Desky do vlhka a proti hluku

Čas od času se v nabídce sádrokartonových desek objeví novinky, které ještě rozšíří a usnadní možnosti použití tohoto oblíbeného stavebního materiálu.

Od loňského roku je v nabídce sádrokartonových stavebních materiálů impregnovaná deska Rigips Habito H vhodná i do prostor s vyšší vlhkostí vzduchu. Podle výrobce by na ní měli stavebníci ocenit zejména univerzálnost použití.
Celá léta se totiž standardní sádrokartonové materiály vyrábějí v různých barevně odlišených variantách, které usnadňují orientaci v jejich výběru a použití (růžová protipožární, zelená impregnovaná či modrá akustická) a zároveň mohou způsobit problém, pokud jsou namontovány v rozporu se svým určením.
Deska Habito H je použitelná kdekoli, navíc se vyznačuje zvýšenou únosností oproti tradičním deskám, takže do ní lze kotvit nejrůznější předměty a břemena bez předvrtání a bez hmoždinek. Rigips udává, že únosnost desky Habito H je až 34 kg na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva o průměru 5 mm. Výhoda vyšší únosnosti spočívá především v tom, že při stavbě nemusí být předem přesně určeno rozvržení zařizovacích předmětů či kotveného nábytku a nemusí pro ně být připraveny výztuhy či podpůrná výdřeva.
Habito H je univerzální impregnovaná deska vhodná do všech prostor a vyznačuje se rovněž velmi dobrými akustickými parametry.

U univerzální desky barva není důležitá, můžete ji použít skoro všude, ovšem s doporučeným tmelem (Rigips)

K vířivce i k bazénu

Uvažujete-li o stavbě nové koupelny či adaptaci prostor pro vířivku, domácí bazén nebo saunu, mohla by vás zaujmout novinka v podobě systému Knauf Drystar vytvořeného právě do prostor, kde převládá vzdušná vlhkost nebo tam, kde jsou svislé a vodorovné konstrukce namáhané odstřikující vodou.
Základem systému je odolná deska Knauf Drystar Board s hydrofobizovaným sádrovým jádrem se sníženou absorpcí vody. Toto jádro je obaleno ve skelné tkanině, která zajišťuje vysokou odolnost proti vlhkosti a plísním. Vzhledem k absenci jakýchkoli organických příměsí má deska Drystar Board nízké bobtnání a smršťování při změnách klimatických podmínek. I to ji předurčuje jako dobrou volbu do vlhkých nebo mokrých prostor.
Důležitou součástí systému jsou ocelové tenkostěnné profily, které jsou na rozdíl od běžných profilů do suchých míst opatřeny zvýšenou ochranou proti korozi. Takto chráněné profily výrobce doporučuje používat v místnostech, kde vlhkost dlouhodobě překračuje 75 %. Ochranný povrch mají i šrouby, součásti zavěšovacích prvků pro podhledy i veškeré příslušenství.
Pro tmelení těchto desek je určena hmota Knauf Drystar Filler. Tento materiál spojuje přednosti práškových tmelicích materiálů s tmely pastózními. Po rozmíchání s vodou se vytvoří tmel pastovité konzistence, který lze v uzavřené nádobě uchovávat zhruba týden.

Více ticha

Potřebujete-li při rekonstrukci domu nebo budování dalších obytných prostor zohlednit hodnoty neprůzvučnosti příček, stojí za pozornost i inovativní sádrokartonová deska Knauf Red Piano. Ta je ideální pro použití v situacích, kdy je potřeba vylepšit zvukovou izolaci místnosti, ale zároveň se chcete vyhnout montáži speciálních a drahých akustických desek.
Nová sádrokartonová deska Knauf Red Piano zlepšuje akustické vlastnosti základní konstrukce především oproti běžným deskám Knauf White. V konstrukci lze přitom různé typy desek kombinovat a docílit tak optimálních parametrů s ohledem na odolnost proti hluku, požáru a případně i vlhkosti.
Lze říci, že deska Knauf Red Piano tvoří přechodový produkt mezi standardními materiály a speciálními deskami, u nichž je akustická neprůzvučnost ještě na vyšší úrovni za cenu vyšších nákladů.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Uložit

Desky do vlhka a proti hluku