U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Elektrické PRODLUŽOVAČKY

Kategorie: Dílna | Autor: Karel átech

Při používání různých elektrických spotřebičů a nářadí potřebujeme často tzv. šňůrové vodiče, běžně zvané prodlužovačky. Existují různé typy, podle toho, jaké zařízení k nim připojíme i kde budou sloužit.

Elektrické šňůrové vodiče

Na rozdíl od kabelů, používaných při elektrických instalacích, kde tvoří jádro měď, výjimečně hliník, jsou jádra šňůrových vodičů tvořena prameny tenkých měděných drátků.

   Šňůrová vedení je možné rozdělit do těchto kategorií: 1. Přívody pro spotřebiče, s nimiž je šňůra o délce maximálně 1,5 m pevně spojena a je zakončena vidlicí. Sem patří většina domácích spotřebičů (pračka, žehlička, mikrovlnná trouba), z nářadí např. vrtačka.

2. Odnímatelné šňůry – ty jsou zakončeny buď dvouvodičovou miniaturní zásuvkou (např. pro holicí strojky, přenosné magnetofony), nebo třívodičovou „Euro“ zásuvkou (pro domácí počítače, monitory, tiskárny).

3. Prodlužovací šňůry – umožňují připojit vzdálenější spotřebič; jejich délka zásadně nepřesahuje 50 m. Zásuvka musí být stejného typu jako vidlice.

   Protože osazení potřebných zásuvek v bytech, chalupách i venkovních prostorách mnohdy neodpovídá umístění spotřebičů (například okružní pily, míchačky), používají se prodlužovací šňůry velmi často, i když představují z bezpečnostního hlediska slabá místa rozvodu. Přesto, že na trhu je zcela dostačující výběr prodlužovacích šňůr, řada laiků, kteří nemají o bezpečnosti elektrických zařízení ani potuchy, se často pouští do jejich amatérské výroby. V krajních případech jsou schopni pro výrobu prodlužovaček použít „dvoulinku“, která je naprosto nevhodná a může bý i životu nebezpečná (nevyhovuje z hlediska izolace, případně průřezu a především absencí ochranného vodiče PE).

Prodlužovačka příčinou úrazu?

Velmi zjednodušeně řečeno: v elektrických rozvodech běžných v našich domácnostech se na ochranu proti úrazu elektrickým proudem u spotřebičů, na jejichž krytu nebo jiné kovové součásti by se mohlo vyskytnout nebezpečné napětí, používá tzv. základní ochrana samočinným odpojením od zdroje. Ta spočívá ve spojení kostry spotřebiče s ochranným vodičem: to je ten zdánlivě zbytečný zeleno-žlutě pruhovaný vodič spojující zdířku ve vidlici s kolíkem v zásuvce. Toto spojení se za žádných okolností nesmí přerušit. V případě, že nastane ve spotřebiči porucha, projde tímto ochranným vodičem mnohem větší proud, než na jaký je dimenzovaný předřazený jistič či pojistka. Obvod se tak ve zlomku sekundy samočinně rozpojí („vypadne“ jistič, přetaví se pojistka) a k úrazu proudem nedojde. K vypnutí musí dojít v tak krátkém čase (0,4 s), aby při dotyku nemohla energie, která projde lidským tělem, dosáhnout nebezpečné hodnoty.

   Pokud by byl ochranný vodič přerušen nebo se jeho vodivost zhoršila, nedošlo by k samočinnému odpojení od zdroje a mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem. U spotřebičů, napájených nikoli přímo ze zásuvky, ale přes prodlužovací šňůru, je množství „slabých míst“ ještě vyšší – nešetrným zacházením se ochranný vodič může přerušit nebo zhoršit jeho spojení s příslušnými kontakty (kolík zásuvky, zdířka vidlice). Z toho důvodu nařizuje česká norma v pravidelných lhůtách provádět kontroly stavu těchto prodlužovacích šňůr. Těch v domácnostech se to sice netýká, ale zodpovědný chalupář a kutil by měl používat zásadně jen prodlužovací šňůry koupené v obchodě, nikoli vyráběné „na koleně“, skladovat je ve vhodných podmínkách (ne například na skobě na zdi), před použitím je prohlédnout, zda nejsou poškozeny, a zhruba jednou ročně je zkontrolovat ohmmetrem, který dnes patří do vybavení téměř každé dílny.

Jakou šňůru koupit?

Nákup jednofázových prodlužovacích šňůr je jednoduchý; stačí změřit potřebnou délku a zakoupit šňůru ukončenou jednou zásuvkou nebo celou skupinou (tzv. pes), případně i s předřazeným vypínačem nebo kontrolní doutnavkou. Tyto prodlužovací šňůry se zásuvkami jsou zásadně třípramenné; měděné žíly mají průřezy 1 nebo 1,5 mm2, což odpovídá nejvyššímu zatížení proudem do 10 A respektive 16 A. Znamená to, že taková prodlužovací šňůra může napájet tolik spotřebičů, kolik je zde zásuvek, přičemž ze žádné zásuvky se nesmí odebírat víc než jmenovitý proud vyznačený na zásuvkách a celkový odběr zároveň nesmí překročit 2300 W (resp. 3680 W). U některých typů šňůr je možné dokonce zvolit barvu izolace, zásuvky i vidlice, šňůry se vyrábějí rovněž v provedení se zvýšenou mechanickou odolností (vhodné například pro dílny nebo napájení cirkulárky venku) či se zvýšeným krytím proti vlhku.

   V současné době se zejména pro napájení počítačů, jejich periferií nebo zařízení spotřební elektroniky prodávají prodlužovačky, v jejichž sdružené zásuvce jsou zabudovány ochranné prvky (tzv. přepěťová ochrana), snižující pravděpodobnost poškození citlivých elektronických obvodů při přepětí v elektrické síti, může v nich být i filtr nežádoucích šumů a některé dokonce fungují po dobu několika minut jako záložní zdroj při přerušení dodávky elektrického proudu. Pro jejich bezchybnou funkci je ovšem nutné, aby v předchozích elektrických obvodech objektu (domu, chalupy, bytu) byly nainstalovány přepěťové ochrany 1. a 2. stupně.

   Výše uvedené zásady platí ve zvýšené míře i pro třífázové prodlužovačky, které používáme pro třífázové elektrické spotřebiče (cirkulárka, míchačka apod.).

Jak je skladovat

Na rozdíl od kabelů určených k zasekání do zdi, které mají vnější plášť poměrně tvrdý, jsou šňůrové vodiče choulostivější. Protože jsou vesměs určeny pro bytové podmínky, lze je například v dílně snadno zničit nebo neopravitelně poškodit. Například šňůra položená na zemi je vystavena ostrým hranám a váze některých předmětů a nábytku, pod nimiž se ocitla. Jestliže – zejména na gumovou izolaci – působí tuky, benzín nebo toluen, guma změkne tak, že prakticky ztratí pevnost; totéž se stává šňůrám s PVC izolací, kterou zase rozrušují organická ředidla, trichlor a tetrachlor.

   Velmi nebezpečné je momentálně nepoužívanou šňůru pověsit někam na skobu. Vlastní vahou se šňůra nejprve deformuje a časem se může poškodit. Vhodné je svazek stočit (ne na příliš malý průměr) a položit na regál.

   Vhodné jsou také bubny na kabel, které se dají v různých provedeních koupit, nebo je lze snadno vyrobit. V provedení se stojánkem a klikou představují nejšetrnější způsob dlouhodobého skladování šňůrových vodičů.

Napájení vzdálených spotřebičů

Cirkulárku nebo řetězovou pilu samozřejmě neprovozujeme v domě; vhodné místo však bývá od nejbližší zásuvky často velmi daleko. V kabelu proto dochází k tzv. úbytkům napětí; ty jsou tím větší, čím je prodlužovací kabel delší a slabší, závisí rovněž na odběru motoru. U dlouhých vedení pak dochází k poklesu výkonu motoru a jeho „neochotnému“ startu. Zejména okružní pily s velkým kotoučem se pomalu rozbíhají a jejich motor se přitom nadměrně namáhá.

   Kromě úbytku napětí, které škodí motorům, hrozí u dlouhého přívodu riziko poškození. Je to časté u zmíněných pil, jejichž přívody často doslova zmizí pod hromadami nařezaného dříví. Jiná nebezpečí ohrožují přívod k míchačce. Na stavbách se přes přívody přejíždí kolečky s materiálem, takže se poškozuje jejich izolace a může také dojít k přerušení ochranného vodiče. V okolí míchačky bývají na zemi louže, které zvyšují nebezpečí úrazu proudem, obsluha míchačky mívá mokré ruce i obuv – lidské tělo v takových případech klade procházejícímu proudu jen malý odpor.

   Před koly koleček i aut ochráníme šňůrové vodiče tím, že je umístíme mezi dřevěné „můstky“, případně uložením do vhodných silnostěnných gumových hadic (od autogenu či kompresoru). Nejvhodnější je ovšem šňůry vyvěšovat na stromy nebo vhodné stožáry. Po ukončení práce je třeba šňůry odpojit, očistit, zkontrolovat a do dalšího dne uschovat ve vhodné místnosti, nikoli venku na dešti.

   Pokud používáme jakýkoliv elektrický spotřebič či nářadí vně objektu, například vrtačku, sekačku, musí být napájeny ze zásuvky, která je chráněna proudovým chráničem.

Pamatujte si:

* Poškozené vidlice a opakovaným ohýbáním znehodnocené šňůry je nutné okamžitě vyřadit.

* Používáme pouze koupené (profesionálně vyrobené) prodlužovačky. Kutilsky vyrobené prodlužovačky ze starých zbytků šňůr mohou být i životu nebezpečné.

* Důležité je i správné skladování – stočit do většího kruhu a položit na čisté suché místo.

* Pozor na příliš dlouhé přívodní šňůry nebo prodlužovačky. Při práci občas překážejí a mohli bychom je poškodit. Například když se s elektrickou sekačkou projedeme nad napájecí šňůrou. Takovou šňůru je nutné neprodleně vyměnit – opravy izolační páskou jsou nepřípustné!

* Míchačka představuje potencionální nebezpečí; je proto třeba pracovat s maximální opatrností. Míchačka musí mít předřazen proudový chránič.

Popisy k obrázkům

V domácnosti běžně vystačíme s kratší prodlužovací šňůrou

Do ochranného pouzdra proti vlhkosti se uzavře spojení dvou elektrických šňůr

Pro vícemetrovou prodlužovačku, používanou v dílně nebo na zahradě, je praktický navíjecí buben

Přívod elektrického proudu do spotřebičů lze vypnout jediným stisknutím vypínače, umístěným na psovi (skupině zásuvek). Není třeba vytahovat všechny zástrčky

Autor fotografií: FOTO PAVEL ZEMAN

Elektrické PRODLUŽOVAČKY