Čím krmit psa?

Rubrika: Mazlíčci

Není správné zvykat psa na to, že může dostat kousek krmě z našeho vlastního talíře

Nejste si jisti, zda nabídnout svému psímu kamarádovi granule, konzervu nebo doma vařené žrádlo? Při rozhodování vezměte v úvahu velikost psa a gramáž krmné dávky ve vztahu k její kvalitě, výživnosti a stravitelnosti.

Stravitelnost psí stravy závisí na technologii jejího zpracování. Zatímco stravitelnost doma připravované stravy je kolem 40 procent, stravitelnost komerčně připravované stravy je 60 – 80 procent. Suché stravy proto pes spotřebuje zhruba o třetinu až polovinu méně nežli stravy připravované doma.

Vaříme pro psa

Může se váš pejsek utlouct po doma vařených plíčkách nebo kuřecím mase s těstovičÍm nami? I když je spokojený, neznamená to, že mu tato strava také svědčí. Vizitkou je jeho srst a vitalita. Aby byl pes nejen spokojený, ale také zdravý, musí chovatel umět sestavit a uvařit plnohodnotnou a standardní krmnou dávku – nejlépe podle literatury (Výživa psa a kočky).
Psi milují i voňavé psí konzervy, jejichž výhodou je snadná skladovatelnost a vyváženost krmné dávky. Nevýhodou tohoto typu krmení je fakt, že konzervy obsahují vysoké procento vody (až 70 %). Spotřeba konzervované stravy je proto značná a stravování psa se prodražuje.
Zdá se, že nejvíce výhod přináší krmení kvalitními suchými krmivy: krmná dávka je vyvážená a obsahuje veškeré vitamíny a minerály. Je také snadno skladovatelná a jednotlivé porce lze přesně odměřit. Její standardnost také dobře vyhovuje specifickému psímu zažívání.

Psí trávení

Správné krmivo a pravidelný přísun vody je pro zdraví pejska důležité

Pes má relativně krátký zažívací trakt, proto potrava prochází jeho střevy dosti rychle. Aby za tuto krátkou dobu došlo k dobrému natrávení a vstřebání potravy, musí se uvnitř jeho trávicího traktu vytvářet určitá skladba a množství trávicích šťáv a bakteriální mikroflóry. Ta se vytváří podle typu stravování. Po jejím ustálení je strava optimálně využívána a vstřebávána, avšak pouze za předpokladu, že pes dostává stále stejné krmení ve stejných poměrech.
„Znamená to, že pes krmený granulemi žere jen granule,“ vysvětluje MVDr. Michaela Riedlová. „Pokud složky a poměry v krmné dávce chovatel nedodržuje, nebo krmí každý den jinak, nedojde k přizpůsobení trávicích orgánů. Následně pes potřebuje daleko větší množství potravy a zásobení jeho organizmu vitamíny a minerály je narušeno, což se odráží v kvalitě srsti, na jeho kondici i v konzistenci stolice.“
Takže pokud do relativně stálé krmné dávky zařadíte náhle jiný druh krmiva (konzervu, větší množství pamlsků), může tato změna vést k vyvolání průjmu. „Střevo totiž reaguje na náhlou změnu krmné dávky jednorázovým zvýšením množství střevních šťáv. Tyto se nestačí v další průběhu zažívacího traktu vstřebat a pes dostane průjem.“
Veterinářka však připouští i možnost kombinovat konzervovanou stravu se sušeným krmivem. „Platí zásada dodržování stejných poměrů. Přídavek konzervy do sušeného krmiva je vhodný i tehdy, kdy pes nechce suché krmivo žrát. Konzervu používáme na ochucení suché dávky a postupně ji snižujeme. Jakmile si pes na suchou stravu zvykne, konzervu můžeme vysadit.“

Za vyšší cenu více kvality

Většina firem dodávající krmení na náš trh vyrábí krmiva odpovídající potřebám zvířat. Cenové rozdíly jsou dány odlišností technologie výroby, konzervace a použitých komponent a obchodní strategií. Ve většině případů lze říci, že vyšší cena je odrazem vyšší kvality krmiva.

Jak plnou misku?

Pes vážící deset kilogramů má dostat zhruba 600 g kompletní konzervy, což vyjádřeno v korunách vychází v průměru na 20 až 25 Kč. V případě suchého krmiva záleží na jeho skladbě, kvalitě a technologické úpravě.
Denní dávka suchého krmiva střední třídy je 200 g na 10 kg hmotnosti psa. Vzhledem k tomu že tento typ krmiva stojí asi 37 Kč za kilogram, vychází denní dávka pro psa o hmotnosti deseti kilogramů přibližně na 7 korun.
Vezmeme-li v úvahu suché krmivo vyšší kategorie, které je kvalitnější a stojí zhruba 70 korun za kilogram, vyjde denní dávka opět na 7 až 8 korun. Je to proto, že denní dávka u krmiv vyšší kategorie je vzhledem k jejich vyšší stravitelnosti jen 100 – 120 g na 10 kg hmotnosti psa. Krmit drahým krmivem tak není zdaleka tak drahé, jak se na první pohled jeví.

Krmení psích seniorů

Výživa starších psů středních a malých plemen (od 8 let výše) a velkých plemen (od 6 let výše) má svá specifika. Psi v tomto věku vyžadují změnu ve složení stravy. Mají totiž nižší spotřebu bílkovin – jejich nadměrný přísun jim zatěžuje ledviny. Také pohyb střev starších psů je pomalejší, proto potřebují větší množství vlákniny. Výrobci kompletních krmiv vyrábějí pro tyto psy speciálně upravená krmiva – jsou označená jako senior, light či lite.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ARCHIV

Čím krmit psa?