Akumulátorovou techniku využijete na zahradě po celý rok

Rubrika: Market

Jestliže existuje nějaký opravdu výrazný trend zahradní techniky, pak jsou to akumulátorové technologie. A není divu. Snoubí se v nich totiž nejlepší výhody benzinových a elektrických strojů. Žádné otravné kabely k zástrčce, kanystry s benzinem, exhalace, hluk. A co je nejdůležitější: 1 baterii můžete použít pro všechny stroje v dané řadě.

AKU = trend poslední doby

„Důvodů, proč se stala AKU zahradní technika právě nyní takovým trendem, je hned několik. AKU stroje jsou spolehlivé, a přitom mají velmi nízké provozní náklady, příjemně tichý chod a pracují bez exhalací. Jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí. Jelikož nemají spalovací motor, nemusíte dolévat benzín, olej a motor servisovat. Zároveň vás neomezuje kabel jako u elektrických zahradních strojů“, vysvětluje Karel Hromada, produktový manažer společnosti Mountfield. Stroje nevyžadují před prací žádné složité přípravy a jejich údržba je prakticky nulová. Velkou výhodou je pak kompatibilita baterií s větším počtem strojů, které tvoří ucelenou řadu. Jednu baterii s nabíječkou můžete využít pro kterýkoli ze strojů v řadě, s níž tak klidně upravíte celou zahradu. Nabídka AKU zahradních strojů se během několika málo roků rozšířila natolik, že touto nejmodernější technikou lze už obsáhnout prakticky všechny důležité práce na zahradě od jara až do podzimu, včetně okolí domu. Od klasického posečení trávníku přes prořezávání stromů, kultivaci záhonů až třeba po nařezání polínek do krbu či pokácení vysloužilých stromů. AKU plotové nůžky a prořezávače pohodlně zvládnou úpravu živých plotů, okrasných keřů a ovocných stromů. Fukar za vás vysmýčí cestičky, terasy či skalky, ale profoukne i okapy a v zimě i čerstvý sníh. Tlaková myčka pak spolehlivě očistí vše, na co jen pomyslíte: auto, kolo, verandu, zahradní stroje či nábytek. Kompresor hravě nahustí pneumatiky u automobilu, míče, kola nebo matrace.

Volba výkonové řady

Při výběru vhodné řady je dobré si předem promyslet, které a jak náročné práce na zahradě nejčastěji děláme. Nápovědou ke zvolení pro vás vhodné výkonové řady může být i rozloha zahrady. Obecně se můžete odrážet od napětí, kterým jsou stroje poháněny. Čím je vyšší, tím jsou stroje silnější. Vybrat si můžete ze široké nabídky řad s voltáží od 20 do 60 V. Nejuniverzálnější jsou 40 V řady, který mívají nejširší nabídku různých strojů.

Srdcem AKU strojů je baterie – vydrží pracovat i celé hodiny

U AKU strojů dochází k neustálému zlepšování technické úrovně baterií, ať už jde o schopnosti elektronické řídící jednotky, která se stará o plynulou a maximální koordinaci všech bateriových článků, nebo o snižování hmotnosti a zvyšování kapacity baterie, a tedy i její výdrže v provozu. A právě výkon baterie ovlivňuje i délku užívání strojů, a to výrazně. Na popularitě AKU strojů mají velkou zásluhu moderní Li-Ion baterie. Ty jsou totiž ve srovnání se staršími niklovými články výrazně výkonnější a vydrží pracovat déle. „Většina strojů včetně sekaček vydrží při standardní zátěži pracovat zhruba hodinu, plotové nůžky a prořezávač i více než dvě hodiny. Samozřejmě záleží na náročnosti práce, ke které je využíváme. Je pochopitelné, že při maximálním výkonu provozní doba klesá“, říká Karel Hromada z Mountfieldu.

Výměna AKU baterie Greenworks G40B2 40V

Jak na krásný trávník – sekačky, strunové sekačky, křovinořez

Větší rotační akumulátorové sekačky jsou velmi mobilní a skvěle zvládají i kopce. Bez problémů posekají i větší nebo náročnější plochy. Výšku sečení lze nastavit až do sedmi poloh. Jsou schopné rovněž naprosto bezchybně posbírat posečenou trávu. Kvalitní sekačky zvládnou také mulčování a boční odhoz trávy. Výškově nastavitelná madla s ergonomickou rukojetí se dobře drží. Sekačky navíc pohání moderní bezkartáčový motor, který má solidní výkon, dlouhou životnost a takřka nulové nároky na údržbu. „Na opravdu špatně přístupná místa – pod stromy, lavičkou, v okolí skalek či keřů – pak doporučuji použít aku strunovou sekačku. Ta se dostane i do úzkých míst. Sklon poloautomatické vyžínací hlavy lze nastavit, aby se přizpůsobil terénu. Opěrné kolečko umožňuje jisté vedení hlavy při ořezávání okrajů trávníku, např. podél obrubníku. Drátěné vodítko čelního dorazu zabrání poškození okrasné zeleně,“ říká Karel Hromada, produktový manažer společnosti Mountfield.

AKU sekačka Greenworks GD40LM46SP 40V

A pokud potřebujete zdolat skutečně vysokou trávu, odolný plevel nebo nálety, doporučuje Karel Hromada místo strunové sekačky akumulátorový křovinořez. „Jeho čtyřzubý vyžínací kotouč si s tím hravě poradí. Pro běžné sekání lze kotouč vyměnit za strunovou hlavu,“ dodal Hromada.

AKU křovinořez GD40 BCB

Jak na živý plot

Akumulátorové plotovky jsou zase jako dělané na úpravu živého plotu. Lehké plotové nůžky vykouzlí dokonale rovné plochy. Kvalitní nože střižné lišty bývají řezané laserem a broušené diamantem a letorosty keřů i živých plotů zvládnou s přehledem. „Provozní doba dosahuje až 180 minut, záleží na síle větviček. Vyvážené modely se pohodlně ovládají i v rukavicích. Je vhodné, aby plotovky byly vybaveny štítem, který nás ochrání před odlétajícími odštěpky a úlomky větví. Existují také lehké teleskopické plotovky, s nimiž bez problému upravíte rovněž hodně vysoký živý plot,“ konstatuje Karel Hromada z Mountfieldu.

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V

Příprava dřeva na zimu

Pokud potřebujete nařezat dříví na topení nebo pokácet starý strom, je potřeba k tomu mít správného pomocníka. Snadno a bez hluku to zvládnou AKU pily. Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. Stejně jako u dalších AKU produktů nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o napájecí kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte dokupovat drahý benzin a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná.

AKU řetězová pila Greenworks GD40CS40

Všude listí? Žádný problém

Fukar – to jsou vlastně takové šetrné hrábě. Oceníte ho nejen po údržbě živých plotů, ale i při úklidu problematických zákoutí zahrady jako záhonky a skalky. Speciální tvar trubice minimalizuje hlučnost. Nízká hmotnost, skvělé vyvážení a pohodlné ergonomické madlo zajišťují bezchybné míření vzduchového proudu, sekvenční spínač umožňuje regulovat výkon ve 4 stupních za sebou. Tím nastavíte takový průtok vzduchu, aby kamínky v záhonech zůstaly a listí odlétlo. Nejvyšší turbo je pak už opravdová vichřice, která si poradí i s mokrým listím. Fukar můžete využít také na vyfoukání listí z nízkých okapů, lehkého prachového sněhu z auta nebo nečistot ze zámkové dlažby, cestiček a schodů.

Fukar Patriot BL25 40V

Nejen tyto produkty, ale i další AKU stroje teď zakoupíte v Mountfieldu ve velkém posezónním výprodeji. Více na www.mountfield.cz.

Komerční prezentace

Akumulátorovou techniku využijete na zahradě po celý rok