Jak vybrat průmyslový vysavač

Rubrika: Market

Není vysavač jako vysavač. Ten klasický v podobě menšího spotřebiče nechybí snad v žádné domácnosti. Jsou ale místa a příležitosti, kdy potřebujeme přeci jen o něco výkonnější pomoc při úklidu. A zdaleka tím nemyslíme jen velké provozy, stavbu nebo administrativní budovy. Průmyslový vysavač má různé parametry a jeho přednosti oceníme třeba na chalupě, v garáži nebo dílně.

Základní dělení

Průmyslové vysavače využívají nejen firmy a podniky, ale i domácnosti v prostorách, kde by klasický domácí spotřebič neobstál, protože není stavěn na vysátí všeho, co se mu postaví do cesty.

Nabídka se dělí jednoduše na hobby a profesionální průmyslové vysavače. Zatímco jeden si poradí i v opravdu náročných podmínkách velkých staveb nebo průmyslových provozů, kde se vyskytují netypické a často i nebezpečné nečistoty, ten druhý najde uplatnění spíše kolem našeho domu a garáže nebo na chalupě. Dále se dělý například podle toho, zda se jedná o bezsáčkové nebo sáčkové modely pro suché nebo i mokré vysávání.

Parametry

Obliba těch průmyslových vysavačů, které nám pomáhají při práci nebo zkrátka všude tam, kde jsou úklidové podmínky přeci jen o něco náročnější, stoupá zejména díky jejich výkonu a odolnosti. V porovnání s těmi domácími jsou zpravidla větší a o něco hlučnější. Svou práci v domácnosti ale zvládnou stejně dobře, ne-li lépe jak klasické vysavače. Díky jejich robustnosti je lze použít i v exteriéru, při vysávání aut, pro úklid v dílně, ve sklepě. Ty pokročilejší pak například i jako odsávací zařízení s napojením na elektronářadí.
Suché nebo mokré vysávání
Při výběru srovnáváme několik základních parametrů. Primárně se jedná o druh nečistot, které umí vysavač vysávat – voda, bahno, piliny, jemný prach, sklo nebo nebezpečné nečistoty. S tím souvisí typ vysávání, který je nejčastěji suchý – pro různé druhy prachu, nebo suchý i mokrý – mimo jiné pro kapaliny. Je dobré si předem říci, k čemu bude vysavač nejčastěji používán. Pro domácí použití většinou postačí ten suchý.

Filtry

Vysavače, které jsou vybaveny kvalitním skládaným filtrem, se používají bezsáčkově. Pokud vysavač nemá tento filtr nebo pokud vysáváme opravdu jemný prach, doporučuje se kvůli ochraně motoru použít fliesový nebo papírový sáček. Některé modely mají filtraci s automatickým oklepem nebo se čistí proudem vzduchu během vysávání, jiné se musí čistit manuálně při přerušení práce.

Objem nádoby

Na vysávání v domě a kolem něj nebo na chalupě postačuje vysavač s nádobou 15 až 20 litrů. Na vysávání během stavebních prací, suti nebo pilin doporučujeme vysavač s větší nádobou, abyste vysavač nemuseli často vysypávat a přerušovat práci.

Kromě toho disponují jednotlivé modely dalšími vlastnostmi nebo výbavou. Je dobré zaměřit se na hmotnost, rozměry, způsob filtrace, překonávání překážek, programy vysávání nebo potřebnou dobu nabíjení. Pokud si nejste svým výběrem jistí, zeptejte se na radu u specializovaných prodejců.

Závěr

Průmyslové vysavače na závěr zjednodušeně roztřídíme do tří kategorií pro rychlejší orientaci při výběru. Za prvé to jsou vysavače pro hobby použití kolem domu nebo v garáži (do 1000 W). Jsou levnější a většinou se používají s filtračním sáčkem. Druhou skupinu tvoří vysavače vhodné do dílen a na stavby. Mají jeden až dva filtry a lze je používat i bezsáčkově. Třetí kategorie jsou profesionální bezsáčkové vysavače pro náročné úklidové práce, kde je třeba vyšší sací výkon. Disponují automatickým čištěním filtru a lze k nim připojit elektronářadí.

Komerční prezentace

Jak vybrat průmyslový vysavač