U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Bydlení na míru lidem i koním

Kategorie: Návštěva | Autor: Pavel Zeman

Při prvním pohledu na rozsáhlé stavení vás jistě napadne, že lidé, kteří tak citlivě zrekonstruovali starý jihočeský statek, zasluhují ohromnou pochvalu. Netušíte ale, jak moc se mýlíte. Proč? Tenhle dům tu totiž ještě před pár lety vůbec nestál.

Když hledali vhodnou lokalitu pro dům, v němž by bylo dobře jim i koním, náhodou projížděli vesnicí, kde jim jedno místo padlo přímo do oka. Tehdejší majitel dvouhektarového pozemku lovil ryby v nedalekém rybníčku a o prodeji se s nimi ihned domluvil. S prvním návrhem v moderním stylu nebyli spokojeni. Paní Haně se podařilo projektanta přesvědčit, aby plány přepracoval podle jejího přání: “Jihočeská stavení se mi vždycky moc líbila. Původně jsme hledali nějaký starší statek, který bychom upravili a zrekonstruovali. Pro nový dům jsme se rozhodli jen proto, že jsme nenašli nic, co by vyhovovalo nám a zároveň bylo dost velké a vhodné pro ustájení koní.”

Procházka statkem

Velká vstupní brána pustí návštěvníky do přední zahrady. Tedy – pustí, pokud jim otevře někdo z domácích a uklidní přitom dva pejsky, jejichž “zubaté úsměvy” by pro nevítaného návštěvníka znamenaly vážné nebezpečí. Stromky a keře, které jsou v zahradě vysázené, prozrazují, že před pár lety tu byla opravdu jen louka. Celá stavba vznikla klasickou technologií z porothermu, vnější izolaci tvoří polystyrenové obložení. Na střeše je pálená červená taška – jiná by snad ani statku neslušela. Hlavní budova má půdorys ve tvaru U. Je rozdělena na části obytné a část pracovní. Levé křídlo slouží rodině, v pravé části našli své pohodlí řehtající miláčkové. Každý kůň má soukromé prostorné stání s napáječkou a žlabem pro všechny dobrůtky. Zásobárna pro koňskou kuchyni je za domem a na půdě. Každý čtvernohý strávník spotřebuje kromě porce vitaminových granulí a ovsa denně ještě 10 kg sena, takže prostor, který zaberou zásoby pro čtyři koně, není zrovna malý. Stáje nepotřebují zvláštní vytápění, díky výborné termoizolaci si “nájemníci” svoje stání dostatečně zadýchají. A v létě jim zas díky tomu, že dům udržuje chládek, není horko. Ve střední části hned vedle stájí je široký průchod pro koně do výběhů za domem. Je zde bojler a hadice na vodu, aby se mohli po náročném tréninku osvěžit a umýt. Kromě další vydlážděné místnosti, která může sloužit jako ošetřovna pro koně nebo úložný prostor, se vešla ještě posilovna pro celou rodinu. Dvůr uzavírá čelní zeď s velkými obloukovými dřevěnými vraty a menšími vrátky. Na malé boční zahradě vedle obytné části našel ještě místo skleník a okna jsou ozdobena truhlíky s převislými červenými muškáty. Jinak jsou už v okolí domu jen výběhy pro koně. Pokud by vás překvapilo, že celý dvůr je trošku “nestylově” vydlážděn zámkovou dlažbou, má pro vás paní jednoduché vysvětlení. Její pracovní den se točí kolem koní, proto je celý dům zařízen s rozmyslem tak, aby kladl co nejmenší nároky na údržbu. A to “zámková” splňuje. Aby dvůr nepůsobil tak stroze, oživují ho dřevěné truhlíky s bujnou vegetací.

Úspěch i trápení patří k životu

Srdcem části určené lidem je prostorný obývací pokoj spojený s kuchyní. Na světlé dlažbě a bílých stěnách se hezky odráží nábytek, částečně vybraný a vyrobený na míru přesně podle přání paní domu. Při pohledu na skříňku, ukrývající televizor, jsme skoro měli chuť se vsadit, že šikovný restaurátor zrenovoval komodu po babičce. Pýchou domácnosti je bytelný stůl s trojúhelníkovou deskou; truhlář jej vyrobil přesně podle návrhu. Kachlová kamna, která slouží k vaření, pečení i topení jsou také nová. V přízemí obytné části je ještě malá místnost za kuchyní, kde se odkládá vyprané prádlo a rozešité šaty; návrhy oděvů jsou totiž dalším koníčkem naší hostitelky. Přiznává však, že díky těm “velkým” koním jí na tenhle už nezbývá moc času. V patře jsou prostorné ložnice pro celou rodinu, dcera Tereza i synové Michal a Martin zde mají každý své království. Díky dobré izolaci netrpí v pokojích pod střechou v létě horkem a v zimě zimou. Jak přízemí tak podkroví vyhřívá podlahové topení. Proto je všude na podlahách dlažba, doplněná jen malými koberečky. Interiér není přeplněn nábytkem. Díky citlivé kombinaci světlých stěn a tmavého nábytku s několika proutěnými doplňky působí i “velká sednice” útulně. A po růžové koupelně se zrcadlem jako z pohádky by jistě zatoužili mnozí z nás. Malým slečnám by se zase líbil podkrovní Terezčin pokojíček s bílým nábytkem a romantickou lampičkou u postele s kanýrkovým povlečením. Ale nic není jen růžové, přiznává paní Hanka. Pokud by si měla vybrat, co postavit či zařídit jinak, bylo by to právě podlahové topení. “V létě se nevyplatí jej kvůli pár chladnějším hodinám zapínat. Radši se zahřejeme u kamen a do ložnic chodíme v teplých ponožkách. Z počátku jsme si s tou teplou podlahou pěkně ‚užili’. Opraváři museli přijít dokonce několikrát. A voda ve stájích do napáječek začala také téct až po několikrát urgované opravě.” Další trápení měli s elektřinou. Nejprve fungovala jaksi “podle svého”, pak byly problémy s tarifem a elektrickými hodinami, takže určitou dobu topili na ten nejdražší proud. I když firmu vybírali na doporučení, nějak se jim netrefila do noty. Na některé věci zkrátka vzpomínají dost neradi. Nejvíc radosti jim působí, když vidí koně prohánět se po výbězích okolo domu. Dcera Terezka, která tuto lásku zdědila po mamince, pilně každý den trénuje drezuru. Přiznala se, že někdy by si dala trénink radši než školní vyučování. Letos má za sebou dva úspěchy v závodech – 1. místo v mistrovství jižních Čech a 4. místo na mistrovství republiky v kategorii dětí. Držme palce, aby se jí i dále vedlo, jak si Terezka i její maminka přejí.

Foto – Terezka a její kamarád vlkodav Conti

Foto – Pohled na statek od silnice

Foto – Část se stájemi a průchodem do výběhů za domem

Foto – Koně, cvičení k drezuře, zde mají veškeré pohodlí

Foto – Kachlový sporák, postavený kamnářem z Veselí nad Moravou, si hospodyňka nemůže vynachválit

Foto – Komoda budí dojem dědictví po babičce. Pravda je ale jiná. Je vyrobena na míru tak, aby za dvířky ukryla televizi s velkou obrazovkou

Foto – Stropy v obývací části domu zdobí přiznané trámy. Chloubou paní Hany je trojúhelníkový stůl vytvořený podle jejího návrhu

Foto – Ke správnému venkovskému stavení patří i pořádný kocour

Foto – V téhle ložnici, jako pro princeznu, spí Terezka

Foto – Do koupelny se vešla rohová vana i sprchový kout. Nejvíc pozornosti ale přitahuje romantické zrcadlo

FOTO AUTOR

Bydlení na míru lidem i koním