Dům obklopený přírodou

I ze starého domu může vzniknout bydlení, které bude splňovat současné nároky na pohodlí. A přistavěním zimní zahrady se jeho možnosti zvýší.

Dům po rodičích navštěvoval manželský pár po dlouhá léta pouze rekreačně. Nakonec se manželé rozhodli, že ho přestavějí a splní si sen o bydlení uprostřed zeleně. „Máme čtyři dcery. Vždycky jsem si přála, abychom se zde všichni setkávali, i když holky budou mít svoje rodiny,“ říká paní domu. K rekonstrukci přistoupili takzvaně z gruntu.

V místě přístavby byl vytvořen velkorysý centrální obývací pokoj. Foto Velux

Atypický půdorys

Fasáda původního rodičovského domu, který prošel rekonstrukcí jako první, směřuje do ulice. Dnes jsou v něm umístěny pokoje dcer. Hlavní vstup se nachází ve dvoře, na místě, kde se zrekonstruovaná část spojuje s přístavbou.

Tam, kde vyrostla přístavba, bývaly hospodářské stavby. Novostavba respektuje jejich půdorys, obvodové zdi jsou však postaveny nanovo z cihlového zdiva se zateplením. Jediný prvek, který zůstal zachován, je štítová stěna.

 

S jasnou představou

Hlavním požadavkem na budoucí stavbu byl otevřený a vzdušný prostor plný denního světla. Majitelé od začátku přistupovali k rekonstrukci tak, aby v budoucnosti nemuseli provádět žádné dodatečné stavební úpravy. Důraz kladli na výběr kvalitních materiálů a energetickou úspornost.

„Oba máme rádi přírodní materiály, kámen a dřevo. Při zařizování domu jsme se vždy shodli,“ říkají dlouholetí manželé. Aby údržba byla bezproblémová, podlaha je keramická a vinylová s dekorem dřeva. Teplo v domě zajišťuje teplovodní podlahový systém vytápění i radiátory. V zimě dům zahřívá také krb.

Původně se nepočítalo s podkrovím, ale s vysokými stropy. „Potřebovali jsme úložné prostory, proto jsme v jedné části postavili podkroví. Vytáhli jsme sem vodu i topení. A řemeslníci nám řekli, že když už nahoře máme topení, měli bychom nové místnosti pod střechou zateplit. A jestliže jsme je zateplili, bylo škoda nepoložit rovnou podlahu,“ směje se majitelka domu. Neplánované podkroví se stalo ideální pro vybudování dětského pokoje, pracovny a také tanečního sálu pro tréninky majitelky.

 

Kde se žije

Tam, kde stávaly hospodářské budovy, vznikl obývací pokoj, který je propojen s kuchyní a jídelním koutem. Ložnice manželů se nachází za ním. Kuchyňský kout je navržen tak, aby měla majitelka dobrý přehled o dění v domě, zároveň propojuje společenskou zónu se zimní zahradou plnou zeleně.

Ta je nejoblíbenějším místem majitelů: „Museli jsme si na ni počkat, ale výsledek stojí to za to.“ Láska k rostlinám přivedla pár k myšlence rozdělit zahradu na dvě části s individuálními topnými okruhy. Část sousedící s kuchyní využívají pro posezení. Zbývající prostor patří právě rostlinám, mezi nimiž mají zvláštní postavení orchideje.

 

Relax na zahradě

Paní se věnuje zahradě. Život na venkově si pochvaluje a v žádném případě by neměnila. „Ráda zahradu předělávám, přenáším kameny, přemisťuji cestičky a k tomu pěstuji bylinky a květiny. Je to pro mě odpočinutí a oddych po náročné práci,“ říká s nadšením o svém splněném snu.

 


Pěstují orchideje

Tyto exotické rostliny mají manželé nejraději. „Rostliny vyžadují speciální teplotní i vlhkostní režim. Zazimované jsou při 10 °C, ovšem při této teplotě bychom zimní zahradu nemohli plnohodnotně využívat,“ vysvětluje majitel. Proto tuto část domu rozdělili na dvě části.

foto Shutterstock

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Velux a Shutterstock

Dům obklopený přírodou