U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor:

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům. V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování, fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky), imitace různých druhů dřevin, kovu, želvoviny či malachitu a naposledy to bylo drásání dřeva.

12. Vzor malovaný od ruky

Ručně malované vzory se hodí především na malé plochy. Většinou tak zdobíme dvířka skříněk a skříní či čela zásuvek. Ornament umístíme buď do středu plochy, nebo několik drobných motivů do jejích rohů. Oblíbené jsou především rostlinné motivy (květy, listy, celé rostliny), ovoce, ale i geometrické ornamenty. Zdobení nábytku a doplňků ruční malbou nejvíc uplatníme v dětském pokoji – tady se vhodných motivů nabízí mnohem víc, například zvířátka, hračky atd.

Obrázek si nejdříve namalujeme ve skutečné velikosti na papír, abychom viděli, jak bude působit. Pak jej obyčejnou tužkou nakreslíme na hotový barevný podkladový nátěr. Na vypracování malby potřebujeme štětec vhodné velikosti (většinou slabý kulatý) a akrylové barvy (např. barvy pro výtvarníky). Barvu používáme hustou, aby nestékala. Dekor malujeme postupně jednotlivými barvami, vždy jednou všechny stejně barevné prvky. Po zaschnutí pokračujeme další barvou. Nakonec můžeme celou plochu přetřít nebo nastříkat bezbarvým lakem.

Při malování držíme ruku zvednutou, druhou si ji můžeme podpírat, aby kresba byla plynulá a mohli jsme dělat delší tahy. Při malování postupujeme shora dolů.

Popisy k obrázkům

V předkresleném motivu nejprve vybarvíme větší plochy, pak provedeme detaily

Výplně dveří a dvířek lze ozdobit po celé ploše, uprostřed nebo v jednom či více rozích

Vytvořit malbu, komponovanou přes celou přední plochu komody, je mnohem náročnější než ozdobit drobnějšími motivy jednotlivá čela zásuvek. Důležité je motiv si dobře rozvrhnout na plochu

Malované květy vlčích máků promění i obyčejný noční stolek

Autor fotografií: Foto archiv a rebo

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů