U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DOBRÉ STROJE pro váš trávník

Kategorie: Hospodaření | Autor: Připravil Jiří Janouškovec, FOTO ARCHIV

Pozemky, na nichž hospodaří, či spíše – jichž si užívají – chataři a chalupáři, nejsou vždy malé a k jejich údržbě je třeba vynaložit hodně úsilí. Stroje poháněné elektrickými motory mají vzhledem ke vzdálenosti zdroje energie limitovaný pohyb, navíc manipulace s prodlužovacími kabely je nepraktická. Proto je zde početná skupina sekaček trávy poháněných benzinovými motory.

Konstrukce motorů v těchto sekačkách vesměs odpovídá náročným požadavkům ekologů, a to včetně nízké hlučnosti, která je srovnatelná s chodem sekaček s elektrickými motory. V pěti sloupcích vpravo najdete některé z novinek, které se letos začínají “prohánět” na českých trávnících. Na trhu nabízí velmi dobré a cenově zajímavé výrobky i další firmy – jen namátkou vzpomeňme BRILL, SOLO, BOSCH, WOLF, AL-KO, STIGA, FLYMO, HUSQVARNA, JONSERED, ad. I jejich výrobky jsou kvalitní a spolehlivě naplní vaše očekávání. A tak doporučuji: Dávejte přednost značkovým výrobkům před těmi, za jejichž “bezejmenností” a lákavou cenou je skryta nízká kvalita a nespolehlivost.

Mistr v manévrování

Začněme zajímavým tipem z produkce Společnosti skupiny STIHL, jejíž výrobky pro zahradu známe pod názvem VIKING. Sekačka Multimäher VIKING MB 3 R se záběrem 48 cm je vynikajícím pomocníkem zejména při speciálních pracích. Je určena především pro menší a středně velké neudržované trávníkové plochy. Tříkolová konstrukce umožňuje kromě lehkého manévrování kolem křoví, stromů a jiných překážek i přesné sekání kolem pevných hran. Otevře-li se boční vodicí plech, může sekat i vysoký porost a trávu vyhazovat na stranu. Při uzavření tohoto plechu ji mulčovací nůž rozmělňuje na velmi jemnou biohmotu, která může v drnu bez problémů zetlít a působit jako účinné hnojivo. Sekačka váží pouhých 30 kg, přitom má robustní čtyřtaktní motor o síle 6 HP a žací skříň z ocelového plechu. Díky zařízení Disk-Cut, nástroje se čtyřmi pohyblivě zavěšenými noži, se šetří klikový hřídel v prostředí, kde hrozí náraz nože na pevnou překážku. Výšku sekání lze centrálně nastavit na 15 až 80 mm, držadlo je sklopné, což umožňuje jednoduché uskladnění i pohodlný transport (startovací kabel je při sklopení držadla dobře ochráněn proti zlomu).

Za Multimäher VIKING MB 6 RC zaplatíte 32 990 Kč.

Nejtišší na trhu

Loňská novinka na českém trhu – sekačka HONDA IZY je skvělá. Má zaoblený skelet s dokonalým vysávacím turbo-efektem. Ostrý ocelový nůž dokonale uřízne i přerostlou trávu nebo plevel. Může pracovat i na svazích do 30°. Velká pojezdová kolečka uložená na ložiscích usnadňují práci i na nerovném terénu. Manipulace se sekačkou je velmi snadná i pro ženy. Nový motor GCV 135 špičkové konstrukce s rozvodem OHC je speciálně upravený pro snadné startování, splňuje nejpřísnější ekologické normy (CARB/EPA) a má nízkou spotřebu. Sekačky IZY jsou nejtišší na českém trhu. Robustní konstrukce celého stroje, silný plech s odolným lakem a kolečka s dvojitými ložisky zajišťují dlouhou životnost. Dvojnásobný sací efekt, než je běžné, umožňuje i sběr mokrého spadaného listí. Sekačky IZY se jednoduše skládají a mají snadný start. Díky propracované ergonomické rukojeti mají skvělé dvojité tlačné ovládání. Páčka plynu je snadno dosažitelná. Pro výšku sečení můžeme zvolit některý ze šesti stupňů výšky (19 – 73 mm). K přednostem sekaček IZY též patří nízká spotřeba, snadná manipulace s lehkým travním košem, velký krouticí moment silného motoru atd. Vyrábějí se s pojezdem i bez pojezdu. Jsou vhodné pro plochy větší než 1000 m2. Jejich cena se pohybuje od 12 750 do 24 990 Kč.

Domácí kvalita

Díky spolupráci akciové společnosti VARI s firmou HONDA a dalšími je možné vybrat si některou z kvalitních sekaček značky VARI za příjemné ceny. Nabízí tradičně motorové stroje pro zahradu (pozemky do 2000 m2), chalupu a farmy (1000 až 10 000 m2). Motorová sekačka VARI ER 55OS je jedním ze strojů, které si zaslouží vaši pozornost. Má snadno nastavitelný skelet ze slitiny hliníku, zaručující dlouholetou životnost. Lehký koš je z plastu a textilie a pojme 60 litrů hmoty. Dá se velmi snadno vyprázdnit. Velká kolečka jsou uložena na ložiscích s vysokou životností a usnadňují pojezd. Jsou výškově nastavitelná. Sklopná rukojeť je ergonomicky tvarovaná a vybavená panelem se snadno dostupnými ovládacími prvky. Výkonný čtyřtaktní motor umožňuje dokonalé sečení trávy i ve svažitých terénech. Zajímavě vyřešena je možnost centrálního nastavení kol ovlivňující výšku sečení v rozpětí 25 až 70 mm. Ostrý ocelový nůž snadno uřízne i přerostlou trávu. Tvar skeletu zvyšuje sací efekt do tunelu a sběrného koše. Díky tomu je možné sekačku využít i ke sbírání listí. Kvalitní motorové sekačky VARI můžete pořídit i za méně než osm tisíc korun.

Spolehlivost ze zámoří

V současné době patří firma MTD, která má kořeny v USA, k těm, které nabízejí velmi kvalitní stroje v celém světě, včetně České republiky. Na sekačky střední třídy se značkou MTD je spolehnutí. Jsou určeny pro menší až střední travní plochy a tomu odpovídá i jejich velmi dobrá cena. Jsou přitom robustní, technicky vyspělé a odolné. MTD nabízí široký sortiment sekaček s bočním výhozem i silné sekačky se zadním vyprazdňováním a sběracím košem. Z letošního katalogu jsme vybrali model SP 48 HWM. Tato sekačka má speciálně tvarovaný nízko posazený kryt a velký 70litrový sběrný koš. Seká a zároveň rozmělňuje trávu, kterou vtláčí zpět mezi stébla. Trávníku je tak dodáno 25 % potřebných živin (výrobce doporučuje střídat dvakrát sekání s košem a jednou mulčování). Zvládá tři úkoly najednou – seče trávu, umožňuje její mulčování pomocí speciálního klínu, nebo zadní odhoz pomocí deflektoru. To vše v základním vybavení. Má přední náhon, což umožňuje snadné ovládání. Žací výšku lze nastavit v pěti pozicích (25 až 80 mm). Velká zadní kola snadno překonávají překážky v terénu. Sekačku pořídíte již za 13 690 Kč.

S nejdelší zárukou

Společnost SABO vás rovněž nezklame. Novinkou mezi elektrickými sekačkami je elegantní typ 36-EL (váží pouhých 21 kg, zvládá i mokrou a delší trávu a na jaře listí – to vše za 9 900 Kč). Zajímavá pro menší plochy je i akumulátorová sekačka SABO – Akku se záběrem 43 cm (za 21 000 Kč). Pro větší zahrádky (kolem 1000 m2) lze doporučit benzínový typ 43-A Economy. Jeho 32 kg vážící skelet z masivní hliníkové slitiny je robustní, odolný proti zkroucení, horku i chladu (na to dává firma 15 roků záruku). Hladká spojka zmírňuje nárazy a údery, které zasáhnou nůž vyrobený z velmi kvalitní ocelové slitiny. Stroj je vybaven zařízením TurboStar se speciálně formovaným nosníkem nože; zabezpečuje dobré sekací a sběrné výkony (včetně listí). Má zadní vyhazování a koš z odolné tkaniny s čidlem, které signalizuje, že v jeho 65litrovém prostoru je obsah maximálně stlačen. Se sekačkou 43-A Economy můžeme díky SABO jízdnímu pohonu (3,6 km/hod.) velice lehce zvládat i práci ve svazích a na větších plochách. Má tři nastavitelné polohy rukojeti. Je vybavena jednoduchým startovacím zařízením a vteřinovou pojistkou pro zastavení nože. Dodává se s ní rovněž mulčovací zařízení – to vše za necelých 20 000 Kč.

Jak si vybrat

Cena sekačky se do jisté míry odvíjí od šíře záběru.

* Pracovní záběr (a jeho souvislost s velikostí sečené plochy) však doporučujeme považovat pouze za orientační.

* Stejně důležité jsou – výkon, nastavitelná výška sečení, spotřeba, jednoduchost údržby, ergonomicky řešené obslužné prvky pro snadné ovládání, vybavení velkokapacitními sběrnými koši, případně i sacím systémem zajišťujícím optimální plnění sběrného vaku i při sečení mokré trávy a řada dalších maličkostí.

* Nezapomeňte se informovat o vybavení souvisejícím s bezpečností obsluhy.

* Obecně pak vybírejte podle velikosti trávníku, jeho stáří, očekávané kvality seče, terénu (některé modely nejsou vhodné ani pro mírné svahy, jiné spolehlivě zvládnou 30° sklon).

* Díky následujícímu schématu byste se mohli vyvarovat problémů, které by bezpochyby nastaly, kdybyste se snažili sekat velkou plochu malou méně výkonnou sekačkou, anebo nekupovali zbytečně nákladné a těžké sekačky na pozemky malé.

DOBRÉ STROJE pro váš trávník