U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová, FOTO Martin Mašín a ARCHIV

DUB LETNÍ (Quercus robur)

Tento mohutný, takřka nezničitelný strom uctívali Řekové, Římané, Galové i Germáni stejně jako Slované, u nichž byl zasvěcen hromovládnému Perunovi. S duby se setkáváme na zvláště význačných místech, z nichž mnohé jsou opředeny různými pověstmi. Dub-kmet ve Stochově, nazývaný Svatováclavský, snad zasadila sv. Ludmila na památku narození svého vnuka Václava. Jiným stařešinou je dub u Peruce zvaný Oldřich. Z dubu se využívá především kůra (obsahuje ve velkém množství třísloviny – až 20 %, dále kyselinu dubovou a ellagovou, kvercin, kvercit, pektin, škrob), částečně také duběnky (vytvářejí se na listech, poškozených blanokřídlým hmyzem), plody – žaludy (obsahují navíc kyselinu citronovou a mastný olej) a listy. A pak samozřejmě dřevo.

* Sbírá se: kůra (mladá a hladká z tenkých kmínků a větví, v březnu a dubnu), duběnky a žaludy (po dozrání).

* LÉČIVKA: Třísloviny účinkují svíravě a lehce antibioticky. Nejčastěji se používá ve formě odvaru (40 g čerstvé nebo sušené kůry na 1 l vody). Vnitřně se podává při průjmech, zánětech trávicího ústrojí a při silné menstruaci, zevně jako koupele při hemoroidech, kožních zánětech, mokvavých vyrážkách, při křečových žilách, bércovém vředu, na mírnější popáleniny, jako kloktadlo při bolení v krku, na krvácející dásně. Užívá se i tinktura z duběnek a kašovitý obklad z čerstvých listů na bolestivé klouby bez otoků. Proti dětským průjmům se doporučuje prášek z pražených žaludů smíchat napůl s kakaem. Ve formě masti lze aplikovat na řezné rány, spáleniny, hemoroidy.

* V KUCHYNI: Dříve se mouka z žaludů přidávala do chleba (při tepelném zpracování klesá obsah tříslovin a mouka se stává poživatelnou), dnes jsou pražené žaludy součástí kávovinových směsí.

* KOSMETIKA: Odvar z kůry se používá ke koupelím při pocení nohou.

* JINÉ: Kůra se pro svůj vysoký obsah tříslovin používá k vydělávání kůží, také k barvení látek, z duběnek se vyrábí černý inkoust, dřevo se používá při uzení šunky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni