Jak se bránit nachlazení

Rubrika: Zdraví

Nemoci a nachlazení na počátku zimy se nejčastěji projevují rýmou, zvýšenou tělesnou teplotou či kašlem a jsou způsobeny především virovou infekcí. Jak se jim bránit?

 

Na podzim a v zimě se výskyt nemocí z nachlazení zvyšuje

 

Většina lidí postižených výše popsanými obtížemi nepotřebuje specifickou léčbu a vystačí si se svou domácí lékárničkou. Virová infekce, například chřipka či nachlazení, způsobuje otok a zanícení sliznice vedlejších nosních dutin. Avšak zánět vedlejších nosních dutin je dobré nepodceňovat, rychle ho léčit, a předejít tak různým komplikacím. Víte, jak jej rozpoznat?

 

Zánět nosních dutin
Zánět nosních dutin je velmi časté infekční onemocnění. Viry se nejprve dostávají do kontaktu s nosní sliznicí, která je proti nim sice velmi dobře vybavena, ale častokrát se infekci neubrání. Přicházejí tedy projevy kašlání a smrkání a viry následně napadají vedlejší nosní dutiny. V zánětlivém prostředí se mohou uchytit bakterie, které způsobí superinfekci. Čirý výtok zhoustne a změní barvu, po několika dnech jeho intenzita zeslábne až do úplného vymizení.

Trocha latinského názvosloví aneb jakou nemocí to vlastně trpíte
Zdánlivě banální onemocnění mají samozřejmě i své latinské názvy. Klasická rýma, jejímž hlavním příznakem je výtok z nosu a ucpaný nos, se nazývá rinitida. Pokud se k těmto příznakům přidá i tlak v oblasti vedlejších nosních dutin a bolest hlavy, bude se nejspíše jednat o sinusitidu, tedy o zánět vedlejších nosních dutin.
„Označení rhinosinusitis se používá v případě současného zánětu nosní sliznice a vedlejších nosních dutin. Obě tyto nemoci ale mohou existovat samostatně, respektive zánět dutin zpravidla nasedá na zánět nosní sliznice, ale není to pravidlem – kupříkladu zánět čelistní dutiny může vzniknout i bez rýmy, a to v případě třeba stomatogenní etiologie – lidově zánětu zubu,“ komentuje MUDr. Michal Lazák, praktický lékař.
Nepříjemná akutní sinusitida je charakterizována minimálně dvěma z následujících příznaků: ucpaným nosem, bolestí hlavy nebo zvýšeným výtokem z nosu. Vzhledem k tomu, že jde velmi často o zánět horních cest dýchacích, mohou se projevovat i další příznaky: pocit tlaku v oblasti vedlejších nosních dutin, bolest vystřelující do ucha, porucha čichu, nevolnost, apatie nebo teplota až horečka.

Příčiny vzniku nemocí z nachlazení
Na podzim se začíná výskyt nemocí z nachlazení zvyšovat, největší počet případů se objevuje však na přelomu roku a pokračuje až do března. Virům se v této době daří zejména kvůli tomu, že jsou naše sliznice vysušeny od suchého vzduchu z topení. Nosní sliznice je oslabena a není schopna se virové infekci ubránit. Lidé na podzim a v zimě často přecházejí ze zimy do tepla, a to se může rovněž podepsat na obranyschopnosti. Vliv na rozvoj zánětu dýchacích cest má také nesprávná životospráva, nedostatek spánku a stres.
MUDr. Michal Lazák dodává: „V praxi převažuje akutní rhinitida, respektive rhinopharyngitida (zánět nosohltanu) – běžné banální virové onemocnění horních cest dýchacích. Sinusitida v souvislosti s akutními respiračními infekty je zpravidla až komplikací.“

 

Prevencí onemocnění z nachlazení je pohyb na čerstvém vzduchu

 

Jak rýmu a bolest vedlejších nosních dutin léčit?
Hlavním cílem léčby je uvolnit dýchací cesty, potlačit infekci, a zabránit tak vzniku chronického onemocnění. Nasazení systémové antibiotické léčby by se mělo odvíjet od stavu nemocného a záleží na zvážení lékaře, zda pacientovi antibiotika nasadí, nebo ne.
Obecně je léčba založena na lécích s antimikrobiálním účinkem a lokálních či celkových dekongestivech, tedy lécích na léčbu rýmy nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Záněty vedlejších nosních dutin jsou často provázeny bolestmi, a proto je vhodným lékem Ibalgin Grip 200 mg/5 mg. Obsahuje fenylefrin hydrochlorid a ibuprofen. Fenylefrin uvolňuje ucpaný nos, snižuje otok v nosní dutině, a tím zmirňuje tlak, který může způsobovat bolest hlavy. Ibuprofen je účinný proti zánětu, bolesti a otoku. V případě, že po pěti dnech léčby dochází ke zmírnění příznaků a jejich intenzity, následuje fáze doléčení, která bývá někdy problematická. Pokud ale ani po deseti dnech léčby příznaky neustupují, praktický lékař by měl zvážit konzultaci s odborným lékařem.

Význam prevence
Správnou prevencí můžete onemocnění z nachlazení předejít. Posilujte imunitu, zvyšte pozornost při výběru oblečení, podávejte dostatečné množství vitaminů, přiměřeně se pohybujte na čerstvém vzduchu a omezte cestování v dopravních prostředcích.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV


Slevový kupón DrMax vám ušetří peníze při nákupu léků.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Jak se bránit nachlazení