Dřevěné podlahy

Chystáte-li se položit zcela novou dřevěnou podlahu, máte několik možností. Můžete zvolit některou ze zmíněného sortimentu vícevrstvých dřevěných podlah nebo udělat podlahu tradičním postupem z dřevěných palubek spojených na pero a drážku, nebo dokonce z tradičních dřevěných fošen.

Nezapomeňte, že prodejci podlah zpravidla zahrnují mezi dřevěné podlahy i podlahy parketové a lamelové za předpokladu, že jejich svrchní nášlapnou vrstvu tvoří pravé dřevo. Skladba moderních vícevrstvých podlah zajišťuje dobrou rozměrovou stabilitu podlahy při zachování dostatečně silné nášlapné vrstvy a velmi nízkou kročejovou hlučnost oproti plovoucím podlahám. Nášlapná vrstva třívrstvé podlahy má navíc obvykle tloušťku 3 až 5 mm, což je tloušťka, která umožňuje tři až čtyři kompletní renovace podlahy.

dřevěná podlaha

Široká škála povrchových úprav propůjčí jedné dřevině mnoho tváří. Foto: Shutterstock

Pokládka a údržba

Pro různé typy dřevěných podlah existují i doporučené způsoby pokládky. Patří mezi ně pokládka plovoucím způsobem, celoplošné lepení nebo šroubování na dřevěný rošt. U tradičních masivních podlah z palubek či fošen se obvykle upřednostňuje pokládka na dřevěný rošt položený kolmo ke směru prken. První a poslední řada se šroubuje shora skrze prkno, ostatní pak přes pero.

Plovoucím způsobem se prkna či lamely pokládají na izolační podložku a poté se spojují vloženými sponami, které prkna přitáhnou k sobě.

U celoplošného lepení se prkna lepí na dokonale vyrovnaný podklad pomocí polyuretanového či silanového lepidla. Lepidlo se nanáší na podklad zubovou stěrkou a mělo by mít tzv. dobu otevření (než začne schnout a přestane lepit) alespoň 60 minut.
Základem trvanlivosti povrchu dřevěných podlah je kvalitní lak. U jednotlivých typů vícevrstvých dřevěných podlah vám prodejce doporučí lak podle toho, z jakého dřeva je vyrobená nášlapná vrstva. U klasických palubek z měkčích dřev, tedy ze smrku, borovice či modřínu, zvolte podlahový lak, který povrchovou vrstvu co nejvíce zpevní. Dřevo však může být ošetřeno i nejrůznějšími vhodnými oleji či vosky. Volba nátěrové hmoty, kterou použijete k úpravě povrchu, je zásadní i z hlediska pozdější údržby a opravy podlahy.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Dřevěné podlahy