Fóliovníky, ochránci sadby i úrody

Rubrika: Zahrada

Jaro klepe na dveře a každého zahrádkáře už svrbí ruce. Aby práci nezhatily výkyvy počasí, vyplatí se vysazené rostliny umístit ve fóliovníku.

Náhlý pokles teploty, krupobití, ale i silný déšť dokážou křehké mladé rostlinky zdecimovat. Chladné počasí s četnými srážkami zase zpomalí růst i dozrávání plodů, vede k plísňovým onemocněním a invazi škůdců. A nakonec se o úrodu mohou postarat nezvaní ptačí sklízeči. Univerzální řešení těchto problémů představují fóliovníky, které mají hned několik výhod, ale samozřejmě i své minusy.

Plusové znamínko můžeme přiřadit nižší pořizovací ceně, snadné přepravě při nákupu a uskladnění mimo sezónu. Minusem je nižší odolnost poryvům větru a také nižší izolační vlastnosti oproti skleníku. Omezená je i životnost fólie.
Z pohledu odolnosti větru a přívalům deště jsou na tom nejlépe obloukové typy, které rovněž velmi efektivně využívají dopadající sluneční paprsky.

Tunelový tvar nejlépe odolává větru a dešti

Fólie je základ

Kromě stabilní konstrukce je pro fóliovník velice důležitá kvalita fólie. Několikaletou záruku plnohodnotného užívání zaručují kašírované polyetylenové fólie, které rostliny ochrání před mrazem zhruba do -5 °C. Pevnost fólie zvyšuje vetkaná polypropylenová mřížka, UV stabilizátor ji chrání před destrukcí vlivem slunečního záření.

Výhodný tunel

Nejjednodušším typem fóliovníku je tzv. tunel. Základ tvoří oblouková konstrukce z plastu nebo kovových trubek, s níž je fólie spojená buď napevno, nebo se přes ni napíná a fixuje speciálními sponami. Po vzejití sadby můžeme fóliovník lehce demontovat a přenést na další záhon.

Malé tunelové fóliovníky pro menší domácnost

Domeček pro zeleninu a květiny

Fóliovníky klasického tvaru se sedlovou, obloukovou či pultovou střechou mají pevnou kovovou konstrukci, na níž se navlékne fóliový obal. Rozměrnější typy se upevňují pomocí zemních kotev a lanek, nejsou tudíž určeny pro častý přesun. Vzrostlé rostliny se z nich vysazují na volné záhony a na jejich místo míří buď další sadba, anebo jsou využity přímo pro celosezónní pěstování zeleniny.

Vnitřní část mobilního fóliovníku slouží
k předpěstování sadby, předsazená střecha
chrání vzrostlou zeleň. Konstrukce z kari sítě
funguje jako opora pro nové výhony. Kolečka
lze sundat a fóliovník instalovat napevno
(Zahradnictví LEBIŠ)

Mobilní úkryt

Se zajímavým řešením přišel na trh zahradník Petr Lebiš. Hlavní devizou jeho fóliovníku je mobilita. Díky otočným kolečkům na spodní části kovového rámu je možné fóliovník natáčet podle potřeby za sluncem a na noc. Když hrozí extrémní počasí, stačí ho převézt i s rostlinami do bezpečí. Po sezóně lze konstrukci rozebrat a uklidit.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem
Kresba: Petr Živný

Fóliovníky, ochránci sadby i úrody

Fóliovníky, ochránci sadby i úrody