U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Fasáda lahodí oku i hřeje

Kategorie: Teplo domova | Autor:

Fasáda, tvář nebo chcete-li kabát vašeho domu, má výrazný vliv na teplo uvnitř. Ona je tím důležitým obalem, který brání pronikání zimy dovnitř a úniku tepla ven. To ona zařizuje propustnost vodních par a chrání objekt proti vnějším vlivům.

V minulosti nepředstavovala ochrana obvodového zdiva pro řadu stavebníků problém, a nejčastéji se omitalo tzv. přes sebe na vyzděnou konstrukci. Nic proti našim předkům, ale odolnost této fasády byla účinná do chvíle, než se objevila puklina. Dnešních fasád je více druhů, jsou dražší, ale to kompenzuje jejich pevnost a izolační kvalita.

   Závěsná fasáda

Je tvořena konstrukcí se zadním odvětráním a izolační vrstvou. Napřed se na zeď připevní izolace z tvrzené pěny či minerálních vláken. Zeď se posléze spolu s izolací opatří vnéjší ochranou – desky s vrstvou minerální omítky či vlákno-cementové, plastové a kamenné panely. Mezi izolací tepla a vnějším pláštěm je prostor.

   Zelená fasáda

To jsou prostě rostlinky na původní fasádě. Ty představují zajímavý esteticko-architektonický moment a navíc chrání domovní teplo. Vytvářejí vzduchovou izolační vrstvu, chrání dům před deštěm, protože voda neprosákne na omítku a navíc z rostlin nedochází k odpařování a ani ony neodebírají akumulační teplotu ze zdi. Rostlinky vám uspoří v zimě 5 procent tepelné energie a ochrání omítku i před mechanickými škodami, v létě brání přehřívání. Přesto pozor – pro starou omítku je rostlinný systém celkem zátěží.

   Barevná fasáda

Dnes bezesporu jedna z nejoblíbenějších. Jenže i u ní záleží na typu barev, které stavebník zvolí, ne všechny mají stejné skvělé vlastnosti. Ty akrylátové sice nepropouštějí vodu, ale jsou neprodyšné, ty silikátové odpuzují vodu, zevnitř propouštějí vlhkost a umí i vytvrdit starší omítku, silikonové zase chrání proti počasí a jsou omyvatelné i prodyšné. V řadě se ale nabízejí i barvy vápenné, které se hodí i pro vlhké omítky a jsou dokonalou ochranou. Stavíte-li barevnou fasádu – volte dobře!

   Dřevěná fasáda

Dřevo, které je po staletí oblíbeným materiálem pro fasády chrání, izoluje, hřeje a navíc působí hezky. Taková fasáda je kombinovatelna s omítanými fasádami, lícovými cihlami či zimními zahradami. Dřevěná fasáda se přidělává na laťování, které je upevněno na nosné vnější zdi. Pro zajištění dostatečné vnější izolace se zadním odvétráváním se užije i latí upevněných svisle, o síle izolace. Má-li majitel profilovaná prkna na pero a drážku – má před sebou jednoduchou montáž.

Fasády jsou i keramické, tzv. sendvičové, konstruované jako předezdívka atd. U všech je třeba ale vážit nejen vhodnost k domu, ale především její tepelně izolační vlastnosti. I fasáda šetří energii.

Fasáda lahodí oku i hřeje