U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LLADRÓ má již sběratele i u nás

Kategorie: Příloha – vánoční dárky | Autor: – j –

Jemné umělecké zpracování s nemalým vkladem ruční práce, klidná, většinou pastelová barevnost a široká škála námětů včetně stylizace pohádkových a romantických hrdinů (avšak i postav denního života) – tak lze charakterizovat španělský figurální porcelán značky LLADRÓ. Rodinná manufaktura, v níž je vyráběn, se stala v průběhu 45 let, která uplynula od jejího založení, nejvýznamnějším představitelem moderní porcelánové figurální tvorby na světě. Výrobky -vždy originály – jsou součástí stálých expozic mnoha galerií.Značku LLADRÓ sbírají navíc ctitelé tohoto druhu umění ve více než 130 zemích. Patří mezi ně i anglická královna Alžběta II., Liz Taylorová, Paul Newman, Martina Navrátilová. Španělský král Juan Carlos vybírá porcelán LLADRÓ pro oficiální vládní dary. U nás je partnerem španělské manufaktury galerie Artesiana, která vlastní galerii LLADRÓ v Michalské ulici v Praze. Její majitelka ing. Jitka Marková obdivovala produkci LLADRÓ při svých cestách do zahraničí. Současně ji napadalo, jaká je to škoda, že u nás, v tradiční zemi výroby porcelánu, se stále nenachází téměř nikdo, kdo by uměl nabídnout něco jiného než repliky historicky nejúspěšnějších modelů. Povedlo se?Ing. Jitka Marková je spokojená: “Máme už nejen náhodné zákazníky, kteří hledají nějakou jednotlivost do interiéru či krásný dárek, ale i sběratele. Našimi pravidelnými zákazníky jsou též turisté, kteří navštěvují obchody LLADRÓ v mnoha zemích. Z celkové kolekce 1200 modelů nabízíme 180 typů. Další porcelánové figurky, pokud je o něj zájem, můžeme objednat a dodat podle katalogu.”Dá se říci, že je o nějaký typ figur větší zájem než o jiný?”Ne. Největší zájem vždy podléhá něčemu, čemu sami nerozumíme. Pár měsíců jsou nejvíc žádány figurky psů a najednou chce každý jeptišku, když to zjednoduším. Nyní, mám takový dojem, bude velká poptávka po figurách tanečnic.

Tématicky se tvůrci soustřeďují zejména na skupiny Fauna, Koně, Svatba, Děti, Rodina, Vánoce a zima, Tanec, Cirkus a klauni, Profese a sport, Etnické skupiny, Náboženské motivy, Literatura – historie – umění a na porcelánové figurky skupin s názvem Romance a Fantasie.”

* Jak náročné je sběratelství porcelánu LLADRÓ finančně?

“Záleží i na náročnosti provedení a velikosti figur. Máme malé, nejmenší, velké i skupiny. V současné době nabízíme nejdražší porcelánovou figuru zhruba za 100 000 korun, avšak nejlevnější a přesto krásné jsou i za několik stokorun. Nejběžnější cena je několik tisíc.”

* Kdo je u nás nejčastějším sběratelem porcelánu LLADRÓ?

“Rozhodně to nezáleží jenom od finanční situace nebo zájemce, ale hlavně od jeho vkusu a smyslu pro něco krásného. Osobně mě vždy znovu velmi potěší starší dámy, které si porcelánem chtějí udělat radost samy sobě.

FOTO 1 – Na plese – jedna z typických porcelánových figurek. U nás se prodává za necelých 9000 korun

FOTO 2 – Šálek s kočkou – necelých 5000 korun

FOTO 3 – Z kolekce Cirkus a klauni (u nás za necelých 11 000 korun)

LLADRÓ má již sběratele i u nás