U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Drtiče zahradního odpadu

Kategorie: Hospodaření | Autor: Jiří Janouškovec

Úvodem je důležité říci pár slov o kompostu. Až na výjimky končí totiž produkty práce drtičů odpadu právě v tomto optimálním přírodním hnojivu.

Pouze na rozlehlých zahradách je možno “plýtvat” prostorem a kompostovat odpad volně na hromadě. Stále častěji se používá vlastnoručně vyrobených (z druhořadého dřeva nebo starých palet) či hotových kompostérů, které bývají ze dřeva i z plastů.

Doporučujeme vyrobit nebo pořídit si boxy dva. V jednom kompost zraje, druhý se postupně plní. Pro průměrně velkou zahradu (500 až 1000 m2) by měly objem kolem 1 m3.

Kompostovací boxy

Ideální kompostéry pro malé a středně velké zahrady jsou vyrobeny z plastu. Na trhu je řada typů – ty s malým objemem (240 litrů) již od 350 Kč. Jako příklad kvalitních konstrukčních řešení jsme vybrali výrobky AL-KO. Mají totiž velmi dobře propracovaný systém provzdušňování, jsou lehké (od 9 do 17 kg), odolné proti atmosférickým vlivům a zaberou minimum místa. Ochránci přírody ocení, že jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu.

Předností uvedených typů kompostérů je, že podstatně urychlují (až sedmkrát) výrobu kompostu. Kompostovací boxy zajišťují dobrý přístup vzduchu a styk se zemí. Umísťujte je na stinná místa. Suroviny by v nich neměly být déle než dva měsíce, proto je promíchávejte. Nejvhodnější je použití druhého boxu, do kterého přemístíte obsah prvního a naopak. Při zakládání kompostu postupujte stejně jako při kompostování na hromadách.

Drtiče zahradního odpadu

Tyto elektrické či motorové stroje významně ovlivňují kvalitu budoucího kompostu a usnadňují údržbu zahrady. Pokud nepoužíváte drtič, musíte větve a větvičky pracně sekat sekyrou na malé kousky, aby se v kompostu rozložily. Zkušenější zahradníci je před tím tupou částí roztlučou a poté sekají. A protože je to opravdu pracné, končí většina větví v ohni.

Na českém trhu můžete pořídit levné drtiče (kolem 3500 Kč) z produkce menších firem regionálního významu. Značkové drtiče zahradního odpadu je možné koupit již v cenách kolem 4600 Kč. Z běžné nabídky na trhu jsme vybrali jen některé stroje, a to tak, abychom vyšli vstříc finančním možnostem všech zahrádkářů, chatařů a chalupářů. V textu uvádíme aktuální ceny včetně DPH.

Název   
   
   
   Objem   
   Hmotnost   Cena

K 290   
   
   
   290 l   
   9 kg   
   990 Kč

K 390   
   
   
   390 l   
   13 kg   
   1290 Kč

Jumbo 600*   
   
   600 l   
   12,5 kg   990 Kč

Jumbo 800   
   
   800 l   
   17 kg   
   1290 Kč

Aero Therm 400 Plus**   400 l   
   11,5 kg   1790 Kč

*Tento kompostér je snadno sestavitelnou skládačkou.

**Velmi zajímavé konstrukční řešení. Vzduchový kuželový systém je spojen se základovým roštem a zajišťuje provzdušňování středu kompostu.

KTERÝ DRTIČ SI VYBRAT?

Záleží i na charakteru odpadu, jenž budeme ve stroji zpracovávat. Mladé, měkké a nízké rostliny kladou na nože, motor a podávání docela jiné požadavky než například trnitý materiál nebo robustní, tlusté větve.

Nožový mechanizmus – je vhodný pro drcení mladých měkkých výhonů, květin, zeleniny, popínavých rostlin, drobných větviček (obr. 1)

Šnekový mechnizmus – dokáže nadrtit měkký i tvrdší materiál, jako jsou středně silné větve, keříčky, trsy, odřezky ze živých plotů, růže nebo trnité větve (obr. 2)

S frézovacím válcem – ten zlikviduje větší množství dřevin, například větve z ovocných stromů, staré živé ploty, trnité keře nebo jehličnany (obr. 3)

Drtič firmy Bosch AXT RAPID 200 s motorem o výkonu 2000 W je vhodný pro malé a středně velké zahrady. Snadno zvládne větve o průměru až 38 mm. Drtič RAPID je také vhodný na jemnější materiál, například odřezky z keřů a květin a odpad ze zeleninové zahrádky. Hmotnost má 12 kg. Motor Powerdrive je vybavený elektronikou udržující rotační rychlost v konstantní úrovni bez ohledu na zatížení. Součástí drtiče je praktické pěchovadlo, které zajišťuje stejnoměrný přísun materiálu. Drtič zpracuje až 90 kg materiálu za hodinu.

Má řadu bezpečnostních prvků a je jednoduše přemístitelný. Cena 7490 Kč

Šikovné plastové kompostéry AL-KO

– zleva K 390, Jumbo 600 a novinka

– Aero Therm 400 Plus

Klasický zahradní drtič VIKING GE 220 je schopen zpracovat objemný zahradní odpad – od zbytků rostlin a zeleniny, přes listí až po tenké rozvětvené větve. Umožňuje velmi jednoduché otočení nožů (to prodlužuje interval ostření). Je vybaven standardními ochrannými prvky zajišťujícími bezpečnou práci. Hmotnost: 22 kg. Příkon 2200 W. Cena 12 500 Kč

Drtič zahradního odpadu Silent Power 3500 značky AL-KO zpracuje větve do průměru 35 mm. Patří do skupiny výkonných a tichých strojů. Jeho předností je mj. jednoduché ovládání (např. bezpečnostní přepínač směru otáčení umožňuje rychlé odstranění přebytečného materiálu při ucpání). Aktuální cena: 11 990 Kč.

Ke všem drtičům AL-KO je možné pořídit sběrný koš s obsahem 75 l za 1250 Kč

Zahradním drtičem od společnosti GARDENA můžeme při výkonu 2000 W zpracovávat větve o průměru až 45 mm. Drtič umožňuje nastavení ostrosti řezání, je opatřen válcovým řezacím ústrojím a samočinným vtahováním zpracovávaného materiálu. Práci usnadní možný zpětný chod, seřiditelné nastavení řezání a nízký násypný trychtýř. Drtič je vyroben z vysoce jakostní tvrzené oceli. Díky velkým transportním kolečkům a širokému podvozku je stabilní a lze ho snadno přemísťovat. Cena 12 276 Kč

FOTO ARCHIV BOSCH, GARDENA, AL-KO, VIKING, KRESBY BOSCH

Drtiče zahradního odpadu