U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DŮM NA KLÍČ

Kategorie: Z města na venkov | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Sen o životě na venkově nemusí být nutně spojen s vyhledáváním inzerátů „Prodám chalupu“ a následnou rekonstrukcí starého domu. Začít se dá i jinak.

Na zelené louce a s katalogem domů v ruce. Katalogové domy na klíč v současné době nabízí celá řada firem. Kromě toho, že vám na požádání pošlou papírový katalog domů, potřebné informace většinou snadno získáte i na internetových stránkách. V nabídce jsou přízemní bungalovy, patrové domy i rozsáhlé rezidence. A také různé typy dřevostaveb, které reagují na požadavky zákazníků stavět typicky českou roubenou chalupu či srub v lese nebo v horách.

Vybrali jste si?

Projekt katalogového domu stojí od dvaceti tisíc korun výše a bývá započtený do celkové ceny domu na klíč. Ve srovnání s individuálním návrhem od architekta je to cena velmi nízká. Ušetříte tedy, ale nesmí vám vadit, že stejných domů bude stát po republice víc. Projekt lze před zaplacením upravit, podle přání kupujícího dochází ke změnám dispozic domu, nejčastěji se posouvají příčky a mění velikosti pokojů.

   Kromě levného projektu je katalogový domek výhodný i v tom, že jeho stavba zabere obvykle jen pár měsíců, montovaný dům je možné postavit i jen za několik týdnů. V některých případech je možné si projít referenční stavbu a udělat si obrázek o konečně podobě domu.

   Můžete ale také zjistit, že vás žádný z „hotových“ domů neoslovil. Pak si necháte zpracovat individuální projekt od architekta, kterého seznámíte s vašimi představami obydlení a také finančními limity. Výsledkem by měl být projekt, který vám bude po všech stránkách vyhovovat.

Podrobný projekt

Základem úspěchu a stavění bez nervů je projekt s podrobnou stavební dokumentací. Jen takový vás ušetří větších starostí. Nestačí koupit nějaký „hotový“ projekt a předat spolu s penězi stavební firmě. Některé věci je třeba předem ujasnit: nutná je kompletní konstrukční dokumentace, jasně stanovené termíny a s tím související sankce za jejich nedodržení. Především všichni zúčastnění musí vědět, co všechno se od „stavby na klíč“ očekává. Zda je do dodávky zahrnuto například položení podlahových krytin, kompletní realizace koupelen, montáž kuchyňské linky, terénní a zahradnické úpravy kolem domu, stavba plotu a podobně. Proto je nutné zakotvit do smlouvy, v jakém stavu dokončení při předání uživateli má dům být.

   Dobře zpracovaný projekt má být podrobný. Při prvotních plánech a formování vznikajícího domu je klientovi představena architektonická studie, která mu má co nejnázorněji přiblížit vnitřní uspořádání i vzhled místností i řešení fasády jeho budoucího domova. Stavebnímu úřadu je pak pro schválení předložena dokumentace řešící především technickou stránku věci. Podle takového projektu lze stavbu zrealizovat (a v praxi se tak nezřídka děje), ovšem dokumentace podrobně neřeší konstrukční detaily, kompletní výpisy prvků a podobně.

   Ty obsahuje právě prováděcí projekt, který jasně definuje, jaká technologie má být při výstavbě zvolena a jaké množství konkrétního materiálu k tomu má být použito. Díky tomu nevzniká prostor pro spekulace a stavebník je ochráněn před takzvanými víceprácemi, které mohou výrazně ovlivnit rozpočet, samozřejmě směrem v jeho neprospěch. Cena takzvaného prováděcího projektu je pochopitelně vyšší než cena za projekt ke schvalovacímu řízení (nejméně dvojnásobná), ovšem při realizaci stavby na klíč je tato investice bez nadsázky klíčová.

Stavební dozor je nutný

Po zhotovení projektu stavebník zpravidla osloví několik stavebních firem s připraveným projektem a rozsahem požadovaných prací. Pokud předpokládáme, že dům na klíč by měl být při předání připraven k okamžitému nastěhování, kromě veškerých stavebních prací by měly být kompletně hotové i dokončovací práce tak, jak je zakotveno ve smlouvě.

   Další možností je nechat si od firmy postavit pouze hrubou stavbu, což je možné u menších domů za cenu okolo milionu korun, a dodělat dům svépomocí či si najímat řemeslníky na jednotlivé práce.

   V obou případech by smlouva měla obsahovat i přesný harmonogram prací, který musí stavební firma dodržovat. Po podepsání smlouvy obvykle následuje složení zálohy a poté několik splátek v průběhu stavby.

   Odborníci doporučují, aby si stavebník připlatil ještě za nezávislý dozor na stavbě, který bude kontrolovat, jak stavební firma s penězi nakládá. Peněz, které pošle stavebník realizující firmě, totiž nebude málo. Navíc sled záloh na materiál a stavební práce je poměrně rychlý a z jeho zpoždění logicky plynou investorovi sankce.

U koho reklamovat závady?

Pokud zadáváte realizaci projektu jako celek jedné firmě, uplatňovat záruku na poruchy a vady bude pro vás jednodušší, než když stavíte dodavatelsky. V druhém případě, kdy jednotlivé fáze výstavby řeší specializované firmy, které si objednáváte každou zvlášť na tu určitou práci, je třeba přesně určit „viníka“. A tady může dojít k nesnázím, kdy jedna firma svaluje odpovědnost na druhou. Tehdy může pomoci předem připravená písemná smlouva přesně definující podmínky realizace stavby.

STAVBA NA KLÍČ

Žádný zákon, vyhláška ani příručka nedefinuje, co má stavba na klíč obsahovat. Vše je tedy věcí dohody. V praxi to znamená, že je nutné oboustranně podepsat písemnou smlouvu, v níž se přesně stanoví, co všechno od stavební firmy kupujeme. DOBRÉ RADY: * Seznamte se s nabídkou trhu na stavebních veletrzích a výstavách, kde je možné osobně jednat se zástupci firem. * Na internetových stránkách lze často najít vizualizace či fotografie domů, půdorysy s rozměry a také stručný popis a ceny. * Při výběru firmy věnujte pozornost tomu, zda je v ceně domu na klíč započítána i základová deska, doprava materiálu a daň z přidané hodnoty. * Smlouvu s firmou si nechte zkontrolovat u právníka. * Podle stavebního zákona musí vést stavbu (i prováděnou svépomocí) stavbyvedoucí. Bez něj lze stavět jen stavby podléhající pouze ohlášení. * Přesně stanovte míru dokončovacích prací. Smlouva může zahrnovat nejen stavební a zahradnické úpravy, ale také položení koberců a první velký úklid.

***

CD S KATALOGY TIP! Uvažujete o stavbě domu na klíč? Na CD katalogu výrobců a typových projektů, na kterém se prezentuje 24 firem zabývajících se především výstavbou srubů, ale také dalších druhů dřevostaveb a montovaných domů, najdete typové projekty, fotografie, ceníky a obsahy dodávek i ukázky referenčních staveb. www.profiportal.cz

Popisy k obrázkům

1 Postavit chalupu na zelené louce není problém. Je ale dobré vědět, jakou stavbu můžete očekávat u sousedů

2 Na webových stránkách najdete širokou nabídku domů na klíč včetně jejich půdorysů

Autor fotografií: FOTO: JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV

DŮM NA KLÍČ