Domácí kosmetika

Proč vlastně vyrábět domácí kosmetiku, když hotových výrobků jsou plné obchody? Kromě toho, že přesně víte, které ingredience bude obsahovat, si u experimentování s oleji a bylinkami odpočinete.

Nejjednodušší je si vlastní kosmetiku připravovat na bázi olejů nebo rostlinných másel. Ty, jejichž základem je emulze, tedy směsi vody a oleje, jsou méně stabilní, snáze se kontaminují a je nutné je konzervovat. Při výběru suroviny byste vždy měli raději dát přednost kvalitním olejům lisovaným za studena, které jsou bohaté na vitaminy a další prospěšné látky, u éterických olejů je lepší volit pouze 100% přírodní s označením země původu. Syntetické náhražky sice voní, ale neobsahují léčivé esence.

Ideální surovina

Vedle olejů se pro první experimenty volí bambucké máslo. Je velmi bohaté na vitaminy a hodí se k výrobě hutnějších hydratačních krémů na vysušenou nebo stárnoucí pokožku. Bambucké máslo je vhodné rozpustit ve vodní lázni a poté do něj zapracovat další suroviny – nejen éterické oleje, ale třeba i včelí vosk, čímž získáte skvělý balzám na rty. Přidáním levandulového éterického oleje zase vytvoříte pečující, vydatně hydratující a zklidňující krém na celé tělo. Sáhnout můžete nejen po bambuckém másle, ale i po neutrálních základech krémových, gelových nebo olejových. Například z neutrálního olejového základu si přidáním éterických olejů vytvoříte třeba povzbuzující olej koupelový, stačí, když do decilitru oleje dáte pět až osm kapek vonné esence, třeba borovice, eukalyptu či pomeranče.

Bambucké máslo, kakaové máslo nebo kokosový olej se hodí pro první experimenty

Pleťové oleje

Použité oleje ovlivňují nejen vůni, ale především účinky výsledného produktu

Namíchání pleťového oleje má svá pravidla. Pro výrobu použijte hlavní olej, který tvoří většinu výsledného produktu. Měl by být lehký, neucpávající póry a lehce vstřebatelný. Pro všechny typy pleti je vhodný jojobový a arganový, pro suchou a citlivou pleť mandlový a pro normální až mastnou olej z hroznových jadérek. Vedlejší olej pak dodává například ochranu před slunečním zářením (mrkvový a malinový), prospívá problematické pleti (konopný, heřmánkový, z meruňkových jader) nebo bojuje proti vráskám (makadamový, šípkový či avokádový). Poslední složkou pak je esenciální olej, který dodává nejen vůni! Například diktamový a levandulový mají antiseptické, protizánětlivé a hojivé účinky, růžový zase zklidňuje, pomáhá hojení a působí proti vráskám.

Důležitá je kvalita výchozích surovin

Líčení z kuchyně

Ani výroby domácí dekorativní kosmetiky se nemusíte bát, je ovšem pravda, že budete muset mnohem více odměřovat. K její výrobě poslouží jako základy opět másla nebo oleje, ale také vosky včelí či karnaubský, které jí dodávají soudržnou konzistenci a používají se jako koemulgátory. Vosky jsou proto ideální do řasenek, make-upů a rtěnek. V nabídce se setkáte i s mnoha prášky (pudry), například bambusovým, který je bohatý na oxid křemičitý a je nepostradatelný při výrobě sypkého make-upu, ale využijete jej i do rtěnek, očních stínů a řasenek. Malinový a brusinkový dodávají vůni, ale i jemnou barvu a chrání proti stárnutí pokožky. Do dekorativní kosmetiky se přidávají i jíly, ať už bílý, zelený, či růžový.
Barevnosti docílíte přidáním okrů nebo barevných oxidů, které jsou neocenitelné při výrobě minerálních make-upů, matných očních stínů, pudrů, bronzerů, rtěnek či řasenek. Minerální pigmenty, tedy oxidy, se mezi sebou dají velmi dobře míchat, čímž získáte jedinečný odstín podle svých představ. Velmi oblíbený je pak lesklý a třpytivý slídový prášek zvaný mica. Je bezbarvý, ale pořídit si můžete také již smíchaný s oxidy železa v nepřeberné škále jedinečných barev. Intenzitu a barevný odstín upravujte postupným přidáváním dané ingredience. Nezapomínejte, že přidat můžete vždy, ubrat nikoli.

Sušené květy či okvětní lístky se přidávají do koupelové soli

Aby byl výsledek perfektní…

Než se pustíte do práce, sterilizujte všechny pomůcky, které budete používat, i pracovní plochu. Prostředí, kde budete kosmetiku vyrábět, se snažte udržovat čisté, aby se výrobky neznehodnotily případnými nečistotami. Hotové produkty pak uchovávejte v dobře uzavíratelných nádobkách. Různé kelímky, dózy, lahvičky a tuby se dají koupit v e-shopech stejně jako suroviny pro výrobu kosmetiky. Při skladování je pak třeba uchovávat kosmetiku v chladu a temnu, ideálně v ledničce. I přesto byste ale měli domácí kosmetiku nejdéle do 12 měsíců spotřebovat. Raději si ji tedy připravujte v menším množství, zato častěji.

 

Koupelová sůl

Ingredience: hrubozrnná himálajská sůl (podporuje detoxikaci kůže), esenciální olej (růžový, levandulový, citronela a geranium – podle vašich priorit), sušené okvětní lístky růže (pečují i o tu nejcitlivější pokožku), sušené květy levandule
Postup: Do velké mísy nasypte sypké ingredience, pečlivě promíchejte a pak přidejte asi deset kapek esenciálního oleje a opět pečlivě promíchejte. Poté přendejte do sklenic s víčkem. Do koupele vám postačí dvě až tři lžíce. Nezapomeňte ale také na odtokové sítko, které zachytí květy, aby se vám neucpal odpad.

Noční výživný olej pro normální až suchou pleť

Ingredience: 30 ml jojobového oleje, 10 ml mandlového oleje, 10 ml avokádového oleje, 10 kapek EO diktamos, 5 kapek EO levandule, 5 kapek EO ylang ylang
Postup: Vše smíchejte, přelijte do lahviček a máte hotovo!

Šampon z bylinek

Ingredience: 2,5 dl destilované vody, olivové mýdlo, EO podle výběru, bylinky
Postup: Převařte destilovanou vodu, vmíchejte nastrouhané olivové mýdlo, 3 kapky esenciálního oleje a hrst bylinek podle vlastního výběru. Kopřiva a pampeliška se hodí pro mastné vlasy, pokud vás trápí lupy, přidejte mátu, na suché vlasy je ideální meduňka. Směs nechte odstát do druhého dne, sceďte a přelijte do lahvičky.

 

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Domácí kosmetika