U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Budeme svítit levněji

Kategorie: Dílna | Autor: RICHARD GURYČA

Nabídka úsporných žárovek je rozmanitá, ceny různé a platnost zákazu prodeje klasických žárovek se kvapem blíží. Správný výběr ekologické žárovky může spotřebiteli ušetřit peníze i nervy.

Od příštího roku vstoupí v platnost úplný zákaz prodeje klasických žárovek s čirým sklem a závitem typu E27. Nařízení, odhlasované v Evropském parlamentu, platí pro všechny státy Evropské unie a prodejci už teď nahrazují klasické vakuové žárovky ekologickými a úspornými. Podle Evropské komise díky úsporným zářivkám ušetří každý Evropan za elektřinu ročně mezi 25 až 50 eury, tedy zhruba 640 až 1280 korun. Běžné žárovky totiž spotřebují třikrát až pětkrát více elektřiny, než jejich úspornější alternativy.

Jako zdroj tepla

Existuje samozřejmě mnoho lidí, kteří s nařízením Unie nesouhlasí, ať už z principu či proto, že jim světlo úsporných žárovek nevyhovuje. Klasické žárovky se tedy v mnoha případech nakupují do zásoby a přinejmenším v Německu už prodejci přišli na to, jak prodeje vakuových žárovek obejít. Prodávají je totiž nikoli jako zdroj světla, ale jako zdroj tepla. A na výrobky v této kategorii se unijní zákaz prozatím nevztahuje. Ale ať už mají spotřebitelé k ekologickým zářivkám jakýkoli postoj, je nanejvýš pravděpodobné, že příští rok tradiční žárovky z regálu skutečně zmizí. A proto nebude od věci zorientovat se už teď v poměrně nepřehledné nabídce svítidel, spadajících do kategorie ekologických úsporných žárovek či zářivek, jejichž nabídka na trhu se s blížícím se koncem klasických žárovek stále více rozšiřuje.

Vydrží až dvacetkrát déle

Kompaktní zářivky se skládají ze zářivkové trubice a elektronického předřadníku, umístěného v plastovém pouzdru. Trubice, kterých je většinou několik, mají tvar U nebo jsou stočené do spirály. Vnitřní stěna trubice je pokryta luminoforem, trubice je plněna malým množstvím rtuti a inertním plynem. Kompaktní zářivka je opatřena paticí se závitem E27 nebo menším E14, stejně jako běžná žárovka.

   Energetická účinnost těchto zářivek je oproti klasickým žárovkám několikanásobně vyšší. Úspora při svícení kompaktními zářivkami oproti klasickým žárovkám může činit až 80 procent a také životnost úsporných žárovek je výrazně delší.

   Kvalitní kompaktní zářivka by měla průměrně vydržet až 20 tisíc hodin svícení, tedy 20krát více než obyčejná žárovka, a spotřebovat třikrát až pětkrát méně energie. Ovšem má i své nevýhody. Je mnohonásobně dražší a její životnost se velmi zkrátí v místnostech, kde se často rozsvěcí a zhasíná. V takových místech je podle odborníků výhodnější použít halogenové žárovky. Ty vydrží více cyklů, tedy počet zapnutí a vypnutí.

   Vlastností úsporných zářivek je i delší doba, než se plně rozsvítí, což je například pro toalety a koupelny nepraktické. U nejkvalitnějších kompaktních zářivek se rozsvítí světlo na 90 procent své maximální hodnoty do dvou sekund. Běžné úsporné žárovky

Tímto způsobem a stejnými lepidly můžete balóny, vesty, apod.), čluny, fóliové skleníky,

však mají dobu plného rozzáření několikavteřinovou až půlminutovou.

   Další používanou technologií jsou světelné zdroje LED. Bývají obvykle složeny z několika vysoce svítivých diod. Mají velmi dlouhou životnost a nepatrný odběr. K dalším přednostem LED svítidel patří jejich malá velikost a velká mechanická odolnost. Do interiéru výrobci doporučují LED svítidla tam, kde není třeba velký výkon a je tedy možné využít slabší žárovky, u kterých je již cena velmi rozumná. * www.conrad.cz, www.svn.cz

KDYŽ SE ŘEKNE… * HALOGENOVÉ ŽÁROVKY Zdokonalená obdoba klasických žárovek. Má o 30 % nižší spotřebu energie a 2x delší životnost. Rozsvítí se okamžitě. Náplní bývají páry jodu nebo bromu pod nízkým tlakem. Nevadí jim časté spínání. 7 Nyní vezmeme záplatu a silně a krátce ji přitlačíme * KOMPAKTNÍ ÚSPORNÉ ZÁŘIVKY na poškozené místo. POZOR! Musíme Malé zářivkové zdroje mají šroubovací žárovkovou se trefit přesně, protože záplata nebo dvoukolíkovou patici na 230 V. s lepidlem chytá na opravovanou fólii jako V porovnání se žárovkami mají při srovnatelném suchý zip. Pokud se přesně netrefíme, nebude světelném výkonu 3-5x menší spotřebu již možná korekce. Záplatu již nemusíme a 10 – 20x větší životnost, než žárovka. Interval fixovat. Pamatujte, že je důležité ji co plného rozsvícení je od dvou sekund do půl nejsilněji přitlačit – klidně přejet nějakým válečkem. A je hotovo. Bazén můžeme ihned minuty. Pro časté spínání je třeba si pořídit používat. kvalitnější typy, jinak se výrazně zkracuje životnost zářivek. * LED Tip: Pokud se Vám roztrhne (napfi. KOMERČNÍ PREZENTACE Světlo vyzařující dioda, tedy elektronická součástka při čištění) plachta pod vodou, lze ji s dvěma elektrodami, mezi nimiž proudí také opravit. Lepidlo naneste pouze elektrický proud. Jejich výhodou je nižší spotřeba na záplatu, okamžitě ponofite pod elektrické energie, delší životnost oproti vodu a přiložte na poškozené standardním typům osvětlení. Nedosahují intenzity místo. Uhlaďte. Oprava je hotová. světelnosti žárovky, mohou se často Lepený spoj nemá takovou pevnost, rozsvěcet i zhasínat. ale koupání bez problémů vydrží. Jenom na záplatu alespoň 12 hodin nešlapejte. Zdroj: ekolist.cz

Popisy k obrázkům

1 Na barvu a teplotu osvětlení úspornými žárovkami je třeba si zvyknout

2 Podle všeho nastává čas, kdy se budeme muset s teplým žlutým světlem klasické žárovky na mnoha místech rozloučit

3 LED svítidla, složená z velkého množství svítivých diod, se doporučují do míst, kde není třeba velký výkon

4 Design nových typů žárovek je rozmanitý, některé z nich vyhovují např. i starožitným svítidlům

Autor fotografií: FOTO: ARCHÍV FIREM

Budeme svítit levněji