Jak si zařídit dovolenou na zahradě

Rubrika: Market

Užívat si atmosféru dálek a přitom nevykročit za hradbu své zahrady? Proč ne. Tento malý ráj si můžete zařídit, jak se vám zlíbí. A klidně si vezměte inspiraci ze zemí, kde rádi trávíte léto. Dovolenou tak budete mít stále na dosah.

Ocitáte se právě na začátku renovace své zahrady? Před prvním zarytím do země byste neměli podcenit důležitou věc, a to zvolení jednotného stylu, který bude pojící linkou od stavebních prací až po poslední kousek dekorace. Hrozí totiž, že z výsledku byste cítili akorát rozpaky. Vybírání tematické linie přitom může být velmi příjemná část proměny. Začněte s tím, že zavřete oči a představíte si, kde je vám příjemně. Přenášejí vás takové myšlenky na jih směrem ke Středomoří? Tak to čtěte dále. Vaše zahrada může klidně připomínat třeba dovolenou v Řecku.

Přibližte si krásy dálek

Právě vaše oblíbené místo k trávení dovolené může posloužit jako skvělá inspirace pro vlastní oázu odpočinku a dopřát vám tak dovolenkovou atmosféru přímo před domovním prahem. Řadě rostlin z mořských destinací se daří i v našem podnebí a další věci u nás také není složité obstarat. Navíc šikovně uplatníte nejrůznější suvenýry, které jste si za ta léta přivezli domů na památku. Moře vám připomene hladina jezírka či bazénu, do kterého se při tropických dnech rádi skočíte zchladit.

Pozvěte domů vůni jihu

Když se procházíte typickým středomořským městečkem, zjistíte, že valnou většinu rostlin místní pěstují v nádobách, které vyskládají na zem jednu vedle druhé. Udělejte to také tak. Rozmístěte různorodé hliněné květináče kolem zdí, na schodech a všude, kam se jen podíváte. Klidně použijte i starší kousky, přidá to na autenticitě. A čím to velké množství nádob naplnit? Zkombinujte kaktusy a sukulenty, květiny s barevnými květy (včetně nám dobře známých muškátů či voskovek) a nebojte se do květináčů zasadit i rostliny větších rozměrů, jako jsou žumary, cykasy, fíky a banánovníky, citrusy, oleandry nebo ibišky. Výhodou sázení do nádob je, že choulostivější rostliny můžete na zimu schovat do vnitřních prostor.

Do toho všeho nechte po stěně či pergole pnout vinnou révu, jejíž plody vám osladí chvíle relaxu. Vedle ní ať se plazí nádherně kvetoucí vajgélie. Nezapomeňte ani na vůni, která vám připomene příjemné chvíle u moře. Vysaďte si bylinný záhonek s bazalkou, tymiánem, oregánem, rozmarýnem nebo petrželkou. Posezení na zahradě pak můžete vyšperkovat středomořským pokrmem ochuceným vlastními bylinkami.

A co s neživými prvky? Chodníček vydlážděte přírodním kamenem nebo vysypte kamennou drtí a do záhonku mezi rostliny nasypte menší oblázky. Dobře vám poslouží např. valounky křemene. U nábytku a dekorací by měly převládat přírodní materiály světlých odstínů. Atmosféru navečer podtrhne světlo z luceren či loučí.

Detaily určují konkrétní destinaci

Výše popsané tipy mohou posloužit pro zahradu v jakémkoliv středomořském duchu. Konkrétní stát pak určí detaily. Pokud milujete především zmiňované Řecko, bude vaší oáze vévodit bílá, semtam modrá a využít můžete i sochy v antickém stylu.

Trávíte raději dovolenou v Itálii? Věnujte část zahrady pěstování rajčat, paprik a chilli papriček, vedle nich vysejte typické bylinky. Italské zahrady bývají více zelené, objevují se v nich často hortenzie a z barev kralují tlumené odstíny hnědé až oranžové. Zakomponovat můžete i detaily sytých barev třeba v podobě mozaiek.

Pro navození atmosféry jižní Francie využijete světle šedivou a fialovou barvu a hlavně nebudete šetřit s výsadbou levandule. Mezi rostliny můžete usadit dřevěný trakař a podobné objekty v rustikálním stylu. Dekorací ve stylu Provence je na trhu mnoho, jistě si mezi nimi vyberete.

Další výhodou je, že pokud si na své zahradě vytvoříte takové podmínky, že ani nepotřebujete cestovat, ušetříte tak peníze, které byste jinak investovali do cestovního pojištění.

Komerční prezentace

Jak si zařídit dovolenou na zahradě

Zajímavé