U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: iva

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulém čísle jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu (imitaci starého odřeného nátěru), v některém z dalších číslech to bude krakeláž (popraskaný nátěr), fládrování (falešná kresba dřeva), mramorování (struktura kamene). Drásáním, opalováním nebo bělením lze dosáhnout vzhledu hodně starého dřeva. Ozdobit předmět jednoduchým motivem i složitějším obrázkem můžeme pomocí ubrouskové techniky (jinak zvané dekupáž), tiskátek nebo šablony – a s touto technikou vás seznámíme dnes.

2. Dekor podle šablony

Nejprve si připravíme šablonu. Vhodný je materiál co nejslabší, kterým ale barva neprosákne a při vícenásobném použití také nepoškodí kontury obrázku (pevný karton, plastová podložka, balzová dýha pro modeláře, překližka). Zvolený motiv nakreslíme nebo okopírujeme na materiál a čistě vyřízneme. Pokud má být obrázek vícebarevný, ale jednotlivé barvy jsou od sebe dost vzdáleny, vystačíme s jednou šablonou. Barvy nanášíme postupně. Pokud je dekor složitější a odlišné barvy by ležely těsně vedle sebe nebo se dokonce překrývaly, musíme připravit šablon víc. Na šablonách uděláme značky pro správný “soutisk”.

Šablonu připevníme tak, aby dobře přiléhala a nemohla se pod ni dostat barva. Použijeme hustší barvu, která nestéká a rychle schne. Nanášíme ji lehce namočeným kulatým štětcem nebo tamponem z hadříku či houbou tupováním (lehkým poťukáváním). Lze použít i barvu ve spreji.Šablonu opatrně sejmeme a necháme dobře zaschnout. Pokud šablonu použijeme opakovaně, vždy se přesvědčíme, zda se barva nedostala u kontur obrázku na rubovou stranu – v tom případě ji očistíme.

iva

Kuchyně s ovocem

1 Šablona je zhotovena ze slabé dřevěné desky. Po použití totiž najde v kuchyni trvalé uplatnění. Kuličky hroznového vína vyřízneme pomocí pilového vrtáku, upnutého do stojanové vrtačky, nebo přímočarou pilkou či pilou děrovkou (zlodějkou).

2 Pomocí šablony ozdobíme nejen dvířka kuchyňského nábytku, ale i stěnu. Šablonu (vlastně dvě šablony) pak natřeme také barvou a připevníme na stěnu pod horní skříňky a na horní skříňku, kde za ní bude skryté osvětlení.

Proměna komody

Komodě, jejíž povrch už utrpěl nebo se nám její původní barva nelíbí, dáme nový, zajímavější vzhled. Použijeme při tom techniku patinování a dekoru pomocí šablony.

1 Povrch komody důkladně umyjeme (odmastíme) a přebrousíme, aby na něm dobře držel nový nátěr. Pro spodní vrstvu zvolíme tmavší barvu (tmavě zelenou, šedomodrou, hnědou, rezavou), případně zachováme původní tmavý povrch.

2 Jako vrchní nátěr aplikujeme světlou matovou barvu (bílou, krémovou, světle šedou). Ještě před zaschnutím ji částečně vysušíme hrubou navlhčenou houbou nebo lehce setřeme v jednom směru hadříkem, aby slabě prosvítal spodní tmavší nátěr.

3 Pomocí několika šablon s různými (ale spolu ladícími) motivy ozdobíme komodu na čelech zásuvek, ale třeba i na boční a vrchní straně, zvolenými obrázky.

4 Po zaschnutí přelakujeme celou komodu bezbarvým matovým lakem.

5 Původní úchytky, které jsme hned na začátku úprav sejmuli, můžeme vyměnit za jiné nebo je připevníme zpátky a ozvláštníme třeba tím, že je celé omotáme pěkným provázkem (ten přilepíme lepidlem).

FOTO ARCHIV

Desku staršího stolku oživil jednoduchý motiv listů

Dvoubarevný dekor, nanášený pomocí jedné šablony na dřevěné obložení stěny

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů