Co bude zahrada potřebovat po zimě

Rubrika: Zahrada

Jakmile sleze sníh, měli byste se co nejrychleji pustit do práce, než propukne jaro. Zahrádka čeká na důkladnou péči, abyste se z její krásy opět mohli těšit v průběhu celého dalšího roku. Únor a březen jsou pro zahrádkáře ideálními měsíci, kdy s předjarními pracemi začít. Trávník, který byl pokryt sněhem, potřebuje pořádně provzdušnit a zkultivovat. Jakmile tedy půda rozmrzne, je dobré, abyste se vrhli na jeho prokypření, neboli vertikutaci. Ovocné stromy zase čekají na prořez, stejně jako listnatý živý plot, pustit se můžete také do úpravy záhonů a zasazení prvních trvalek a zeleniny. Úkolů na vás čeká mnoho, proto neztrácejte čas.

 

 

Péče o trávník po zimě
Je samozřejmostí, že než se pustíte do jakýchkoliv úprav trávníku, musíte počkat, než roztaje sníh. Důležité však také je, aby se teploty již trvale vyšplhaly nad nulu a půda měla možnost dostatečně vyschnout. Do té doby se snažte po trávníku zbytečně nešlapat. Pokud provedete údržbu trávníku hned zjara, nejen, že se vám odmění zdravým vzrůstem, ale zároveň budete mít o to méně práce s jeho údržbou během celé sezóny.
Základním krokem ke stále krásnému trávníku je jeho vertikutace po zimě. Ta slouží k tomu, aby došlo nejen k provzdušnění trávníku, který nemohl přes zimu díky nepropustné těžké vrstvě pořádně dýchat, ale také k provzdušnění samotné půdy. Díky tomu, že se při vertikutaci nože zařezávají přímo do půdy, přijímá trávník snáze vláhu a živiny, jedná se v podstatě o jeho očistu a nastartování správných procesů růstu.
Po vertikutaci je třeba odstranit z trávníku veškerý vyhrabaný materiál, nenechte se přitom odradit tím, že trávník vypadá poničený, to je zcela běžný jev. Pokud se na trávníku objevily větší prázdné plochy, bude potřeba je znovu osít. Celý trávník je následně nutné zavlažit a případně i pohnojit.

 

 

Prořez ovocných stromů, keřů a živého plotu
Do prořezávky stromů je nejlepší pustit se ve chvíli, kdy pominou největší mrazy. Stromy se tak s prořezem vyrovnají lépe, než v průběhu zimy, kdy by jim tyto úpravy naopak uškodily a poničily je, rány po prořezu by totiž mohly zamrznout. Zbavte se hlavně větví zbytečně zahušťujících korunu a soupeřících větví, tedy takových, které si navzájem odírají kůru. Nemocné a poškozené větve musí pryč nemilosrdně, aby strom zbytečně nezatěžovaly.
Živý plot je ideální po zimě zbavit přerostlých částí a provést tzv. omlazení, dokud je plot v období vegetačního klidu. Při této činnosti je nejlepší postupovat nejdříve úpravou silných přerostlých větví, které můžete sestřihnout pomocí mechanických nůžek, případně je seříznout ruční zahradní pilkou. Potom přichází na řadu klasický plotostřih, s jehož pomocí upravíte živý plot na požadovanou výšku. K následnému případnému dolaďování tvarů živého plotu je možné použít mechanické nůžky na živý plot, případně klasické nůžky zahradní.

 

 

Boj s plevelem a výsadba nových rostlin a zeleniny
Protože se čím dál častěji potýkáme s nepříliš tuhou zimou, stává se aktuálním problémem zimního období kvůli vyšším teplotám i klíčící plevel. To je však pro zahrádkáře dobrá zpráva, protože se jej lze po zimě snadněji zbavit ještě dříve, než se pustíte do sázení a setí nových rostlin. Pokud máte obavy z použití chemických prostředků na hubení plevele, nejšetrnějším způsobem je jeho manuální odstranění. Můžete si vybrat z klasických vyrývačů kořínků, motyček a podobných prověřených nástrojů, nebo sáhněte po moderních vytrhávačích plevele, díky kterým šetříte svá záda před neustálým ohýbáním a tuto činnost si značně usnadníte.
V tomto období nastává také čas pro zasetí rychle rostoucích trvalek, pokud chcete, aby vám vykvetly ještě tentýž rok. To samé pravidlo platí i u záhonových rostlin, vyznačujích se dlouhou dobou klíčení a u výsadby zeleniny, nedříve rajčat, paprik, či brokolice, a následně mrkve, ředkviček, špenátu, ale i cibule sazečky a česneku. Trvalky, které jste na zahradě naopak zazimovali, budou s přicházejícím jarem potřebovat přihnojit.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HUSQVARNA

Co bude zahrada potřebovat po zimě