Dejte domácí rozpočet do latě

Pohled na stav konta může být někdy šokující. Pak je nejvyšší čas nastavit nová pravidla pro zdravé rodinné finance.

01

01

Příčinou finančních trablů je většinou fakt, že lidé nemají přehled o svých výdajích a postrádají jakýkoli finanční plán. Přehled o tom, kolik jsme v daném období utratili, lze snadno ztratit. Nejprve si tedy sepište výdaje a příjmy posledního roku a následně podle dostupných informací reálně odhadněte, jak se obojí bude v nadcházejícícm období vyvíjet. „Je jedno, zda plán příjmů a výdajů budete mít v notesu na papíře, nebo v chytré aplikaci v mobilu. Je ale nutné, aby odpovídal pohybu financí v daném období. To je základ zdravých financí,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank.

 

Srovnejte nabídky na trhu
Rodinné výdaje se většinou skládají z několika fixních měsíčních plateb – za bydlení, energie a několik dalších. Každopádně se vyplatí jednou za čas zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka pro každou platbu. Používání internetových srovnávačů při hledání nejvýhodnější nabídky se výrazně rozšířilo a tento proces se tak velmi zjednodušil.

 

 

Plaťte včas
Tato rada může znít banálně, ale kvůli jejímu nedodržování platí každý měsíc mnoho českých rodin zbytečně. Pokud platíte pozdě účty za telefon, energie či splátku úvěru, mohou vám nabíhat pokuty a penále. Pečlivé plánování měsíčního rozpočtu pomůže i v dodržování včasnosti plateb. Vyhnete se totiž situaci, kdy byste chtěli zaplatit, ale nemáte na účtu potřebné finance.

 

Půjčky se nebojte, ve vhodné situaci dává smysl
Ne každý nedostatek peněz se vyplatí financovat půjčkou, ale pokud se jedná o smysluplné situace, jako je například nákladnější studium dětí, pak půjčka je jistě vhodným řešením „Pokud již půjčku splácíte, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank. Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní, nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů, nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou částku.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SBERBANK

Dejte domácí rozpočet do latě