Imitace textury dřeva na fasádních omítkách

Rubrika: Market

Chcete jít ruku v ruce se současnými fasádními trendy? Pořiďte si na dům omítku, která bude imitovat texturu dřeva. Docílíte přírodního vzhledu, přitom si ušetříte čas a energii, kterou byste v budoucnu museli věnovat údržbě skutečných dřevěných obkladů.

Dalo by se jmenovat hned několik výhod, které mají fasádní omítky oproti dřevěným obkladům. Snad několik nejdůležitějších: vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, bezúdržbovost, ideální paropropustnost a odolnost vůči plísním, mechům a houbám. Jednoznačně představují ekonomické, ale i praktické řešení pro váš dům.

Pojďme si společně projít krok za krokem, jak nejlépe na omítce dosáhnout textury imitující dřevo.

Příprava podkladu

Nejprve si připravíme podklad. Válečkem nebo štětcem naneseme celoplošně na vybranou stěnu nebo část stěny podkladní nátěr Cemix Penetrace ASN TOP (v 9 nabízených odstínech) nebo ASN COLOR (dá se libovolně tónovat dle vzorníku). Penetrační nátěr se nanáší na suchý, pevný podklad bez prachu a nesoudržných částí. Podklad se penetrací zpevní a zároveň se zvýší přídržnost vrchní omítky a zamezí se jejímu předčasnému vyschnutí.


Nanášení omítky

Zhruba po jednom dni bude podklad dostatečně vyschlý a můžeme začít s nanášením první vrstvy Cemix Silikonové omítky MAGIC DECOR WOOD. Omítku naneseme v tloušťce cca 1 mm, případných drobných nerovností na povrchu omítky vytvořených nanášením si přitom nemusíme všímat. První vrstvu omítky necháme do dalšího dne dobře vyschnout a teprve poté můžeme začít s nanášením druhé vrstvy omítky. Omítku nanášíme ve vodorovném směru zubovým hladítkem s drobnými trojúhelníkovými zuby o výšce cca 2-3 mm. Výsledná tloušťka omítky tak bude v celé ploše stejná a bude mít strukturu „manchesteru“.

Fládrování

Ihned po nanesení druhé vrstvy omítky provedeme klíčové strukturování povrchu pomocí fládrovacího podvalku. Posunem podvalku po omítce při jeho současném naklápění docílíme požadované struktury dřeva. Fládrovací podvalek je nutné během práce průběžně čistit od přebytečné omítky.

Spárování

Po zavadnutí omítky, kdy už omítka nelepí na ruku, ale ještě není vytvrdlá, si rozměříme pomocí zednického metru, tužky a vodováhy rastr spár mezi deskami a provedeme samotné spáry. Spáry je možné vytvořit např. pomocí zednické latě a hrany zubového hladítka či jiným vhodným nástrojem.

Přebroušení

Po dalším zavadnutí, nejdéle po jednom dni, bude druhá vrstva omítky dostatečně vyschlá a můžeme se pustit do finálních úprav. Nejprve omítku lehce přebrousíme, např. brusnou mřížkou na sádrokartón. Odstraníme tak vystupující zbytky omítky a odstraníme z ní největší nerovnosti. Teprve pak můžeme nanést lazuru.

Lazurování

Na závěr naneseme malířským válečkem nebo štětcem lazurovací nátěr Cemix DECOR LAZUR ve vybraném odstínu. Ihned po nanesení nátěru začneme nátěr mírně navlhčenou houbou patinovat. Tahy houby setřeme lazuru z vystouplých částí struktury dřeva a v ploše vytvoříme v nátěru světlejší plochy. Tak docílíme věrohodné imitace s texturou dřeva.

Pomocí nových typů omítek a kreativních technik lze na fasádách vytvářet řadu dalších dokonalých textur imitujících cihly, kámen, pohledový beton nebo popisované dřevo. Dřevěný dekor je přitom v současné architektuře a v interiérovém designu velice trendy. Působí elegantně, nadčasově a sálá z něj teplo domova.

Komerční prezentace

Uložit

Imitace textury dřeva na fasádních omítkách