U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Špenátové jahůdky

Kategorie: Zahrada | Autor: naš

Erdbeerspinat je zajímavá asijská zelenina. V příhodných podmínkách bývá víceletá. Během růstu vytvoří asi 40 centimetrů vysoké, po nasazení plodů velice dekorativní keříčky. Pevné, po vrchol olistěné stonky má obrostlé svěže zelenými “zubatými” lístky. Používají se do salátů, pomazánek, dresinků, na masa atd. Můžeme z nich připravit i chutný špenát nedráždící žlučník, ledviny a močové cesty. Dají se i zmrazovat. Jsou bohaté na minerální látky, stopové prvky, vitaminy A, C a K a sušinu.

Po odkvětu nasazuje Erdbeerspinat velké množství červených, příjemně aromatických plodů. Můžeme je jíst syrové, rozmačkané s cukrem a zalité mlékem, přidávat do jogurtů, dresinků, želatin, na dorty, palačinky, lívance a další lahůdky podobně jako jahody nebo maliny. Dají se také uchovat v mrazničce, zavařovat nebo využít k přípravě chutných marmelád a džemů.

Erdbeerspinat můžeme pěstovat nejen na záhonech a skalkách, ale i v truhlících a květináčích za oknem, na balkonech a terasách. U okna v bytě nebo ve vytápěném skleníku se dá přirychlovat a pěstovat i celoročně. Semena na záhon vyséváme od března do poloviny září. Do skleníku (truhlíku v bytě) celoročně. V hloubce 1,5 centimetru, ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí do tří týdnů. Sazeničky vysazujeme ve sponu asi 25 x 30 centimetrů. Po nasazení květů, popřípadě jakmile začne žloutnout v květináči, přihnojíme lžičkou super hnojiva (s.o.e.s) k rostlině.

Erdbeerspinat jako malovaný

Semínka obou těchto novinek dodává na dobírku zásilková služba AEV – VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2, tel./fax.: 224 256 816, tel.: 728 385 042, e-mail: aev.vs@post.cz. Pažitku čínskou Knolau – 100 semen za 26 Kč, Erdbeerspinat – 100 semen za 26 Kč a Super hnojivo (s.o.e.s.) 50 g za 15 Kč.

Špenátové jahůdky