Jak se bránit nachlazení

Rubrika: Zdraví

Nemoci a nachlazení na počátku zimy se nejčastěji projevují rýmou, zvýšenou tělesnou teplotou či kašlem a jsou způsobeny především virovou infekcí. Jak se jim bránit?

 

Na podzim a v zimě se výskyt nemocí z nachlazení zvyšuje

 

Většina lidí postižených výše popsanými obtížemi nepotřebuje specifickou léčbu a vystačí si se svou domácí lékárničkou. Virová infekce, například chřipka či nachlazení, způsobuje otok a zanícení sliznice vedlejších nosních dutin. Avšak zánět vedlejších nosních dutin je dobré nepodceňovat, rychle ho léčit, a předejít tak různým komplikacím. Víte, jak jej rozpoznat?

 

Zánět nosních dutin
Zánět nosních dutin je velmi časté infekční onemocnění. Viry se nejprve dostávají do kontaktu s nosní sliznicí, která je proti nim sice velmi dobře vybavena, ale častokrát se infekci neubrání. Přicházejí tedy projevy kašlání a smrkání a viry následně napadají vedlejší nosní dutiny. V zánětlivém prostředí se mohou uchytit bakterie, které způsobí superinfekci. Čirý výtok zhoustne a změní barvu, po několika dnech jeho intenzita zeslábne až do úplného vymizení.

 

Zánět nosních dutin je velmi časté infekční onemocnění

Trocha latinského názvosloví aneb jakou nemocí to vlastně trpíte
Zdánlivě banální onemocnění mají samozřejmě i své latinské názvy. Klasická rýma, jejímž hlavním příznakem je výtok z nosu a ucpaný nos, se nazývá rinitida. Pokud se k těmto příznakům přidá i tlak v oblasti vedlejších nosních dutin a bolest hlavy, bude se nejspíše jednat o sinusitidu, tedy o zánět vedlejších nosních dutin.
„Označení rhinosinusitis se používá v případě současného zánětu nosní sliznice a vedlejších nosních dutin. Obě tyto nemoci ale mohou existovat samostatně, respektive zánět dutin zpravidla nasedá na zánět nosní sliznice, ale není to pravidlem – kupříkladu zánět čelistní dutiny může vzniknout i bez rýmy, a to v případě třeba stomatogenní etiologie – lidově zánětu zubu,“ komentuje MUDr. Michal Lazák, praktický lékař.
Nepříjemná akutní sinusitida je charakterizována minimálně dvěma z následujících příznaků: ucpaným nosem, bolestí hlavy nebo zvýšeným výtokem z nosu. Vzhledem k tomu, že jde velmi často o zánět horních cest dýchacích, mohou se projevovat i další příznaky: pocit tlaku v oblasti vedlejších nosních dutin, bolest vystřelující do ucha, porucha čichu, nevolnost, apatie nebo teplota až horečka.

 

Příčiny vzniku nemocí z nachlazení
Na podzim se začíná výskyt nemocí z nachlazení zvyšovat, největší počet případů se objevuje však na přelomu roku a pokračuje až do března. Virům se v této době daří zejména kvůli tomu, že jsou naše sliznice vysušeny od suchého vzduchu z topení. Nosní sliznice je oslabena a není schopna se virové infekci ubránit. Lidé na podzim a v zimě často přecházejí ze zimy do tepla, a to se může rovněž podepsat na obranyschopnosti. Vliv na rozvoj zánětu dýchacích cest má také nesprávná životospráva, nedostatek spánku a stres.
MUDr. Michal Lazák dodává: „V praxi převažuje akutní rhinitida, respektive rhinopharyngitida (zánět nosohltanu) – běžné banální virové onemocnění horních cest dýchacích. Sinusitida v souvislosti s akutními respiračními infekty je zpravidla až komplikací.“

 

Prevencí onemocnění z nachlazení je pohyb na čerstvém vzduchu

 

Jak rýmu a bolest vedlejších nosních dutin léčit?
Hlavním cílem léčby je uvolnit dýchací cesty, potlačit infekci, a zabránit tak vzniku chronického onemocnění. Nasazení systémové antibiotické léčby by se mělo odvíjet od stavu nemocného a záleží na zvážení lékaře, zda pacientovi antibiotika nasadí, nebo ne.
Obecně je léčba založena na lécích s antimikrobiálním účinkem a lokálních či celkových dekongestivech, tedy lécích na léčbu rýmy nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Záněty vedlejších nosních dutin jsou často provázeny bolestmi, a proto je vhodným lékem Ibalgin Grip 200 mg/5 mg. Obsahuje fenylefrin hydrochlorid a ibuprofen. Fenylefrin uvolňuje ucpaný nos, snižuje otok v nosní dutině, a tím zmirňuje tlak, který může způsobovat bolest hlavy. Ibuprofen je účinný proti zánětu, bolesti a otoku. V případě, že po pěti dnech léčby dochází ke zmírnění příznaků a jejich intenzity, následuje fáze doléčení, která bývá někdy problematická. Pokud ale ani po deseti dnech léčby příznaky neustupují, praktický lékař by měl zvážit konzultaci s odborným lékařem.

 

Význam prevence
Správnou prevencí můžete onemocnění z nachlazení předejít. Posilujte imunitu, zvyšte pozornost při výběru oblečení, podávejte dostatečné množství vitaminů, přiměřeně se pohybujte na čerstvém vzduchu a omezte cestování v dopravních prostředcích.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Jak se bránit nachlazení