U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Chalupa v kabátu z podzimního listí

Kategorie: | Autor:

Tradiční a přitom moderní. Střechy z pravých pálených tašek zdobí domy již po staletí. Pro svůj vzhled jsou oblíbeny jako tradiční materiál používaný na chatách, chalupách a venkovských staveních. Díky vysoké kvalitě, trvanlivosti a ekologičnosti jsou však zároveň materiálem moderním. Zákazník má na výběr ze tří druhů povrchů – klasické režné tašky, pololesklé engoby či vysoce lesklé glazury.

Tradiční cihlová barva režných tašek závisí na složení vytěžené hlíny. Na povrchu tašek se časem vlivem působení povětrnostních vlivů utvoří patina, která lehce změní barevný ráz střechy. Ke změně užitných vlastností však v žádném případě nedochází. Režné tašky jsou mezi zákazníky oblíbené jak pro jejich komplexní využití, tak pro výhodnou cenu.

Pro zamezení usazování nečistot a růstu mechů na střeše se vyrábí tašky engobované a glazované. Engoby a glazury od tradičního českého výrobce TONDACH jsou oblíbené také díky široké škále nabízených barevných provedení. Povrchové úpravy jsou nejen estetickým, ale také praktickým prvkem. Mezi zákazníky jsou engoby a glazury oblíbeny především díky vyšší odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a záruce stálobarevnosti. Barevné působení střechy se tak časem nemění, tašky tzv. neoprší, jak tomu je u jiných materiálů, například betonu nebo plechu.

Nejprodávanější pálenou taškou roku 2009 se stala velkoformátová posuvná Stodo 12. Letos ji TONDACH uvedl na trh v nové povrchové úpravě černá engoba, která reaguje na požadavky pokrývačů a zákazníků. V současnosti je Stodo 12 na trhu nabízena v největším počtu barev a povrchových úprav.

Úplnou novinkou na českých střechách je taška Samba engoba duo. Od ostatních střešních tašek na trhu se liší svým dvoubarevným povrchem. Červeno hnědá taška při pokládce imituje barvu podzimního listí. Nová Samba se tak skvěle hodí na novostavby nebo na venkovské chaty a chalupy. Díky své posuvnosti téměř o 4 cm není třeba měnit původní laťování střechy, což usnadňuje práci a šetří peníze za materiál.

Popisy k obrázkům

Chalupa v kabátu z podzimního listí