Chytrá zásuvka

Rubrika: Hospodaření

Ovládat elektrické spotřebiče na dálku je snem mnoha chatařů a chalupářů. Nyní se zhmotnil v podobě zásuvky, kterou je možné obsluhovat odkudkoli.

Zapnout topení či osvětlení, i když jste daleko od své víkendové haciendy. To by se to žilo hned o něco lépe, říkáte si. V zimě přijet do aspoň trochu zavlažené chalupy, přes týden nechat rozsvěcet lampy, aby chata nepůsobila opuštěně. To jsou jen některé z výhod zásuvky TP-LINK Smart Plug HS110. Výrobce ji označuje jako inteligentní bezdrátově ovládanou zásuvku pro chytré domácnosti, my dodáváme, že také pro chytré lidi. Za necelou tisícovku totiž získáte opravdu užitečný nástroj, který si na sebe rychle vydělá.

Wi-fi a chytrý telefon podmínkou

Hned v úvodu se sluší poznamenat, že pro využití všech funkcí zásuvky je nutné mít chytrý telefon s příslušnou aplikací a dostupnou síť wi-fi. Ani jedno už by dnes neměl být problém, i když ne v každém rekreačním objektu musí být bezdrátový přístup k internetu. Pokud je nějaká síť aspoň v dosahu, je možné se domluvit s jejím provozovatelem. Telefon s operačním systémem Android (alespoň verze 4.1) nebo iOS (8 a vyšší) stačí proměnit v dálkový ovladač pomocí volně dostupné aplikace Kasa.

Kasa hlídá kasu

Název aplikace, kterou bezplatně stáhnete z Google Play nebo z App Storu, zní česky jenom náhodou, a to, že odkazuje na šetření výdajů, je další shoda okolností. Ve skutečnosti je Kasa v angličtině, ale vzhledem k její jednoduchosti to není na závadu. Vedle možnosti ovládat spínání a vypínání zásuvky na dálku dovoluje aplikace sledování odběru spotřebičů do zásuvky připojených, a to jak v reálném čase, tak zpětně formou statistiky spotřeby.

V jednoduchosti je krása

Samotná zásuvka má jediné tlačítko na vypínání a zapínání a jedno na párování a reset do továrního nastavení, veškeré další ovládání provádíte na displeji svého telefonu. Také aplikace Kasa je velmi jednoduchá. Dovoluje plánované, okamžité i náhodné sepnutí a vypnutí zásuvky, respektive několika zásuvek. Do každé z nich můžeme připojit spotřebič o příkonu až 3 680 W.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: autor a archiv firem

Chytrá zásuvka