Ideální chladnička

Chladnička Gorenje NRK6193TX4 má inteligentní systém, který uvnitř udržuje konstantní teplotu bez ohledu na to, jak často otvíráte dveře. 12 490 Kč (Foto: Mall)

Život bez chladničky si už v dnešní době dovede představit málokdo. Pustíme-li se však do výběru té pravé, zjistíme, že existuje tolik variant, že neuškodí se v nabídce napřed trochu zorientovat.

Ujasnit bychom si nejprve měli základní požadavky, jako je například objem chladničky, umístění a zda by měla být kombinovaná s mrazákem. Zajímat bychom se však měli i o další kritéria jako například hlučnost, náklady na provoz nebo to, jak dlouho dovede potraviny udržet čerstvé.

Malé podstavné chladničky se vejdou pod kuchyňskou desku a potraviny jsou hned po ruce. Candy CHTOP 482, 4 190 Kč (Foto: Alza)

U menších ledniček je důležité praktické uspořádání prostoru. Philco PTL 131 D, 7 490 Kč (Foto: Datart)

Hlučnost chladničky by neměla přesáhnout 40 dB. Concept LT3560bc, 5 799 Kč (Foto: Concept)

Domů či na chalupu

Optimální velikost tohoto spotřebiče nám zpravidla napoví počet členů domácnosti. Obvykle se počítá přibližně s 50 litry na osobu, musíme ale přihlédnout také ke svému životnímu stylu. Dvojnásob to platí při výběru chladničky pro víkendovou domácnost, kde se způsob nakupování a skladování potravin od toho běžného často liší, ať už kvůli častým návštěvám a rodinným sešlostem, nebo naopak skromnějšímu stylu vaření. U některých potravin navíc ke skladování postačí i studený sklep, jímž disponuje řada víkendových obydlí, a díky tomu pak můžeme volit menší velikost spotřebiče.

Počet litrů ale není jediným parametrem, který bychom měli u chladniček sledovat. Na kapacitu a využití prostoru v lednici má značný vliv také uspořádání vnitřních polic a zásuvek. Velmi praktické jsou variabilní nastavitelné police z tvrzeného skla. Jsou odolné a zároveň umožňují rozdělení prostoru tak, aby bylo možné jej co nejefektivněji využít.
Kombinace ledničky a mrazáku jsou velmi oblíbené. Šetří místo a všechny potraviny jsou hned po ruce. Pokud však pravidelně zpracováváme větší úrodu a k mražení potravin využíváme samostatný spotřebič, je kombinovaná chladnička na zvážení.

Americké lednice mají větší objem a vychytávky jako například výrobník ledu či ledové tříště. Hisense RF528N4WC1, 44 990 Kč (Foto: Alza)

Kde bude umístěna?

Neméně důležité je také rozhodnutí, zda bude chladnička samostatně stojící, či vestavná. Lednička zabudovaná do kuchyňské linky se stane její téměř neviditelnou součástí. Zvláště u stylových kuchyní v chalupách může být tento způsob umístění vítanou možností, jak skrýt moderní prvek, který se do tradiční světnice příliš nehodí. V technických parametrech či spotřebě elektrické energie je rozdíl minimální, o to více však může překvapit rozdíl v ceně, která je u volně stojících chladniček nižší. Při hledání náhrady v případě, že se spotřebič porouchá, se pak také můžeme setkat s omezeným výběrem ve velikostní kategorii, kterou právě potřebujeme.

Provedení v černé barvě působí velmi elegantně. Philco PCD 3602, 14 990 Kč (Foto: Datart)

Možnost montáže dveří napravo či nalevo umožňuje většina modelů. Philco PCD 3132 NFX, 10 590 Kč (Foto: Planeo)

Chytře vymyšlené otevírání dveří umožňuje tuto lednici umístit do úzkých prostor nebo blízko zdi. Concept LK5455ss, 12 990 Kč (Foto: Concept)

S umístěním souvisí také otevírání dvířek. U většiny modelů lze volit otvírání dveří vpravo i vlevo. Při otevření do pravého úhlu však některé dveře přesáhnou půdorys spotřebiče, což může vadit při jeho umístění. Kolem ledničky je pak nutné ponechat více volného prostoru.

Kombinovaná lednice s mrazákem je skvělou volbou do menších kuchyní. LFT4560SS, 7 990 Kč (Foto: Concept)

Nepřetržitý provoz něco stojí

Chladničky se řadí mezi spotřebiče, u kterých je zařazení do energetické třídy velmi důležitým ukazatelem. Je totiž v provozu nepřetržitě celý rok a její spotřeba se na celkovém vyúčtování elektřiny může poměrně výrazně projevit. Zatímco nejúspornější kombinované chladničky spotřebují za rok kolem 110 kWh, lednice v kategorii D má spotřebu dvojnásobnou. Samozřejmě však záleží na objemu lednice.

Díky funkci Instant Cool Box lze vychladit oblíbené nápoje během pouhých 15 minut. Haier Premium 3D 70, 31 990 Kč (Foto: Alza)

Tichá domácnost

Je-li lednička umístěna v pokoji, kde trávíte hodně času, či tam dokonce spíte, určitě se vyplatí nepodcenit výběr modelu dle hlučnosti. Ta je na spotřebiči uváděna v jednotkách decibelů (dB). K dostání jsou velmi tiché modely, u nichž míra hluku nepřesáhne 38 dB. Průměrné chladničky pak mají kolem 42 dB a nejhlasitější pak až 50 dB, což už představuje poměrně citelný rozdíl.

Zásuvka VitaBox poskytne potravinám optimální podmínky i pro delší uschování a pomůže déle zachovat jejich chuť a vlastnosti. Mora VCN 1821, 14 990 Kč (Foto: Datart)

Antibakteriální povrchová úprava zabraňuje šíření patogenů a pomáhá uchovávat potraviny déle čerstvé. Philco PCD 3132 NFX, 10 590 Kč (Foto: Alza)

O rychlejší obnovu teploty v chladničce se postarají chytré funkce. LG GBB72NSVCN, 17 990 Kč (Foto: Datart)

Jaké funkce se mohou hodit

Řada ledniček už dnes disponuje funkcemi, které pomohou zachovat kvalitu potravin, usnadňují údržbu a šetří energii.

 • No Frost zabraňuje tvorbě námrazy díky ventilátoru a suchému vzduchu. Tím omezuje náklady na energii a šetří i čas.
 • Super Cool okamžitě zchladí vložené potraviny, takže ani po větším nákupu nedojde k dočasnému zvýšení teploty uvnitř lednice a potraviny tak vydrží déle čerstvé.
 • Super Frost slouží k dočasnému rychlému zmrazení potravin, aby si zachovaly co nejvíce vitamínů. Poté dochází opět k přepnutí do běžného režimu.
 • Antibakteriální ochrana zabraňuje šíření mikroorganismů a hygiena uskladnění jídla bude vyšší. Tato funkce se vytváří buď speciální povrchovou úpravou, nebo antibakteriálním filtrem.
 • Multi Airflow, Twin Cooling, Door Cooling jsou systémy, které zajišťují rovnoměrné chlazení, cirkulaci vzduchu a chrání tak obsah chladničky před prudkými změnami teplot či vlhkosti.
 • SMART lednička je vhodná pro milovníky inteligentní domácnosti. Je propojená přes Wi-Fi s mobilním telefonem a lze ji ovládat na dálku pomocí aplikace.

Funkce Natural Ion Tech zlepšuje kvalitu vzduchu a eliminuje pachy uvnitř lednice (Foto: Philco)

Víte, že…

V březnu 2021 se výrobky začaly označovat novými energetickými štítky. Důvodem pro tento krok byl jednak technologický vývoj, ale také nepřehledné značení znaménky plus. Nyní se spotřebiče opět řadí do tříd A až G, ale bez přidaných znamének.

Tipy pro správný chod lednice

 • Lednici je vhodné umístit v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla a intenzivního slunečního svitu.
 • Pro ideální spotřebu energie bychom v místnosti měli udržovat správnou pokojovou teplotu (podle zařazení do klimatické zóny) a chladničku plnit pouze na 70 %.
 • Dveře lednice by se měly otevírat na co nejkratší dobu.
 • V horní části je teplota vyšší než ve spodní. Do spodní části bychom proto měli ukládat potraviny, které rychleji podléhají zkáze.
 • Pokud lednice nemá funkci No Frost či automatické odmrazování, mělo by se provádět pravidelně nejméně dvakrát ročně, je-li to potřeba, tak i častěji. Tloušťka ledové vrstvy by neměla přesáhnout 0,5 cm. Poté se spotřeba lednice zvyšuje až o 75 %.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Datart, Alza, Philco, Concept, Planeo, Mall

Ideální chladnička