U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ELEKTRICKOU NEBO BENZÍNOVOU PILU?

Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor: jt

Elektrické řetězové pily mají příkon 1,2 až 1,6 kW a nabízejí se s lištami v délce 300, 350 až 400 mm. Hmotnost se pohybuje od 3 do 4 kg a přijdou na 3 až 6 tisíc Kč.

   Na rozdíl od benzínové pily, kvůli jejímuž hluku si znepřátelíme sousedy, je elektrická pila tichá, ovšem přívodní kabel nám vždy bude nějak překážet a při neopatrnosti ho můžeme přeříznout.

   Pro většinu prací na zahradě vystačí pila s lištou jen 300 mm dlouhou, se kterou se nemusí bát pracovat ani ženy nebo starší uživatelé. Kdo si netroufá na občasné přibroušení zubů (to usnadňují jednoduché přípravky), měl by si pořídit při koupi pily ještě náhradní řetěz, který nasadí na lištu místo otupeného, aby jej mohl svěřit k profesionálnímu nabroušení v nejbližším servisu. Při průměrném využití k řezání „metrů“ a jejich krácení na špalky nebo krbová polena, tu a tam i k poražení překážejícího stromu a k odvětvování na jaře a na podzim, vystačí obvykle jen jedno nabroušení ročně.

Benzínové řetězové pily jsou nejméně jednou tak drahé jako elektrické a navíc jsou náročnější na obsluhu a údržbu. Čím méně se cítíme zdatnějšími, tím kratší lištu volíme při koupi. Pilou s lištou jen 300 mm dlouhou dokážete podle návodu naříznutím a podříznutím porazit i strom s kmenem průměru 60 cm. Pozor na to, že s benzínovými pilami nesmí pracovat osoba mladší 18 let!

   Nejmenší benzínové pily s poměrně tichým čtyřdobým motorem nejsou těžší než 3,8 kg. Spouštění bývá usnadněno dekompresní páčkou, označovanou vtipně jako „Happy start“. Nádržka na benzín a na olej mají praktická okénka, umožňující bez jejich otevírání se přesvědčit, kdy musíte náplň doplnit.

   Pilu startujeme nejbezpečněji na kusu prkna na zemi. Po rozběhu přidáme plný plyn a o funkci rychlobrzdy se přesvědčíme tím, že zápěstím levé ruky krátce zatlačíme bezpečnostní rukojeť dopředu. To má stejný účinek jako zpětný vrh. Řetěz by se měl během zlomku sekundy zastavit.

***

CO VYŽADUJE ŘETĚZOVÁ PILA

* Nový řetěz se vytahuje a při záběhu se nesmí příliš zatěžovat. U nové pily, nebo po výměně řetězu, se proto nechá několik minut zaběhnout při nízkých otáčkách naprázdno a teprve poté se seřídí jeho napnutí tak, aby se nechal táhnout sevřenými prsty po liště.

* Při správném napnutí lze řetěz uprostřed lišty sevřenými prsty nadzdvihnout o 3 až 4 mm. Jestliže se při tom objeví mezera mezi vodicí patou a okrajem lišty, je řetěz příliš volný. Práce s příliš volným řetězem je nebezpečná, naopak zase příliš napnutý řetěz ničí řetězku i lištu.

* Pro pohodlí uživatelů jsou některé pily (např. Bosch, Oleo-Mac) vybaveny rychlonapínacím systémem. Po povolení křídlového šroubu se otáčí vroubkovaným napínacím kroužkem ve směru hodinových ručiček. Výstředník přitom posunuje lištu vpřed, po dosažení správného napnutí jej zajistíme utažením křídlového šroubu.

* Otupení řetězu se prozrazuje zpomalením postupu pily do řezu, poklesem otáček motoru, nebo „pálením“ dřeva v místě řezu včetně typického zápachu.

* Bez mazání bychom pilu okamžitě zničili. Ke kontrole hladiny oleje v nádržce (obvykle na 200 ml oleje) slouží obvykle průhledné okénko. Výrobci doporučují používat nemrznoucí, biologicky odbouratelné oleje, které nezatěžují životní prostředí.

* Funkci mazání je nutné pokaždé před zahájením práce prověřit. Lišta pily se nasměruje šikmo na světlejší podklad (např. na prkno, arch papíru či betonovou podlahu) s odstupem asi 20 cm. Jen několik sekund po uvedení řetězu do chodu při správně fungujícím mazání vytvoří odstřikující kapky na podkladu mastný pruh.

* Ke krácení polen na koze nabízejí někteří výrobci pákový adaptér, který bezpečně vede pilu, do něj upnutou.

Popisy k obrázkům

Řetězová pila Narex EPR 30 D-C je vybavena obloukovou rukojetí pro kácení stromů. (4 990 Kč)

Farmářská elektrická pila Solo profi 614 s hmotností 4,2 kg a příkonem 1400 W. (9990 Kč)

Dekompresní ventil a poloautomatický sytič benzinové řetězové pily Oleo-Mac 947 usnadňují i zimní start. (12 800 Kč)

Řetězová pila při přenášení musí mít vždy vypnutý motor!

Autor fotografií: NAREX, SOLO, MOUNTFIELD, FOTO FISKARS, ZI A ARCHIV

ELEKTRICKOU NEBO BENZÍNOVOU PILU?