U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NÁBYTKOVÉ LIŠTY

Kategorie: Dílna | Autor: IVA TVRZOVÁ

OZDOBNÉ TVAROVANÉ LIŠTY, TZV. NÁBYTKOVÉ, JSOU JEDEN AŽ NĚKOLIK CENTIMETRŮ ŠIROKÉ, RŮZNĚ PROFILOVANÉ LIŠTY Z MĚKKÉHO DŘEVA (BOROVICE, SMRK) NEBO ZE SVĚTLÉHO TVRDÉHO DŘEVA (BŘÍZA, TOPOL), PŘÍPADNĚ Z BUKU ČI DUBU.

Používají se při výrobě nového nábytku, ale i při úpravách starších kusů s hladkými dvířky a čely zásuvek, je možné jimi rozčlenit plochu dveří či dřevěného obkladu stěny, použít na ozdobení hladkých rámů obrazů a zrcadel, na hrany polic, ozdobně jimi ukončit horní hrany policového regálu nebo třeba proměnit obyčejnou dřevěnou krabici v nevšední šperkovnici.

   Z lišt se většinou vytvářejí pravoúhlé rámečky, proto na jejich řezání potřebujeme pokosnici a pokosovou pilku nebo přímočarou pilu s nastavitelnou botkou -s nimi uřízneme lištu přesně pod úhlem 45 stupňů. Lišty se na podklad lepí lepidlem na dřevo. Spoj lze zajistit i malými kolářskými hřebíky, které mají nepatrnou hlavičku. Můžeme dát těsně vedle sebe i dvě nebo více stejných či odlišných lišt – rámeček pak bude výraznější.

   Lišty jsou bez povrchové úpravy, proto je moříme, lakujeme nebo natíráme barvou. Buď ještě před tím, než je připevníme – pokud upravovaný kus nábytku či dveří má dobrou povrchovou úpravu a nechceme jej přelakovat celý, nebo po připevnění lišt natřeme povrch nábytku či doplňku kompletně. Lišty mohou mít i odlišnou barevnost než ostatní plochy, čímž ještě více vynikne jejich plastický profil.

Popisy k obrázkům

Velkou plochu stěny obložené dřevem rozčlení různě připevněné lišty – na ty širší, vodorovné, lze postavit obrázky, z užších jsou vytvořeny rámečky

Hladká čela zásuvek a dveře mohou zdobit rámečky z profilovaných lišt, uplatní se i vodorovné, odlišně zdobené lišty

Různě profilované dřevěné lišty

Díky lištám a několika odstínům barev působí dveře velmi plasticky

Autor fotografií: FOTO: IVAN POLTAVEC A ARCHIV

NÁBYTKOVÉ LIŠTY