Jak dobře koupit dřevo

Na stavbu pergoly, terasy či na obklad fasády je potřeba takové množství dřeva, že už se vyplatí poohlédnout se po nejvýhodnějším nákupu.

Pily prodávají prkna hoblovaná i nehoblovaná, cena se může výrazně lišit

Bohužel je třeba říct, že dřevo je v současné době historicky na nejvyšších cenách a nelze čekat, že by v brzké době výrazně zlevnilo. Cenu pro konečného spotřebitele určují především ceny, za něž je od Lesů České republiky nakupují zpracovatelé, tedy především pily a velkosklady. Vlivem nejrůznějších faktorů platí letos pily dodavatelům za kubík zhruba o tisíc korun více než v loňském roce. Zatímco loni se výkupní cena pohybovala v rozmezí 1500 až 1750 korun za kubický metr, letos se vyšplhala až na 2500 korun. Tomu odpovídají ceny, za které nabízejí pily řezivo konečnému spotřebiteli.

I velmi rychlá analýza aktuálních internetových ceníků jednotlivých dodavatelů dřeva potvrzuje, že zájemci o nákup se rozhodně vyplatí oslovit či prověřit ve svém okolí co nejvíce dodavatelů a vybrat si toho, který nabízí nejvýhodnější podmínky. Ceny se totiž v mnoha případech liší, někteří prodejci nabízejí ještě loňské zásoby a v některých případech lze za kubík ušetřit až dva tisíce korun.

Prkna, fošny, hranoly

Zajímavé ceny dřeva lze najít v inzerátech či stavebních bazarech

Například cena netříděných stavebních prken bývá obvykle stanovena za kubík a nejméně zaplatíte v průměru za prkna nejkratší, tedy do dvou metrů. Obecně začíná cena za kubík na zhruba 2500 korunách a pohybuje se dále od 3100 až po 4200 korun. Podobně se pohybují ceny prken hoblovaných. Fošny se prodávají za 4500 až 5000 korun za krychlový metr, cena hranolů se pohybuje od 4500 po 5900 korun, ale v některých případech až 7200 korun za kubík. Vyšší bývá obvykle cena řeziva sušeného, která dosahuje 5400 až 10 200 korun za kubík.

Většina prodejců udává ceny bez 20 procent DPH, někteří však daň z přidané hodnoty do konečné ceny zahrnují a je dobré vzít to při kalkulaci vždy v úvahu. Do nákladů je rovněž nutné započíst výdaje na dopravu. Některé pily započítají výhodnější cenu dopravy do dodávky vyššího množství řeziva, u jiných je nutné dopravu kalkulovat zvlášť, případně si zajistit vlastní.

Pokud jde o nákup dřeva v hobbymarketech, obecně panuje názor, že ve větším množství se nevyplatí. Hornbach, Baumax, OBI či Bauhaus však nabízejí polotovary (plotové díly, zábradlí, terasová prkna či obkladové palubky) a jestliže máte některý z těchto řetězců v dosahu, určitě má smysl podívat se i na jeho cenovou nabídku.

Co je možné koupit

Řezivo je třeba správně uskladnit. Mezi jednotlivými vrstvami musí proudit vzduch, proto použijeme proklady. Ty musí být v jednotlivých vrstvách stejně vysoké, aby nedošlo ke zkroucení dřeva

Nejčastější volbou materiálu pro použití dřevěných konstrukcí či prvků v exteriéru je smrk. Má houževnaté, poměrně pevné a pružné dřevo, které se navíc výborně opracovává.

Dřevo borovice je měkké, křehčí než smrkové a obsahuje více pryskyřice. Díky své odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře včetně rámů. Také se dobře uplatní na trámoví, podvaly a polštáře pod podlahy.

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé s krásnou červenohnědou kresbou s nafialovělým nádechem. Kromě schodů, zábradlí a obložení se stále častěji používá i k obkladům fasád jen s minimální povrchovou úpravou, aby vynikla jeho kresba.

Pro dubové dřevo je charakteristická tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Dub nejlépe vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. V exteriéru je možné použít je například na kvalitní podlahová prkna.

Méně používaný a ne tak často dostupný je z českých dřev také buk, jasan či habr.

Jak skladovat řezivo

Při kalkulaci vezmeme v úvahu i dopravu, která může nákup řeziva prodražit

Správné skladování je důležité pro zachování trvanlivosti dřeva. Je dobré všímat si, jak je řezivo uskladněno na pile či ve velkoskladu, kde je nakupujete. A také je dobré řídit se pravidly pro skladování v případě, že se po nákupu do práce nepustíte rovnou a rozhodnete se řezivo na čas skladovat.

Normy, kterými se řídí profesionálové, doporučují pro sklad řeziva suché, urovnané a zpevněné plochy, které zaručují odvod srážkových vod. Očištěné a roztříděné řezivo se ukládá na podklady, které mohou být ještě uloženy na podstavcích. Do jedné hranice se ukládá řezivo stejného druhu, tloušťky, skupiny jakosti, omítané nebo neomítané. Jednotlivé vrstvy se mezi sebou vzájemně oddělují proklady, které se umísťují ve svislici nad sebou. Stabilita hranice i podkladů musí být trvale zajištěna. Řezivo se nesmí pokřivit a už vůbec ne sesout. Při delším skladování je nutné hranici zastřešit či zakrýt.

Výrobky ze dřeva určené například na dokončovací práce, je nutné skladovat alespoň v přístřešku nebo krytém skladu, kde jsou chráněny před povětrnostními vlivy.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, PAVEL VESELÝ
A MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Save

Jak dobře koupit dřevo