U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

IMPREGNACE vlastními silami

Kategorie: Dílna | Autor: lh, foto Vladimír Procházka a ARCHIV, kresba ab

Ve specializovaných prodejnách můžeme koupit spreje na impregnování textilu proti dešti, přesto ale někdo dává přednost svépomocně namíchaným impregnačním lázním. Jaká je jejich výhoda? Textil, zejména plátna stanů, které necháme těmito roztoky nasáknout, pak vodu odpuzují lépe a déle než impregnace sprejem.

Pro impregnaci potřebujeme dvě větší nádoby (kbelíky), šňůru na prádlo a dobré počasí. Roztoky stačí asi na 20 m2 plátna, to je jeden stan velký nebo dva menší.

I. roztok:V 10 l vody (dešťové nebo změkčené sodou) rozpustíme 1 kg octanu hlinitého a po dokonalém rozpuštění přidáme 1/2 l octa.

II. roztok:Do 10 l teplé vody (40 – 45 °C) nastrouháme 600 – 700 g mýdla na praní nebo nasypeme stejné množství mýdlových vloček. Necháme rozpustit.

Postup:Plátna, která chceme impregnovat, nejprve namočíme do čisté vody a v rukou je mneme, aby celá nasákla. Potom je vyždímáme a vložíme do I. roztoku, kde je necháme asi půl hodiny. Pak je vyjmeme a bez ždímání je necháme zavěšená zcela uschnout. Suchá plátna vložíme do kbelíku s teplým mýdlovým roztokem (aby tento II. roztok zůstal teplý, připravujeme ho později než I. roztok), kde je necháme také asi půl hodiny. Po šetrném vyždímání plátna vyrovnáme a pověšená necháme uschnout.Jestliže neseženeme octan hlinitý, použijeme 10% roztok kamence (neboli síranu hlinitodraselného).

IMPREGNACE vlastními silami