U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Chyť si mě!

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Chytáme je do ruky každý den mnohokrát – tolikrát, kolikrát potřebujeme vytáhnout zásuvku, otevřít dvířka skříňky či skříně… Řeč je o nábytkových úchytkách.

Je to s nimi podobné jako s knoflíky na oblečení – mohou být úplně nenápadné, prostě funkční prvek, nebo jejich neobvyklý tvar, materiál či barva změní běžný kus nábytku nebo ošacení v nepřehlédnutelný skvost interiéru či šatníku.

Proměnit tak můžeme jak nový nábytek, tak starší skříňky, kterým tím dodáme – třeba ještě v kombinaci s novou barevnou povrchovou úpravou – jiný, atraktivnější vzhled.

Pokud má být změna výrazná, chce to i výrazné úchytky. Nabízejí se porcelánové, keramické, skleněné, kovové, ze dřeva a dokonce i z kamene. Některé koupíme, jiné si můžeme vyrobit sami. Při výrobě úchytek je nejnáročnější pevně do nich zapustit šroub. U dřevěných to není třeba, vrut do nich zavrtáme až při upevňování k nábytku. Pokud je úchytka plochá a nízká a špatně by se proto brala do ruky, navlékneme na šroub či vrut mezi ni a nábytek ještě dřevěný korálek nebo kovovou trubičku.

Výměna starých úchytek za nové není nijak složitá. Záleží na jejich konstrukci – dřevěné jsou většinou upevněny samostatným vrutem, který je zevnitř zásuvky nebo dvířek otvorem prostrčen ven a zavrtán do úchytky. Při demontáži stačí vrut uvnitř zásuvky povolit. Součástí většiny ostatních úchytek je zapuštěný šroub, který se z vnější strany skříňky prostrčí otvorem v zásuvce dovnitř a z vnitřní strany zajistí maticí.

Kontakty: www.hubart.cz, www.sekar.cz

Popisy k obrázkům

Několik typů stylového nábytkového kování, v různých povrchových úpravách (Sekar, Strančice)

Broušené úchyty z barevného skla působí na nábytku jako skutečný šperk

Na jedné komodě lze použít i různé typy kování současně

Tyto porcelánové úchytky můžeme doplnit stejnými dveřními klikami a okenními olivami (Metal style, dováží Sekar, Strančice)

Dřevěné úchytky na dětský nábytek jsou hezky barevné a veselé

Původně jednoduchá přírodní komoda se díky nátěru barevnou lazurou, hvězdicovitým úchytkám a zubatě upravenému okraji horní zásuvky k nepoznání proměnila

Dřevěnou úchytku například ve tvaru medvídka na dětskou skříňku zvládne vyrobit i šikovný tatínek

Originální úchytky se dají udělat z omalovaných kamenů

Nevšední nábytkové úchytky v podobě různých hlaviček jsou z glazované keramiky (Výtvarný ateliér Hubart, Praha)

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ A ARCHIV

Chyť si mě!