U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Čekání na zelenou

Kategorie: úvod | Autor: Martina Lžičařová

Nečekaně vprostřed prokřehlých dnů zazněla kosí písnička. Nedalo mi to a otevřela jsem jí okno. Zpěváčka vidět nebylo, asi se skrýval někde v sestříhaných keřích hlohu a pámelníku, které tady na Zeleném pruhu na tu pravou šťavnatou barvu teprve čekají. Několik not spojených do ptačího trylku mi vnuklo myšlenku podívat se do redakčních plánů. S příchodem měkkého slunečního světla, o němž si nechávají zdát naši páni fotografové i my, o překot vylétáme z hnízda a sbíráme první chatařsko-chalupářskou potravu: reportáže z návštěv musí kvést, zahrady by se měly chlubit huňatými koberci trávníků, stavení, dosud prokletá k chátrání, ožívat zásahem rukou.

Nekompromisně mrazivý dotyk zimy přinutil kosa k dlouhé pomlce a mě zavřít okno plánům. Touha po jaru byla rázem u ledu.

Stavět se proti přírodě nemá smysl, a tak dřív než nám blikne jarní zelená, nabízíme třetí číslo roku 2004 Chataře & chalupáře a s ním řešení, jak užitečně naložit se zbytkem bílého času.

Pravda, jde o inspiraci cílenou především na pánskou společnost. Není ale vyloučeno, že se mezi čtenářkami najde výjimka, jíž nebude cizí téma Speciálu – Vyrábíme ze dřeva. Najdete tu užitečné rady, které se mohou hodit už při nákupu materiálu, tipy na lahůdky v oboru nářadí a dřevoobráběcích strojů a nápad truhláře Pavla Zemana, jak využít zbytků prkének. A protože opatrnosti není nikdy nazbyt, zopakujte si s námi, jak si v domácí dílně počínat, aby se maximálně snížila rizika úrazů, neboť není nic smutnějšího než kutil bez prstů!

Přestože nám v březnu ještě pár dnů poleze zima do těla, dá se očekávat, že při občasných kontrolních návštěvách chaty nebo chalupy vyběhneme do zahrady nejen poklábosit se sousedem, ale tu s pilkou na prořezávání stromů, tu zkontrolovat, zda už nevykoukly ze záhonu první sněženky nebo krokusy. Nebo třeba jen proto, že tak hezky vysvitlo sluníčko a že se rozezpíval kos, aby si při čekání na zelenou zkrátil dlouhou chvilku.

Čekání na zelenou