U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BORDURY OŽIVÍ INTERIÉR

Kategorie: Speciál – malujeme, tapetujeme, natíráme | Autor: Iva Tvrzová

Bordury nabízejí zábavnou hru. Zdaleka nemusí jen oddělovat dvě odlišné tapety. Jejich umístěním do různých výšek nebo svislých linií můžeme měnit proporce místnosti -opticky ji zvyšovat, snižovat, členit.

Bordura nalepená na stěně kousek pod stropem místnost sníží, pokud naopak potřebujeme místnost opticky zvýšit, umístíme pruh bordury až na strop, kousek od okraje. Tento úzký proužek stropu mezi stěnou a bordurou by měl mít barvu stěny.

   Bordury také mohou ozdobně rámovat okna a dveře, především tam, kde není mnoho nábytku. Na zdi můžou vytvářet i dekorativní rámy, které rozčlení plochu velké stěny a tím ji opticky zmenší.

   A například širší a užší bordura s kuchyňskými motivy oživí jednobarevnou stěnu a může se objevit zároveň i na nábytku – třeba na zásuvkách stolu nebo na doplňcích: dózách, krabicích apod.

Způsoby lepení bordury:

* U hladké tapety lepíme borduru přes ni, případně jí zakryjeme spoj dvou různých tapet.

* Silné plastické tapety nalepíme v horní a spodní části stěny s vynecháním pruhu pro borduru – o něco užší, aby bordura překryla okraje tapety.

* Rozštěpitelné tapety se v místě bordury naříznou. Pak se vrchní vrstva odstraní a bordura se přilepí na spodní vrstvu tapety. Borduru můžeme lepit i na pouze vymalovanou stěnu, ale spíše jen pod strop, kde rozdíl dvou materiálů – omítky a papíru – nebude tak vidět.

   Bordury lepíme speciálním lepidlem na bordury, je lepší než běžné lepidlo na tapety.

   Samolepicí bordury používáme na pevné hladké povrchy – umakart, dřevotřísku, dřevo, obkladačky apod. nebo i na papírovou tapetu.

Práce s bordurou:

1. Místo pro přilepení bordury označíme na stěně (tapetě) tužkou, nebo linii vyznačíme zabodnutými špendlíky. Používáme při tom vodováhu a olovnici, abychom pracovali přesně. Nakřivo umístěná bordura by byla na první pohled patrná.

2. Nastříháme nebo nařežeme potřebné délky bordury.

3. K nalepení bordury je nejlepší speciální lepidlo na lepení bordur. Nanáší se válečkem z ovčí srsti.

4. Borduru složíme (lepenou stranou k sobě) a necháme provlhnout.

5. Borduru přiložíme na stěnu k vyznačené linii nebo špendlíkům a přitlačíme gumovým mechovým válečkem. Při okrajích lze ještě použít váleček na švy.

6. Lepidlo, které může při přitlačení válečkem na tapetu po stranách vystoupit, hned odstraníme vodou a čistým hadříkem. Zaschlé lepidlo by mohlo být vidět. 7. Konce bordury, které budou k sobě sesazeny pod pravým úhlem (například kolem oken či dveří), předem patřičně seřízneme. Nalepíme první pruh a přiložíme druhý. Pokud na pokosu bordura částečně přesahuje, seřízneme ji – oba pruhy současně. Po odstranění odstřižků získáme čistý spoj.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO ALKOR

BORDURY OŽIVÍ INTERIÉR