U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

IZOLACE VLHKÉHO ZDIVA

Kategorie: Stavení | Autor: Vladimír Procházka

PORADNA

Byl jsem nucen provést izolaci chalupy proti vlhkosti. Na spodku bylo zdivo smíšené, tu a tam kameny, proto jsem jej musel podříznout asi 40 cm nad zemí. Na betonovou podlahu jsem pak položil izolační lepenku, svařil a přetáhl vzhůru po zdivu až k místu podříznutí a opět svařil s lepenkou tvořící vodorovnou izolaci. Nyní potřebuji místnost nahodit, ale nevím, co s tou izolací. Možná by ji šlo zakrýt cihelnou přizdívkou, ale nevím, jak postupovat a jak ji například ukotvit ke stěně. (M. K., Cheb)

Zdivo lze proti zemní vlhkosti izolovat různými způsoby. Všechny odizolují obydlí od zemní vlhkosti a v konečném efektu se od sebe liší jen výsledným vzhledem. Je tedy na vás, pro který se – podle finančních i fyzických možností – rozhodnete.

Přizdívka nebo obklad

Ve vašem případě jde o smíšené zdivo z cihel a kamene, které bylo podříznuto zhruba na první celocihelné vrstvě. Vodorovná izolace se v tom případě z podříznuté zdi “pustí” svisle po hladce omítnutém zdivu (přivaří, přilepí) až k podlaze a spojí stejným způsobem s vodorovnou izolací podlahy. Takovou izolaci lze obezdít plnými nebo dutými cihlami, a to na plocho (je 15 cm tlustá), nebo na stojato jako čtvrtka, která je i s omítkou tlustá jen 9 až 10 cm. Vhodnější jsou dvouděrové duté cihly, skládané na stojato, protože i dobře tepelně izolují. Na spodku zdi vzniká do určité výšky zesílení – lavička, sokl nebo schod po celé délce místnosti, což znamená jisté zmenšení podlahové plochy, se kterým se třeba nebudete chtít smířit. K ochraně izolace lze použít i tenčí materiály, např. heraklit, sádrokarton aj., které se musí ke zdivu kotvit (kotvit je třeba čas od času i cihelnou přizdívku). Osvědčené jsou hřebíky, které se přibíjejí zároveň s pivními zátkami (lze použít i kulaté plíšky s otvorem na přichycení pletiva) do zdi nad izolaci. Další možností, jak ochránit izolaci, je obložení zdi dřevem. Lze je přichytit na přizdívku nebo přímo na izolaci.

Tloušťka zdi se nezmění

Dalším známým řešením je výměna celého mokrého smíšeného zdiva. Vybouráváme je opatrně, vždy asi jeden metr (raději méně než více). Lépe je bourat vždy trochu pod úroveň vnitřní vodorovné izolace a do stejné úrovně dorovnat betonovou mazaninou. Po vytažení vodorovné izolace do líce obvodového zdiva znovu prostor vyzdíte buď původním materiálem nebo cihlami. Tak postupujete “na přeskáčku”, až je zase celý obvod světnice souvislý. Poslední vrstvu nového zdiva je třeba dobře uklínkovat. Vhodné jsou k tomu staré střešní tašky – bobrovky. Nezapomeňte u jednotlivých nově vyzděných pilířů na vazbu s vedlejšími částmi. Na kráse ani pravidelnosti vazby tu příliš nezáleží, důležitý však je alespoň 5 cm široký přesah izolace do sousedních vybouraných prostorů. Opatrně je rovněž nutné postupovat na rozích budovy. Z jedné strany vybouráme metr, z druhé jdeme jen na tloušťku zdiva. Lze provést i jisté zpevnění rohu ocelí (buď kruhovou či plochou), dodatečně zapuštěnou do proškrábnuté spáry. Armovat lze i při zdění, ale nastavovat armatury svářením lze při tom velmi těžko. Výsledkem této práce je tedy “jen” vodorovná izolace při stejné tloušťce starého i nového zdiva. Nepříjemný sokl po obvodu zdi nevznikne.

IZOLACE VLHKÉHO ZDIVA