Domek nad rybníkem

Když manželé Hunalovi stavení s malým dvorkem před pár lety koupili, věděli, že je čeká spousta práce. Nyní celé místo působí tak přirozeně a malebně, až je těžké uvěřit, že stačilo málo a s malým domkem to mohlo skončit úplně jinak.

Dům na návsi byl dlouho opuštěn a kromě střechy z pálených tašek, která se zdála být celkem v pořádku, bylo nutné opravit doslova všechno. Ani to ale Evu a Jiřího Hunalovy neodradilo. Podařilo se jim vtisknout dříve zpustlému domu jedinečnou atmosféru prostého venkovského života s výjimečným géniem loci.

Nelehké začátky

Jak ale Eva přiznává, zpočátku to žádná idyla nebyla. V okamžiku, kdy se do prací pustili, nefungoval ani přívod elektřiny, takže všechny míchačky a stavební stroje byly napájeny přes naftový agregát. Stavební úpravy byly náročné, kamenné zdi trápila vzlínající zemní vlhkost, se kterou bylo třeba se vypořádat, změny se dotkly i rozmístění dveří a oken, neboť to stávající bylo nevyhovující. Po hrubé zedničině přišly na řadu rozvody vody, elektřiny a topení.

Milé drobnosti, jakými jsou třeba drobné malované kvítky na zdech, dotvářejí útulnou atmosféru

Blankytně modrá okna

Teprve poté se konečně Eva a Jiří mohli pustit do zvelebování vnitřních prostor. Zatímco některé omítky se dočkaly obnovení, jinde zůstaly odhalené staré cihly a původní kamenné zdivo. Výměna čekala také všechna okna. Zvláštní náhodou je, že ačkoliv Eva byla od začátku rozhodnutá pro světle modré rámy oken, její správná volba se potvrdila až později, když na půdě nalezla původní okenní křídla v podobné barvě.
Blankytně modrá se pak prolíná celým interiérem a stejně jako dveře, které v barevné kombinaci modré a bílé tvoří jednotící prvek. Jim ostatně majitelka věnovala také nemalou péči. Z původních dveří se totiž nezachovalo nic, takže ačkoliv jsou všechna dveřní křídla stará, pochází z jiných domů. Díky své barevnosti však vzájemně ladí.

Cit pro detail

Už letmý pohled do interiéru chaloupky nenechá nikoho na pochybách, že v majitelce dřímá umělecký talent a že si dává záležet na každém detailu. Když mi Eva prozrazuje, že je výtvarnice, učí na nedaleké základní škole a vede keramický kroužek, vše do sebe zapadá. Spolu se svým mužem Jiřím, který se profesionálně věnuje stavbě krbů, tvoří pár s ideálními předpoklady a vytvoření tak krásného místa. S většinou prací se postupně popasovali sami, neboť zkušenosti s najatými řemeslníky nebyly zrovna nejlepší.

Světle modré rámy oken jsou vyrobené v souladu s jejich původní podobou

Srdce domu

To, s jakou přirozeností se majitelce podařilo zařídit jednotlivé místnosti, v člověku lehce vyvolá dojem, že jde o původní zrenovované vybavení. Eva mě však vyvádí z omylu. Z nábytku, který zbyl v domě, nebylo použitelné vůbec nic. A tak zatímco některé kusy výhodně pořídili v bazaru nebo na inzerát a doslova je tak zachránili před zkázou, některé jim věnovali známí, kterým už se nehodily. Důkazem, že krásný interiér nemusí být jen otázkou peněz, ale především dobrých nápadů a šikovných rukou, je třeba kuchyňská linka, kterou z několika trámků, pracovní desky a staré kredence vyrobil Jiří. Přitom poskytuje veškeré pohodlí, na které jsme v současnosti zvyklí. Díky nenásilnému propojení starého nábytku a moderních spotřebičů v retrodesignu nepůsobí ve staré chalupě rušivě. K lince ladí i jídelní stůl se židlemi v barevné kombinaci bílé a modré.
Průchodem z kuchyně pak vstoupíme do obývacího pokoje, jehož dominantou je zděné schodiště vedoucí do podkroví. Pod ním jsou umístěna výkonná krbová kamna se skrytým teplovodním rozvodem. Dovedou se v chladnějších dnech postarat nejen o útulnou atmosféru v místnosti, ale i o teplo v celém domě.

Kámen a cihly v koupelně

Působivé barevné schéma tvořené bílou barvou omítek, červených cihel, šedého kamene a modrých dveří a oken se promítá ve všech místnostech. Výjimku netvoří ani koupelna, jež je rovněž pojatá trochu méně tradičně, než jsme zvyklí. Prostorná vana je obestavěná cihlami, a obklad v podobné barvě pokrývá jen tolik povrchu zdi, kolik je potřeba ke snadné údržbě okolí vany a umyvadla.

Postel i noční stolek zdobí secesní ornament

Koktejl pro romantickou duši

Podkroví, kde se nachází tři ložnice, se oproti přízemí výrazně liší. Každá ze tří ložnic má svůj osobitý styl i barevnost. Nejprostornější z nich je vybudovaná nad stodolou, a dokonce z ní lze vstoupit i do střešní lodžie, kde si majitelé vychutnávají ranní kávu. Na první pohled v ní zaujme krásný rokokový nábytek, který má Eva po svých rodičích. Ten definuje romantický styl celého prostoru a dále jej pak umocňují ještě doplňky a textilie. Barvy jsou zde ale oproti přízemním místnostem střídmější, přírodní dřevo už doplňuje pouze bílá a tlumené odstíny krémové, takže bohaté tvary nábytku i doplňků mohou naplno vyniknout.
Když vejdeme do další ložnice, ocitáme se v úplně jiném světě. Bledě modrou střídají odstíny zelené. Místo zvlněných hran se na nábytku objevují modernější tvary. Ložnicová sestava, která nyní vzbuzuje úžas, je však jedním z Eviných bazarových úlovků. Skříň pod nánosem hnědého nátěru vypadala tak mizerně, že se Evě nábytek podařilo koupit za korunu. Společně s dcerou pak barvu odstranily a skříň i postel natřely na zelenou, která se opakuje ještě na tapetě a květovaných látkách záclonek, přehozu a polštářku.

Na otevřeném ohni lze připravit nejrůznější lahůdky

Wellness ve stodole

O tom, že chalupa slouží hlavně k odpočinku svědčí i vybavené zákoutí určené pro relaxaci a posezení s přáteli. Celé je však pojaté velmi originálně a svým umístěním pod střechou bývalé hospodářské budovy nikterak nenarušuje romanticky vyhlížející dvorek. Další výhodou je, že i v horkých dnech poskytuje příjemný chládek.
Letní kuchyni dominuje především velký krb obklopený masivní pracovní deskou. Elektrická sauna, jejíž obložení je natřeno jak jinak než na modrou barvu, se vedle staré kredence ve stejném odstínu skoro ztratí a nestrhává na sebe nežádoucí pozornost. Příjemnou atmosféru ještě dokreslují další neobvyklé doplňky, třeba vysoké kolo nebo starý litinový sporák. Stylové je také osvětlení, které tvoří kabel propletený zavěšeným starým žebříkem.

Venkovská předzahrádka

Ani na malém dvorku není nouze o pohledná zákoutí. Pečlivě vyskládané kamenné zápraží s modrou lavičkou, ledabyle odhalené kamenné zídky a cihlové klenby spolu s těmi správnými doplňky zapůsobí na každého, kdo vejde stařičkými vrátky. Ukázkovou venkovskou předzahrádku za tradičním plaňkovým plotem, která je z druhé strany domu, pak kromě bylinek zdobí také kvetoucí žluté topinambury.

Kdo tu bydlí
Eva a Jiří Hunalovi

Kde
V malé obci na Vysočině nedaleko Pelhřimova

 

 

 

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Domek nad rybníkem