Praskliny, trhliny nebo prověšené stropy: Signály, že dům ztrácí stabilitu

Narušená statika domu. Foto: Shutterstock

Projevuje se různě, leccos poznáte i pouhým okem. Může ji narušit voda, pohyby terénu, ale i důsledky neodborných stavebních zásahů. Důležité je nepodcenit varovné signály a včas zasáhnout.

Statické poruchy domu naznačují trhliny v omítce či praskliny ve zdivu, ale i prohnutí pilířů či nosníků, vyboulení příček, prověšené stropy, houpání podlahy pod nohama, nebo dokonce nejrůznější zvuky. To vše může být projevem narušení nosné konstrukce domu a také varováním. Je nutné zjistit příčinu problému a včas ho vyřešit.

Různé příčiny

Jestliže se v omítce či zdivu vašeho domu začnou ukazovat trhliny poté, co se v sousedství domu prováděly výkopové práce, demolice nebo jiné stavební zásahy, zbystřete pozornost. Pravděpodobně bude nezbytná rychlá kontrola konstrukce statikem. Ten může zhodnotit míru rizika a podle toho navrhnout další postup. Obecně mohou být příčiny praskání různé, například pohyb zeminy pod základy, chybně provedená oprava krovu na domě či nevhodný zásah v blízkosti klenby. To vše může budovu vážně ohrozit a již zmíněný stavební ruch v blízkosti domu tyto hrozby znásobí a urychlí.

Lepší vyhlídky

Důvody k trhlinám a prasklinám ve zdivu nemusí být jen statické narušení základů či nosných konstrukcí. Rovněž nová přístavba či odstranění příčky, špatně provázané zdivo, změny teplotních poměrů v domě, úpravy krovů či vlhkost, to jsou faktory, které sice mohou vyvolat praskání a trhání svrchní vrstvy omítky, ale stabilitu stavby neohrožují.

Klenuté stropy jsou místem, kde se statická nestabilita projeví rychle. Foto: Shutterstock

Levná i drahá řešení

Jsou-li však trhliny projevem narušení stability domu, je třeba přistoupit k opatření, které navrhne statik na základě vyhodnocení průzkumu. Může to být zesílení nosných konstrukcí domu zvětšením průřezu konstrukčních prvků (sloupů, pilířů), vyztužením celé konstrukce, podepřením, vzepřením nebo stažením konstrukce. Nestačí trhliny jakkoli zakrýt, ať už třeba obkladem, tepelnou izolací, sádrokartonem, či novou omítkou.

Injektáže i předpínací lana

Dojde-li na statickou sanaci domu, přichází v úvahu sepnutí objektu předpínacími lany, kotvení ocelových lan do masivních ocelových vzpěr, injektáže trhlin, oprava a zesílení konstrukce stříkanými betony, použití podpůrných mikropilotů, výstužných drátů nebo zesílení základů. Například sepnutí objektu předpínacími lany představuje jednu z moderních technologií statického zajištění staveb. Lana zůstávají skrytá, protože jsou zabudována do konstrukce budovy a pod omítku. Předepnutím lan lze částečně nahradit i chybějící železobetonové věnce a sanovat poruchy základů. Zatímco lana lze považovat za extrémně rozsáhlý zásah a poměrně drahé opatření, injektáže trhlin patří k méně nákladným a snadněji proveditelným řešením. Nelze je použít ve všech případech, ale často postačí nebo se případně použijí jako doplňkové řešení společně s lany, tradičními šrouby a táhly či stavebními zásahy ke zpevnění základů a nosných konstrukcí.

Praskliny a trhliny ve stěnách včetně fasád mnohdy odhalí i rozsah škod na zdivu pod omítkou. Foto: Shutterstock

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Praskliny, trhliny nebo prověšené stropy: Signály, že dům ztrácí stabilitu