U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Renovace dřevěného nábytku a dveří LAKOSTANEM

Kategorie: Dílna | Autor:

V nedávno minulých dobách každá starší usedlost, dům či chalupa, byla zařízena masivním, mnohdy i vyřezávaným dřevěným nábytkem. S nástupem průmyslově vyráběného nábytku se na čas jakoby zapomnělo na krásnou práci mistrů řezbářů a truhlářů a nábytek v lepších případech končil na půdách či ve sklepích domů pod vrstvou prachu jako odkládací plocha. V současnosti je dřevěný nábytek znovu velmi vyhledávaným doplňkem pro vybavení interiérů našich chalup, chat, obytných domů či bytů.

Jestliže tedy máte příležitost a chuť znovu oživit zašlou krásu dřevěné skříně, komody, lavice nebo truhly po babičce a ozdobit tak interiér vašeho domu či bytu, nabízíme vám dobrý tip, jak takový kus šetrně zrenovovat, především jej zbavit starých nátěrů. Právě pro tuto příležitost firma PLIVA – Lachema vyrábí účinný přípravek k odstranění starého nátěru ze dřeva a kovů s názvem Lakostan. Má jednu obrovskou výhodu: je schopen odstranit staré nátěry i z velmi členitého povrchu bez poškození podkladu poškrábáním, navíc jde o přípravek neobsahující rozpouštědla (při práci neunikají výpary) a je nehořlavý.

Před použitím Lakostanu je nutné posoudit tyto okolnosti:

A) Lakostan jako prostředek pro odstranění starého nátěru není vhodný pro jakýkoli nábytek, používejte jej pouze na ryze dřevěný nábytek, který není vykládaný (intarzie) a nemá některou součást například z překližky; to platí i v případě dveří a podobně. Je-li nábytek malovaný, odstraníte Lakostanem i malbu!

B) Lakostan nepůsobí na všechny druhy nátěrů stejně, nelze jím například odstranit nátěry chlorkaučukové, epoxidové dvousložkové, disperzní či vodou ředitelné a polyuretanové. Staré nitrocelulózové a syntetické nátěry se rozkládají pod Lakostanem během 4 – 24 hodin, olejové nátěry a latexové barvy (dříve často používané na nábytek) nanesené na hladkém povrchu se dají odstranit již po 15ti minutovém působení přípravku. K odstranění disperzních nátěrů latexových, akrylátových a polyuretanových použijte nový přípravek s názvem LAKOSTAN D !

C) Protože účinek Lakostanu je založen na chemické degradaci nátěru a ten je nutné oplachovat, je lépe samotné odstranění nátěru provést někde venku, kde je možné oplachovat ošetřované plochy vodou (přípravek není tedy příliš vhodný např. na rámy dveří apod.).

Jak s Lakostanem pracovat?

* Nejprve Lakostan důkladně promícháme. Na nábytek, dveře či jiný dřevěný předmět, který chceme zbavit vrstvy starého nátěru, naneseme štětcem asi 2-3 mm vrstvu Lakostanu a necháme působit podle typu použitého nátěru 15 minut či déle

* Lakostan je alkalický prostředek, a proto při práci dodržte pokyny pro bezpečnou práci uvedené v návodu.

* Za pomoci například nožíku opatrně vyzkoušíme na části podkladu, zda jde lak z podkladu lehce seškrábnout. Poté začneme oplachovat; můžeme při tom použít hadr nebo jemnější kartáč.

* V případě, že na podkladu zůstaly zbytky barvy, anebo je předmět opatřen mnoha vrstvami nátěrů, je nutné aplikaci Lakostanu opakovat. Oplach provedeme dokonale tak, aby povrch byl zbaven veškerých zbytků nátěru i Lakostanu.

* Nezapomeňte při práci na ochranné rukavice a brýle!

* Povrch je nyní nutné ještě zneutralizovat (dřevo by jinak získalo poněkud tmavší odstín). K tomu použijeme ocet zředěný vodou v poměru 1:1. Zředěný ocet nanášíme na dřevěný podklad například hadrem nebo houbičkou, necháme působit 5 – 10 minut a pak znovu vodou důkladně opláchneme.

Pozor, u vzácných dřev je nezbytné tento postup vždy nejdříve na malé části plochy vyzkoušet!!!

* Tím je povrch připraven ke konečné povrchové úpravě. Můžeme použít již jakýkoli typ nátěru dle doporučení jednotlivých výrobců.

Přejeme vám mnoho úspěchů při práci s Lakostanem!

Lakostan nakoupíte v každé dobré prodejně barev – laků a drogeriích a ve všech hobbymarketech.

Vyrábí:

PLIVA – Lachema, a. s., odštěpný závod Neratovice

Tovární 157

277 11 Neratovice

Česká republika

tel.+420-206-618111

e-mail:

lachema@lachema-nera.cz

http: www.lachema-nera.cz

Renovace dřevěného nábytku a dveří LAKOSTANEM