Cestování bez nevolností

V létě se sice přesunujeme z místa na místo častěji, ale cestování se nám nevyhýbá ani v ostatních měsících roku. Pro některé z nás může být cestování bohužel spojeno i s nepříjemnými zážitky provázenými nevolností, zvracením atp.

 

 

Co je kinetóza
Nevolností v autě a autobuse nejvíce trpí děti, ale někdy tyto potíže přetrvávají až do dospělosti. Kinetóza (cestovní nemoc, nemoc z pohybu) není skutečná nemoc, ale nepříjemný stav, který vzniká tím, že se tělo pohybuje, ale zrakové vjemy se nemění. Do mozku tedy přicházejí rozporné informace z centra rovnováhy ve vnitřním uchu a z očí. Centrální nervový systém pak na tyto informace reaguje vysíláním nelogických nepříjemných reakcí, jako je nevolnost, pocení, bolesti hlavy, bušení srdce, pocit na zvracení až zvracení.
Lidé nejsou stejní a každý člověk svým rovnovážným systémem reaguje individuálně. Děti jsou pak všeobecně více citlivé než dospělí, jejich centrální nervový systém i centrum rovnováhy jsou nezralé, teprve se vyvíjí. Proto se často stává, že věkem u dětí kinetóza jednoduše vymizí. Kinetóza není dědičná, proto je zcela běžné, když v rodině trpí kinetózou jen jedno dítě.

 

 

Auto nebo vlak?
U některých lidí se kinetóza dostavuje jen v některých dopravních prostředcích. Může být v autě a autobusu, ale není ve vlaku. Jízda vlakem bývá klidnější a plynulejší, nejsou tak časté nepředpokládané změny polohy, které člověk trpící kinetózou musí překonávat při jízdě na našich ne úplně ideálně upravených silnicích a dálnicích.
Při cestování autobusem dětem trpícím kinetózou pomůže sedět na předních sedadlech, kde nejsou tak časté změny polohy vertikálním směrem, jak tomu je v zadní části autobusu. Děti na zadních sedadlech během cesty rozptylte sledováním krajiny, povídáním si s nimi, posloucháním hudby.

 

Jak předcházet nevolnosti
Při cestování autem často větrejte, dělejte zastávky, aby děti měly možnost se projít a rozptýlit. Dodržujte pitný režim. Cestovat bychom neměli s prázdným ani přeplněným žaludkem, vhodná jsou lehká jídla, naopak tučných a těžkých jídel bychom se měli vyvarovat. Před cestou i během cesty pomáhají různé prostředky, jako zázvor ve formě čaje, bonbonů i žvýkaček. Jestliže víme, že děti nebo i my dospělí budeme cestu špatně snášet, můžeme pro jistotu použít „tabletku rychlé pomoci“, což je známý  Kinedryl.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO:ARCHIV

 

Cestování bez nevolností