Chalupářská kuchyně

Rubrika: Interiér

Ve správné chalupářské kuchyni by neměly chybět určité kusy nábytku a některé zařizovací předměty. Bez nich by totiž kuchyně neměla tu správnou chalupářskou atmosféru.

Ve velké kuchyni doplňuje linku samostatný „ostrůvek“. Kombinace bílé a přírodního dřeva i některé detaily působí teple

Dříve se kuchyně zařizovaly jednotlivými kusy nábytku, později je ovládly kompaktní kuchyňské linky. Jejich výhodou je velká pracovní plocha v celku a vše – od nádobí a potravin až po dřez a varnou plochu – hned po ruce.

Spížní skříňka s nezbytným větracím otvorem bývá rozdělena na část se dvířky a se zásuvkami (Nábytek pro byt)

Zařízení jednotlivými kusy nábytku, jako jsou kredenc, spížní skříň, nástěnné poličky a podobně, zas navodí autentičtější chalupářskou atmosféru.

Linka nebo kredenc?

Ať dáme přednost kuchyňské lince nebo samostatným kusům, zvolíme takový design nábytku, materiál a povrchovou úpravu, aby ladily s venkovským stylem domu. Hodí se sem nábytek z měkkého světlého dřeva, smrku nebo borovice. Může zůstat v přírodní barevnosti, nebo mu bílé, šedé, modré či zelené lazury dodají zajímavý vzhled.

Menší kredenc se vejde i do malé kuchyně. Mohou ji zdobit vyřezávané detaily (Dudinger)

Další možností jsou krycí barvy – u nich se často používá takzvané zestařování, kdy se uměle vytváří vzhled opotřebení, a tím dojem starého nábytku. To nevylučuje použití moderních kuchyňských elektrospotřebičů. Dají se zabudovat do nábytku tak, že nebudou nijak rušit.

Kredenc nesmí chybět

Co by v kuchyni venkovské chalupy určitě nemělo chybět? Především kredenc, která bývá v této místnosti dominantním kusem nábytku. V ideálním případě by měla být tak velká, abychom do ní uložili všechno nádobí.
Kredenc si lze vybrat podle místa, jež máme k dispozici, užší i hodně širokou. Ta pak nabízí množství různých zásuvek a otevřených i zasklených poliček.

Nezbytná spižírna

Tak zvané štokrdle se v kuchyni určitě neztratí. Poslouží jako odkladní stolek, sedátko i „schůdky“ (Anglická sezóna)

Kam s moukou, cukrem a dalšími trvanlivějšími potravinami? Ideální je spížní skříň, s typickým kovovým větracím kolečkem uprostřed dvířek. Spížky mohou být jedno i dvoudveřové nebo s dvířky a zásuvkami. Kouzlo starých časů navodí i menší zásuvková skříňka na potraviny, do nichž lze sypké potraviny nasypat přímo.

Nezapomeňte na poličky

Kam ukládaly hospodyně drobnější nádobí a kuchyňské náčiní? Přece na poličky, zavěšené na zdi. Mohou mít podobu jediné police nebo větší otevřené policové skříňky, může je doplňovat i zásuvka, prostor s dvířky nebo háčky na zavěšení hrnečků. Tento drobný kousek nábytku, třeba i v odlišné barevnosti od ostatního zařízení, dokáže osvěžit i jinak velmi střídmou kuchyni.

Stůl a sezení

U jídelního stolu jsou oblíbené i rohové lavice a sedačky bez opěradel

Součástí kuchyně je samozřejmě jídelní stůl, doplněný lavicí nebo židlemi. Velikost záleží na počtu strávníků a prostorových možnostech, vedle pevných menších stolů je možné pořídit stůl rozkládací. Stůl využívaly dříve kuchařky při vaření jako pracovní plochu. Kuchyň lze doplnit i malým, někdy dokonce pojízdným pracovním stolkem, vybaveným odkládacími plochami. Poslouží v kuchyni tam, kde je právě potřeba.

Otevřené poličky se hodí na spoustu věcí (Anglická sezóna)

Dalším drobným, ale velmi užitečným kusem nábytku v kuchyni je štokrdle. Hodí se jako stolička na sezení i odkládací stolek.

Dobře využité niky

Ve starých kuchyních bychom často našli ve zdi větší či menší niky, jež vložené police proměnily v otevřené policové skříňky. Nika dnes může vzniknout i při různých stavebních úpravách, v místě nepoužívaných dveří či zazděného okna. Stačí vložit police a prostor prakticky využít na ukládání keramiky, porcelánu, nádobí.

Sporák či kachlová kamna

Do kachlových kamen mohou být zabudovány kromě plotny i jedna až dvě trouby, kamnovec na ohřev vody a připojena i pec s ležením

Nejedná se o nábytek, ale pěkný kovový či kachlový sporák nebo pořádná kachlová kamna s pecí by asi neměla ve správné chalupářské kuchyni chybět. Mnoho chalupářek a chalupářů tvrdí, že jídlo uvařené a upečené na kamnech je chutnější než připravené na elektrické či plynové varné desce. Ale pokud taková kamna nemůžete nebo nechcete mít, můžete si pořídit alespoň elektrický nebo plynový sporák v retro stylu, který se sem hodí.

Kouzlo doplňků

Konečný vzhled dodají kuchyni doplňky. Těmi lze atmosféru místnosti proměnit k nepoznání. Bytový textil s jednoduchým vzorem proužků, puntíků nebo kostičky, nemluvě o vyšívané „kuchařce“ na zdi, přičarují kouzlo babiččiny kuchyně. Pletené ošatky, keramické džbány, drátěné koše, dřevěný podnos s nostalgickým dekorem – to vše dodá vaší kuchyni tu správnou venkovskou atmosféru.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, PETR ZHOŘ A ARCHIV FIREM

Chalupářská kuchyně