Jak vybírat lepidla

Rubrika: Dílna

Pro ideálně pevné a trvanlivé spojení dvou stejných či různých materiálů je třeba zvolit odpovídající lepidlo. Pro lepší orientaci v rozsáhlé nabídce lepidel vám nabízíme několik rad a tipů.

U lepidel na dřevo je důležitým kritériem pro výběr odolnost spoje proti vlhkosti

Lepidla můžeme rozdělit podle způsobu vytvrzování do dvou základních kategorií. První jsou lepidla fyzikálně tuhnoucí, tedy vsáknutím nebo odpařením, například rozpouštědla nebo vody obsažených v lepidle. Druhá jsou lepidla, která vytvrzují chemickou reakcí – třeba smícháním dvou složek, vzdušnou vlhkostí apod. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité při stanovení správného typu lepidla na konkrétní lepený spoj.

Pro lepení porcelánu se hodí například některé z dvousložkových univerzálních lepidel

 

 

Pro opravy nábytku v dílně využijete například lepidla z řady Ponal

V praxi se můžeme setkat s lepením celé řady běžných materiálů – plastů, kůže, gumy, korku, pěnového polystyrenu, textilu, kamene, mramoru, dřeva, skla, papíru a mnoha jiných materiálů. Tyto materiály mají jednu velmi důležitou vlastnost – porezitu, která je určující při výběru typu lepidla a stanovení vlastního lepicího systému. Jiné lepidlo zvolíme, pokud budeme lepit dva materiály porézní, a jiné, pokud budou oba materiály neporézní, nebo budeme-li lepit předměty s kombinací těchto vlastností.

Porézní materiály (dřevo, papír, textil, beton, apod.) umožňují vsáknutí a odpaření rozpouštědel obsažených v lepidle. Naopak neporézní materiály (kovy, pěnový polystystavební ren, plasty, sklo, apod.) neumožní odpaření těchto rozpouštědel, a pokud použijeme nesprávný typ lepidla pro jejich lepení, výsledek nebude dobrý.

Disperzní lepidla

V dílně by nemělo chybět také některé z disperzních lepidel. Tradiční bílá lepidla tekuté či pastovité konzistence po vytvrdnutí částečně zprůsvitní a jsou velmi praktická například pro opravy nábytku či dřevěných hraček a často využívaná při ručních pracích a výrobě dekoračních předmětů.

Velmi dobře lepí především dřevo a papír, vytváří pevné, pružné a vodě odolné spoje a ani při nanášení nijak výrazně nezapáchají. K výhodám těchto typů lepidel patří i možnost vytvrzený spoj po napaření nebo nahřátí opět rozebrat. Oproti vteřinovým vyžadují disperzní lepidla přinejmenším několikahodinovou dobu vyzrávání. Mějte proto při lepení k dispozici truhlářské svorky nebo alespoň předměty, které vám umožní spoj fixovat a zatížit. Jestliže to tvar lepeného předmětu umožňuje, poslouží k zafixování i svěrák.

Lepidlo se nanáší dřívkem nebo štětcem, některá balení mají aplikační nástavce. Dokud nezaschne, je disperzní lepidlo ředitelné vodou. Spoj je pevný, pružný a odolává vodě. Tekuté disperzní lepidlo není vhodné nanášet ve větší vrstvě. Pokud lepený spoj nahřejete či napaříte, můžete ho rozebrat. Po nanesení nechejte krátce zavadnout, přiložte k sobě lepené strany a zafixujte na dobu, kterou předepisuje výrobce.

Herkules zůstává oblíbeným lepidlem z mnoha možnostmi využití v domácnosti

 

Odolnost proti vlhkosti

Kategorie lepidel na dřevo, lamino, dřevovláknité desky MDF apod. člení jednotlivé produkty do skupin dle normy ČSN EN 204. Hlavním kritériem pro rozdělení do skupin je odolnost lepeného spoje proti vlhkosti. Lepidla s označením D2 jsou určena pro lepení materiálů pouze pro interiérové použití. Označení D3 nesou lepidla určená pro lepení materiálů v interiéru i exteriéru, lepený spoj odolává dlouhodobému působení vlhkosti, ale neodolává stálému působení vody.

Pokud požadujeme vysokou pevnost spoje, permanentní odolnost proti vodě a vlhkosti (pergoly, zahradní nábytek, veškeré opravy namáhaných součástí nábytku – stoly, židle apod.), je nejvhodnější použít kategorii lepidel D4, která nám tyto vlastnosti dokáže zaručit.

U řady lepidel usnadňují nanášení různé aplikátory, které jsou součástí balení

Co je na trhu

V nabídce značky Bison najdete pro lepení dřeva například lepidlo Bison Wood Glue, které lepí všechny typy měkkého a tvrdého dřeva, dřevovláknitých desek, dřevotřískových desek, překližek, dýh, papíru a lepenky. Je určeno pro dřevěné konstrukce a spoje na pero a drážku.

Pro namáhané dřevěné spoje je určeno lepidlo Bison Pu Max, tekuté polyuretanové lepidlo na lepení tvrdého a měkkého dřeva (včetně exotického), dřevotřísky, MDF a OSB desek, PVC, ABS, kovů, sádry, tvrdých pěn, pěnového polystyrénu, izolačních materiálů či korku na různé materiály, jako je beton, zdivo, dřevo, sádra, korek nebo cihly. Je ideální pro konstrukční lepení zahradního nábytku, pergol, schodnic, dřevěných obkladů i pro modelářství. Využijete ho všude tam, kde je konstrukce namáhána vysokou vlhkostí a vodou. Jeden z lepených materiálů však musí být savý (porézní).

Firma Henkel prodává lepidla na dřevo pod značkou Ponal. K opravám a výrobě nábytku a lodí, k lepení dřevěných materiálů, polystyrenu, akustických desek, schodišť, obložek dveří, umakartu a jiných materiálů včetně kovů, plastů a stavebních materiálu je z této řady určeno lepidlo Ponal Construct Pu.

Od Henkelu je i Pattex Wood Standard. Disperzní lepidlo na bázi vody je vhodné k lepení všech druhů dřeva včetně tvrdého dřeva, kůže, papíru, lepenky, textilu a polystyrenu. A také k lepení čepových a kolíkových spojů, pera a drážky.

Dvousložková lepidla

Pro velmi pevné a trvanlivé spojení celé řady materiálů skvěle poslouží dvousložková epoxidová lepidla. Lze jimi spojovat plasty, dřevo, kov, sklo i porcelán a kromě jiného velmi dobře slouží například k lepení a tmelení děr a prasklin v nádržích na vodu či v lodi, opravě zavlažovacího potrubí, sportovních potřeb nebo k alespoň provizornímu přilepení uraženého zpětného zrcátka.

Lepidla se dodávají zpravidla ve dvojici tub, lepicí hmota vznikne až smícháním a následnou chemickou reakcí obou složek. Některé typy lepidel se prodávají s míchátkem, jiné pak přímo v dávkovacím aplikátoru, kterým potřebné množství obou složek snadno vytlačíte na míchací podložku.

Patex vyrábí tento typ lepidel v řadě, nazvané Repair Epoxy. Jednotlivá lepidla z této řady umějí slepit například kovy včetně prasklého vodovodního potrubí, vyznačují se schopností rychlého vytvrzení a odolností proti vodě.

K mimořádně pevnému a vodotěsnému lepení kovů, dřeva, kameniny, porcelánu, kamene, betonu a některých umělých hmot (umakart, polyester, bakelit) je určeno dvousložkové univerzální lepidlo Bison Epoxy Universal. Lepidlo vyplňuje spáry a po zatvrdnutí jej lze přetírat.

 

tip

Náš tip:

Epoxidové plastelíny

Za pozornost stojí i dvousložkové epoxidové plastelíny. Například Bison Epoxy Repair Aqua je vodě odolný epoxidový tmel, s jehož pomocí vytvoříte velmi kvalitní, pevné a tvrdé spoje. Je určen pro extrémní a stálé opravy ve vlhkém prostředí a pod vodou. Tmel se nedeformuje, nerezaví, je možné ho obrábět, vrtat, frézovat a brousit a po vytvrdnutí natírat barvou. Lepí, tmelí a vyplňuje trhliny a díry v betonu, dřevu, kovech a plastech. Není vhodný pro lepení materiálů jako jsou PP, PE, PTFE a silikony. Kromě jiného lze tímto tmelem opravit například potrubí či radiátory, ale i toalety, bazény nebo nádoby na vodu.

Chloroprenová lepidla

Pro pevné či pružné spoje dřeva, kůže, textilu či některých typů plastů jsou vhodná i chloroprenová lepidla. Je dobré mít v dílně balení v tubě i v plechovce, protože nanášení na některé typy spojů je mnohem snazší pomocí štětce. Lepidla jsou určena pro spoje povrchů, z nichž alespoň jeden je savý. Hodí se proto například pro opravy bot, ale i tvorbu dekoračních předmětů. Všechny typy těchto lepidel je nutné nanést na oba spojované díly, nechat zavadnout a pak je zafixovat silným stisknutím.

Na trhu najdete celou řadu značek chloroprenových lepidel. Kromě známého Chemoprénu je to například Alkaprén či Kontaktceys.

Univerzální lepidla

Pro běžné lepení v domácnosti a dílně máme dnes k dispozici tzv. univerzální lepidla, která jsou schopna slepit široký rozsah materiálů s velmi dobrým výsledkem (UHU power transparent, UHU alleskleber). Oblíbené je také např. disperzní univerzální lepidlo HERKULES (Druchema), které je určeno pro lepení papíru, korku, dřeva, kůže, textilu atd. Je vhodné do škol, pro modeláře i domácnost. Neobsahuje organická rozpouštědla ani fungicidní přísady a je ředitelné vodou. Jinou variantou je univerzální lepidlo Pattex CHEMOPRÉN univerzál.

Lepení plastů

Při výběru lepidla pro lepení plastů si musíme především uvědomit, zda se jedná o plast tzv. slepitelný, nebo neslepitelný za běžných podmínek (PE – polyethylen, PP – polypropylen, teflon, silikon). Tyto tzv. neslepitelné plasty – zahradní nábytek, plastové konve, kanystry, nádrže na vodu či některé typy nárazníků aut, lze lepit pouze speciálními soupravami na lepení. Obsahují sekundové lepidlo a aktivátor, který aktivuje povrch daného plastu a teprve po té je možné ho slepit.

Běžně slepitelné plasty se dělí do kategorie tvrdých plastů – například boxy, krabičky, držáky apod. a kategorie měkčených plastů – nafukovací matrace, čluny nebo plachty.

 

Jak vybírat lepidla

Jak vybírat lepidla