U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Musím platit za služby, které nevyužívám?

Kategorie: Právo | Autor: zun

* Mám v Českém ráji chatu, na kterou odjíždím už v dubnu a zůstávám tam až do podzimu. Dojednala jsem si, že mi tam posílají i důchod, a tak je můj pražský byt více než půl roku prázdný. Přesto mi majitelka domu započítává do stále rostoucí činže i v tomto období vodné, stočné, náklady na úklid a osvětlení společných prostor atd. Poraďte, zda mám nebo nemám nárok žádat slevu?

(P. A., Praha)

Neexistuje předpis, který by takovou skutečnost upravoval. Na jedné straně je nelogické, platit za něco, co nespotřebujeme, na druhé je třeba si uvědomit, že ceny některých služeb, například náklady na úklid a vodné a stočné, je třeba uhradit, i když k jejich čerpání nedochází. Pokud nechcete mít problémy (podle zákona o vlastnictví bytů má pronajímatel podle § 711 odst. 1 písm. h právo na výpověď z nájmu, pokud nájemce bez vážných důvodů byt neužívá), raději zaplaťte za služby i v létě.

Pro uklidnění je třeba dodat, že dlouhodobou rekreaci důchodců v objektech, které nejsou určeny k celoročnímu užívání, soudy obvykle nepovažují za důvod k výpovědi z bytu. Zavdávat požadováním slev příčinu k neshodám jistě není váš záměr.

Musím platit za služby, které nevyužívám?