U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Čím nanášet nátěry

Kategorie: Speciál – nátěry pro dům a zahradu | Autor:

Pro nanášení barev, laků či lazur musíme zvolit vhodnou techniku – například nástřik hustých emailů nezvládnou malé vibrační stříkací pistole. Univerzálním nástrojem jsou štětce, jejichž velikosti volíme podle natírané plochy. Štětce s kulatým profilem se vyrábějí od průměru 1 cm do 8 cm, ploché štětce od 1 do 3 palců neboli od 2,5 cm do 7,5 cm šířky. Štětce se přitom dají použít pro nanášení všech druhů nátěrových materiálů, impregnací i lazur. Pro vodou ředitelné materiály je možné používat štětce se štětinami z polypropylenu nebo vyrobené z kombinace přírodních štětin s umělými vlákny.

Zředěné nátěrové materiály je rychlejší nanášet válečkem. Nylonové či molitanové válečky vhodné pro nanášení barev na velké plochy se vyrábějí v šířkách od 15 cm do 25 cm; takovým válečkem lze zvládnout například nátěr bazénu nebo rozměrného plotu za poměrně krátkou dobu.

Nejrychlejší metodou pro nanášení barev, laků a impregnací je nástřik, nejlépe výkonnou kompresorovou stříkací pistolí. Tato technika se však dá použít venku jen za vhodného počasí (teplota, vlhkost vzduchu, vítr) a pro některé materiály je nepřípustná. Některé impregnační materiály a lazury obsahující biocidní látky je výslovně zakázáno nanášet stříkáním!

Molitanový váleček

Plochý štětec

Kulatý štětec

Štětec zárohák

Čím nanášet nátěry