Dopřejte si mléčné pochoutky

Vápník i vitamín D, které najdeme v mléčných výrobcích, hrají nezastupitelnou roli při vývoji a růstu a zdravých kostí u dětí. Děti ve věku od 1 do 12 let denně potřebují 600 až 1100 mg vápníku.

 

 

Studie výživových zvyklostí, které v letech 2007-2013 provedla Společnost pro výživu, opakovaně u dětí i dospělých prokázaly nedostatečný příjem vápníku i vitamínu D, který pozitivně ovlivňuje absorpci vápníku z trávicího traktu. Podle studií z let 2007-2011 je příjem vápníku dostatečný v období do 3 let dítěte, tedy v období kojení a podávání kojenecké a batolecí výživy. S rostoucím věkem dětí příjem vápníku klesá. Více než 25 % respondentů provedených studií přijímá méně vápníku, než je doporučená denní dávka (565 mg). 10 % dětí přijímá pouze desetinu doporučené denní dávky vitamínu D (10 µg). V době zimního období je člověk bez slunečních paprsků odkázán na příjem vitaminu D ze stravy. Nedostatek vápníku ve stravě některých lidí tuto situaci dále komplikuje.
Výběr mléčných výrobků, ze kterých můžeme vybírat, je velmi široký – od mléka přes zakysané mléčné nápoje, tvaroh, jogurty až po sýry.

 

Koktejly z mléka i jogurtu
Výrobce mléčných produktů, Mlékárna Valašské Meziříčí, přichází s tipem na lahodné mléčné koktejly, které si připravíte sami doma. Základem je mléko, jogurt a ovoce. Kromě mléka je možné připravit koktejl z podmáslí, kefíru nebo s přídavkem smetany.
Příprava je velice jednoduchá a zabere jen pár minut. K ochucení lze použít čerstvé, mražené nebo kompotované ovoce, v létě pak mražený krém nebo zmrzlinu. Koktejl také můžeme dochutit čokoládou, kakaem či Nutellou, nebo citrónovou, pomerančovou či limetkovou šťávou. Nejvhodnějším sladidlem je med či třtinový cukr. Hotový mléčný koktejl podáváme nejlépe ve vyšších sklenicích.
Inspirujte se jednoduchým banánovým mléčným koktejlem, který pro Vás připravila Mlékárna Valašské Meziříčí:

 

Banánový mléčný koktejl

Přísady:

1 Bílý jogurt z Valašska

3 zralé banány

300 – 400 ml mléka

lžička medu na dochucení

 

Postup:
Do mixéru vložíme nakrájené oloupané banány, přidáme mléko, bílý jogurt a lžičku medu. Vše rozmixujeme a podáváme ještě vychlazené. Na ozdobu můžeme použít šlehačku posypanou kakaem.

 

Pochutnejte si na jogurtu a tvarohu
Tvarohy a jogurtové nápoje Danonino se hodí jako snídaně či svačina. Jejich praktické balení je vhodné i na cesty. Dětem udělá radost hlavní hrdina výrobků Danonino – malý dinosaurus Dino. Tvarohy s vanilkovou a jahodovou příchutí jsou k dostání ve 100g balení za 13,90 Kč či v multipacích 4 x 50 g za 24,90 Kč. 100 g tvarohu obsahuje 180 mg vápníku a 1,25 µg vitaminu D. Jogurtové nápoje Danonino koupíte s příchutí jahoda či banán v multipacku 4 x 100 g za 39,90 Kč. Ve 100 g nápoje je obsaženo 130 mg vápníku a 0,9 µg vitamínu D.
Další mléčnou pochoutkou je dvouvrstvý jogurt Fantasia Intense od Danone. V horní části kelímku je hustý smetanový jogurt, ve spodní části ovoce (hruška, marakuja či jahoda). Spolu vytvářejí dokonalou harmonii chuti. Jogurt obsahuje 8% tuku, cena je 16,90 Kč.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

Dopřejte si mléčné pochoutky

Zajímavé