U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

“Dřevěný kabátek” do zimy

Kategorie: Duben | Autor: Hel

Rozhodnete-li se pro zateplení fasády nebo štítové stěny své chaty či chalupy, můžete zároveň její zděný kabát vyměnit za dřevěný. Lehký dřevěný obklad s pěkným přírodním vzhledem je velice vhodný pra zateplovací systém s odvětrávací vzduchovou mezerou, která zajišťuje izolační vrstvě i zateplenému zdivu odvod vlhkosti vně objektu. Umisťuje se před izolant na samostatnou nosnou konstrukci neboli rošt, tudíž je zadní líc obkladových prken odvětráván po celé své ploše s použitím tzv. komínového efektu, neboli vzduchu stoupajícího od spodní spáry za obkladem až nahoru k horní spáře.

Jaké dřevo

Z hlediska odolnosti a cenové dostupnosti je do vnějšího prostředí vhodné řezivo z modřínu nebo borovice. Kromě odolnosti vůči počasí je také nezanedbatelný vzhled a barevnost obkladu. Vhodné jsou kvalitní lazurovací nátěry, neboť nezakrývají texturu dřeva a snadno se obnovují bez nutnosti odstranění starých nátěrů. Používají se zejména na hladce ohoblovaná a zbroušená lícová prkna.

Na hrubá prkna…

Jiný, pro nás dosti nezvyklý, zato v Norsku generacemi prověřený ochranný nátěr, lze použít na hrubé nehoblované strany palubek na lícové straně na fasádě. Palubky ‘hrubou’ stranou ven jsou v ploše fasády opticky jednotnější (u hladkých palubek je v ploše vidět každá i malá nerovnost). Nátěrový systém je tvořen hutnou olejovou barvou, která na hrubém povrchu výborně drží a zaručuje mu vynikající životnost. Ta je navíc dána i menším porušením dřevních buněk. Jedná se o stejný efekt jako u štípaných šindelů. * Největší životnosti fasády lze dosáhnout : aplikací tlakové impregnace na všechny prvky dřevěného zateplovacího systému. Obklad získá nazelenalý odstín a dlouhou životnost v desetiletích.

Schéma zateplené odvětrávací stěny

Hel, foto OSMO

“Dřevěný kabátek” do zimy