Drobné stavby

Kdo má velkou zahradu, neobejde se bez přístřešku na nářadí, sekačku a tak dále. Na mnohých zahradách lze objevit i velmi pitoreskní stavby, například skladiště nářadí v podobě kadibudky. K ukládání nářadí poslouží i starý seník.

Veselý domeček slouží jen jako sklad květináčů a nářadí. Foto: Zdeněk Roller

Hodně zahrad vzniklo na koupených zanedbaných pozemcích s různými kůlnami a zahradními domečky. Některé mohou po renovaci sloužit dál, jiné je lepší zbourat, postavit znovu a po svém. Nebo koupit domek zbrusu nový.

 

Co je v nabídce?

Kutilské hypermarkety i velká zahradnictví nabízejí rozmanité drobné montované dřevostavby mnoha velikostí v přímém prodeji nebo na webu.
Ceny začínají už na několika tisících, ale nevyplatí se šetřit. Prozkoumejte vždy kvalitu a tloušťku materiálu, montážní návod, a ověřte si, zda je cena uvedená včetně podlahy.

Původní bouda na nářadí a zahradní techniku byla rozšířena o část vhodnou k posezení. Foto: Zdeněk Roller

 

Vybíráme…

Na trhu jsou i zahradní domky z plechu nebo z plastu. Určitě pro vás bude rozhodující, zda chcete v zahradním domku jen uschovat pytle se zeminou, hadici a hrábě, nebo i samohybnou sekačku a další techniku, případně zda přístřeší využijete také jako zahradní dílnu k přípravě roubů nebo přesazování rostlin v nádobách.
Podle účelu stavby se odvíjí volba velikosti, materiálu, typ střechy, s oknem nebo bez…

Původně unifikovaný prodejní stánek zkrásněl venkovním dřevěným ostěním. Foto: Zdeněk Roller

 

Umístění

Kam domek umístit? Kritérií by se našlo dost. Chcete sem zavést elektřinu? Nebo i vodu a odpadní potrubí kvůli mytí rukou a čištění nářadí? Tomu se musí přizpůsobit umístění stavby, aby se přívody zbytečně neprodražily.
Klimatologové varují před vrtochy počasí s častými přívalovými dešti a silným vichrem. Proto umístěte stavbu do závětří.

Nápis “Kadibudka” klame – uvnitř jsou hadice a hrábě. Foto: Zdeněk Roller

 

Zemní práce

Bez zemních prací se neobejdete. Podklad musí být dokonale rovný, kolem stavby vytvořte dostatečnou drenáž, zejména pokud chcete ponechat jen hliněnou podlahu. Uchycení stavby zemními kotvami je bezpečnější než pouhé položení na rovný terén, ale ještě lepší jsou kvalitní betonové základy překryté asfaltovou lepenkou.


Základy by měly vyčnívat zhruba 10 cm nad okolní terén, pro sekačku vybudujeme betonový šikmý sjezd. Jestliže do domku budeme chodit hodně často, nedá se spolehnout na to, že okolní trávník takový provoz snese. Chce to přístupovou cestičku.


Proč bourat starý seník, když může sloužit jako garáž a přístřeší pro sekačku? Foto: Zdeněk Roller

 

Střecha

Přestože je to konstrukčně náročnější, vyplatí se sedlová střecha, zejména u větších domků. Sklon kolem třiceti stupňů urychlí stékání vody a omezí ukládání vrstvy sněhu. Plechovou střechu snadno zničí silný vítr a její lak bude vážně poškozený krupobitím. Dobrou volbou jsou kvalitně uchycené OSB desky překryté nejen nenasákavou lepenkou, ale i asfaltovým šindelem.


Opomíjeným detailem bývá větrání. Větrací mřížky zajištěné ještě muším pletivem zamezí tvorbě plísní i přehřívání vnitřku stavby, přitom se jimi nedostanou dovnitř vosy.


 

Design

Koupená dřevostavba bude bez nátěru – pokud jej u výrobce neobjednáte. Natření tedy zbývá na vás. Moderní lazury chrání dřevo před vlhnutím, UV zářením, houbami i hmyzem. Nanášejte je vždy ve dvou vrstvách. Současná nabídka tónů lazurovacích nátěrů je opravdu široká, můžete ale použít i osvědčené barvy na dřevo.

 

Popínavky

Zahradní domek na nářadí pochopitelně také může zmizet v zeleni. Vyvarujte se takových „agresorů“, jako je vistárie nebo břečťan. Jejich výhonky si dokážou najít každou skulinku a začnou stavbu prorůstat a rozebírat. Vhodnější budou plaménky na trelážích.

 

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Drobné stavby