U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

I AUTO potřebuje KOSMETIKU

Kategorie: Hospodaření | Autor: Jiří Svoboda

NĚKOLIK TIPŮ PRO JARNÍ ÚDRŽBU VOZU

Jaro ťuká na dveře, a to je také signál pro nás, abychom se co nejlépe připravili na nadcházející sezonu. Nastal čas, kdy bychom měli svému vozu věnovat trochu více péče.

Základním prvkem prevence u automobilu je čistota, a to nejen ta, která je vidět na první pohled. Vždyť například zaolejovaný motor s netěsnými palivovými hadičkami se může v okamžiku stát ohniskem požáru. Také elektrická instalace s nánosem zastaralé špíny může lehce vzplanout. Před mytím motoru musíme zakrýt všechna místa, kudy by mohla do instalací vniknout voda. Elektrické kontakty, zástrčky, kabelové spoje i patice žárovek překontrolujeme a ošetříme odvodňovacím sprejem. Po ukončení mytí motor vysušíme tlakovým vzduchem, nebo alespoň zahřejeme při otevřené kapotě. Pokud si na takovouhle základní operaci netroufáme, svěříme ji servisu. Velkou péči musíme věnovat také pořádnému odsolení spodku vozu, nejlépe přebytkem tlakové vody. Při té příležitosti nezapomeneme překontrolovat stav nátěru spodku. Pokud se někde odlupuje, dáme jej opravit. Při této kontrole máme nejlepší příležitost odhalit i netěsnící tlumiče či brzdy. Nikdy nesmíme po skončeném mytí, a to i když použijeme služeb mycí linky či servisu, rovnou vyjet. Vždy musíme několikrát za sebou silněji zabrzdit, aby se vypařila voda, která do brzd vnikla. Hodně poznáme také ze stavu vzorku pneumatik. Tvoření plošek či sjetí jedné strany signalizuje špatnou funkci tlumičů, špatnou geometrii náprav, nebo vůli v čepech a ložiscích. Rozhodně se vyplatí kontrola geometrie, tlumičů a brzd na moderních zkušebních stolicích. Mechanizmus řízení se musí pohybovat lehce, ale bez znatelných vůlí. Prověříme i těsnost tlumičů a prachovek, často bývá poškozeno zavěšení tlumičů. Těsnění kapot a dveří ošetříme glycerinem a seřídíme držáky zámků. Zapomenout nesmíme ani na to, že při trvalých teplotách přes 10 °C by ti, kteří v zimě jezdili na zimních pneumatikách, měli namontovat pneumatiky letní. Zimní pneu jsou totiž vyrobeny z podstatně měkčí směsi, a při provozu za vyšších teplot se neúměrně rychle opotřebují, nehledě na to, že jejich vzorek je určen pro zcela jiné podmínky. Již řadu let pak nabízejí některé servisy i STK v předjaří preventivní prohlídky zcela zdarma. Rozhodně se vyplatí této nabídky využít.

Autošampon (Velvana)

Ruční mytí automobilu je přece jen důkladnější a lze jím při použití správného autošamponu odstranit i silnější nečistoty z různých hůře přístupných míst, než to udělá myčka. Autošampon z Velvany je koncentrovaný přípravek, který naředíte přesně podle síly znečištění vašeho vozu. Účinně odstraňuje všechny běžné nečistoty – bláto, zbytky tuků, olejů, zbytky hmyzu apod. Takto umytou karoserii se doporučuje dobře opláchnout vodou, vysušit jelenicí a dále ošetřit.

Cena přibližně 55 Kč

Leštěnka Teflen na metalické a nové laky (Velvana)

Tato leštěnka je ideální pro nové a zachovalé pastelové i metalické laky. Obsahuje vodnou emulzi vosků a silikonového oleje s přísadou teflonu. Vytváří na povrchu vodoodpudivý film, který odolává povětrnosti a usnadňuje následné odstranění nečistot a zbytků hmyzu. Navíc je vhodná i pro ošetření bočních skel vozu a skel reflektorů.

Cena přibližně 99 Kč

Čistič disků kol (Velvana)

Motoristé často zápasí se znečištěním hliníkových i ocelových disků kol od brzdného prachu a silných nečistot. Výrobci proto vyvinuli na jejich čištění speciální přípravky, jež mají velmi dobré účinky.

Cena přibližně 127 Kč

Leštěnka na staré laky (Velvana)

Je určena na starší zoxidované karoserie. Čisticí, lešticí a konzervační prostředek obsahuje abraziva, která odstraní zvětralou vrstvu laku. Proto jej nepoužívejte na metalické laky!

Cena přibližně od 74 Kč

Pěna na mytí skel (Velvana)

Je určena na čištění oken například od zbytků prachu a kouře z cigaret. Odstraňuje i velké znečištění a velmi lehce se aplikuje.

Cena přibližně 80 Kč

Čistič brzd (Sonax)

Vysoce aktivní speciální čistič určený pro brzdové a spojkové díly. Rozpouští oleje, tuky i jiná znečištění.

Cena přibližně 201 Kč

Cockpit Renew (Velvana)

Prostředek na čištění a renovaci přístrojové desky s výbornými antistatickými vlastnostmi. Vyrábí se s neutrální nebo ovocnými vůněmi – jablko, citron.

Cena přibližně 100 Kč

Čistič motoru (Sonax)

Z motorového prostoru odstraňuje olej, mazací tuky i jiná znečištění. Čistí důkladně a rychle, je šetrný k životnímu prostředí. Lze použít i na ostatní agregáty a opravované díly.

Cena přibližně 163 Kč

Zacelovač pneumatik (Sonax)

Přípravek, který slouží jako provizorní oprava při drobném defektu pneumatiky. Umožňuje nouzové dojetí.

Cena přibližně 223 Kč

I AUTO potřebuje KOSMETIKU