Jak se zbavit plísně na stěnách

Plísně jsou prokletím mnoha starých chalup. Příčiny jejich vzniku není nijak složité pojmenovat, zbavit se jich však někdy jde těžko a vyžaduje to různá opatření. Mnohdy jsou ale překvapivě jednoduchá.

Živnou půdou pro vznik plísní je vlhkost. A motivací pro jejich odstranění nejsou jen estetické důvody, ale i zdravotní nebezpečí, které spory plísní ve vzduchu představují nejen pro alergiky. Nehledě na to, že nevzhledné a zdraví ohrožující černé mapy na stěnách svědčí o tom, že dům má problém a že se někde děje něco, co může v důsledku představovat nutnost drahých a náročných stavebních zásahů.

plíseň za nábytkem

Důležité je odhalit plíseň na skrytých místech, odkud se šíří, tedy za nábytkem, za obložením či pod podlahovou krytinou. Foto: Shutterstock

Výměna vzduchu

Příčinou vzniku plísní může být často pouhá nedostatečná přirozená výměna vzduchu v často uzavřeném a nevětraném objektu. Vlhkost, vzniklá při pobytu lidí v interiéru, nemá kam přirozeně odvětrat, neviditelná pára se sráží na studených, za víkend nedostatečně prohřátých stěnách. Zvláště na špatně přirozeně větratelných či vyhřívatelných místech v domě se může plíseň tvořit na stěnách za nábytkem, nebo dokonce uvnitř nábytku. V rychle chladnoucích místnostech se poté, co po víkendu odjedete z chalupy, sráží pára stoupající z koberců i z lůžkovin, protože nestihla přirozeně či nuceně odvětrat. K tomu přidejte i častý problém vlhkých stěn, do nichž vzlíná voda ze špatně izolovaných základů.

Mnozí chalupáři to dobře znají: stačilo začít ve vlhkém neobývaném domě pravidelně větrat a topit a problémy ustoupily. Nestačí to však vždycky a někdy se vlhkost a plísně paradoxně objeví poté, co dům projde „zateplovací kúrou“ včetně výměny oken a dveří.

plíseň kolem oken

Stopy plísně kolem vyměněných oken jsou nepříjemným překvapením, ale svědčí o tom, že izolovaná okna zřejmě zamezila přirozené výměně vzduchu v domě. Foto: Shutterstock

Topit, větrat, bojovat

Jak už jsme si řekli, platí na vlhkost a jako nejlepší přirozená prevence plísní kombinace topení, větrání, spontánní i nucená výměna vzduchu a také úsilí, s nímž omezíte všechny zdroje vlhkosti, které jsou zdrojem páry. Větrejte, topte, do neprodyšně zatepleného domu si pořiďte nástěnnou klimatizační jednotku nebo větrák. Je to drahé, ale pokud jste investovali do nových oken a izolace, dává to smysl. I skromná rekuperace domu prospěje, zatímco drahé, ale nedůsledně provedené snížení tepelných ztrát ho bude ničit.

existující stopy plísně odstraňte pomocí chemických postřiků a opatrného očištění kartáčkem a vysavačem. Používejte při tom respirátor, dnes má už jejich zásobu po ruce každý. Pokud už problém s plísní existuje, jejím odstraňováním začněte, ale dělejte to ruku v ruce alespoň s těmi nejjednoduššími kroky pro prevenci vzniku jejích dalších stop.

postřik plísně chemií

Chemie je jen součást opatření, problém nevyřeší. Foto: Shutterstock

odstraňování plísně ze zdi

Z nábytku a ze stěn je dobré odstraňovat plíseň s použitím chemického prostředku za mokra, aby se spory moc nerozvířily. Foto: Shutterstock

Přitápějte pomocí elektrických přímotopů či ventilátorů nebo alespoň zlehka temperujte i v době, kdy je dům prázdný. Pokud to jde, má smysl domlouvat se i se sousedy nebo s přáteli, aby vám na chalupě pravidelně vyvětrali nebo přitopili, často je takové opatření jednoduché a překvapivě účinné.

Zbavte nepravidelně obývaný dům všeho, v čem se vlhkost drží a z čeho se bude ve vaší nepřítomnosti uvolňovat

Využijte možnosti různých větracích štěrbin nebo bezpečných systémů u moderních oken nebo opatřete staré okno mříží a nechte pootevřenou „ventilačku“, která alespoň nějakou výměnu vzduchu umožní. Každý detail se počítá, takže dílčí opatření mají smysl i v případě, že vlhkost stoupá z mokrých stěn a stavební zásah v podobě dodatečné izolace vás teprve čeká.

Zbavte dům všeho, v čem se vlhkost drží, tedy tlustých koberců, příliš velkého množství čalouněného a molitanem polstrovaného nábytku, peřin po babičce či těžkých závěsů. Může to bolet, ale nepravidelně obývaný vlhký dům je jednoduše nutné zbavit veškeré zátěže tohoto typu. Neskladujte uvnitř ani čerstvě naštípané mokré dřevo, z nějž se při vysychání uvolňuje značné množství vlhkosti.

měření vlhkosti v domě

Při kontaktu s plísní používejte respirátor, vdechování spor je zdraví škodlivé. Vlhkoměr může upřesnit rozsah nutných opatření. Foto: Shutterstock

Skryté hrozby

Jestliže se plíseň i přes opakované pokusy o odstranění stále vrací, pokuste se ještě o něco důsledněji odhalit možné příčiny jejího vzniku. Doslova chozením po minovém poli často bývá pohyb po starých podlahách, na nichž se pod vrstvou koberců či linolea ukrývají poloshnilé fošny na provlhlém zásypu nebo neodizolované vrstvě betonu. To vše musí pryč, ať je to jakkoli náročné. Taková místa mohou být i skrytým zdrojem šíření dřevomorky, která je smrticí zvláště pro dřevostavby a jejich součásti. Vlhkost a houba se může držet i za dřevěným obložením či v dutinách pod záklopem stropů či u zhlaví stropních trámů.

Signály vlhkosti v domě

  • Zamlžená okna a kapky vlhkosti mezi skly
  • Zapařená zrcadla nebo obkládačky, srážející se kapky na stěnách
  • Vlhké stopy na kobercích
  • Navlhlé lůžkoviny
  • Zatuchlý zápach

Varovné stopy plísně

  • Bílé i černé fleky a tečky na stěnách
  • Skvrny v nepřístupných rozích za nábytkem
  • Skvrny plísně na nohách nábytku u země
  • Plesnivé skvrny na čalounění
  • Zápach oděvů či lůžkovin ze skříní

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak se zbavit plísně na stěnách