Co pomáhá na křečové žíly?

Co pomáhá na křečové žíly?

Foto: Shutterstock

Oteklé nohy, metličky a křečové žíly nikoho nepotěší. Způsobem, jak zabránit dalšímu zhoršování, je včasná prevence hned při raných příznacích.

V první řadě vyzkoušejte ten správný pohyb. Ať už jakýkoli, zrychlí krev v žilách a je proto dobrou prevencí vzniku křečových žil. Pravidelná chůze nebo běh působí blahodárně na řadu kardiovaskulárních chorob, křečové žíly nevyjímaje. Speciálně pro ně je důležité zapojení žilně-svalové pumpy, která napomáhá dobré práci žilního systému dolních končetin. I u pohybu však platí nějaké „ale“. Naopak omezte cvičení s těžkým závažím. Při jejich zvedání se totiž zvyšuje, hlavně ve spodních částech těla, nitrožilní tlak a krev pak nemůže plynule proudit. Případně dávejte přednost posilování vleže a střídejte ho s jógou, pilates nebo strečinkem na podložce. Vhodné nejsou ani aktivity s velkými otřesy a skoky, aerobik a nedoporučuje se ani sjezdové lyžování v zimě.

Raději cvičte pravidelně

Pro zdraví a kondici žil je lepší hýbat se každý den než jednou týdně nárazově. Právě proto je nejlepší aktivitou běžná chůze, která se dá provozovat denně. Při sedavém zaměstnání nebo naopak tam, kde stojíte a není možné se dlouhé hodiny hnout z místa, můžete vyzkoušet tzv. žilní gymnastiku. Odborníci dále doporučují vyvarovat se přímého působení tepla (sauny, horké vany a vířivky), nosit volnější oblečení a obuv s nízkými podpatky (3–4 cm). Žádoucí je chladnější sprška na nohy a pravidelná masáž nohou vždy od kotníků směrem vzhůru.

Na krásu nohou má vliv i strava

Pro správné proudění krve je důležitý také dostatečný pitný režim, nejlepší službu udělají lehké čaje a voda s citronem. Obecně šťávy z citrusů obsahují bioflavonoidy, které přispívají k pevnosti žilní stěny. Ve vašem jídelníčku by dále neměly chybět potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy C a E a minerály, jako je draslík pomáhající proti nadměrnému zadržování vody.

Hledejte pomoc u odborníků

Otoky, metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Pokud vás začaly trápit, navštivte svého praktického lékaře. Ten vám v případě potřeby může předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny, případně kompresní punčochy. A je dobré vědět, že pokud křečové žíly a další příznaky žilního onemocnění přehlížíte, bude se jejich stav dříve či později zhoršovat. Přitom na druhou stranu při včasné léčbě venofarmaky a kompresními pomůckami můžete dosáhnout toho, že se žilní onemocnění výrazně zpomalí. Pravdou však je, že není trvale vyléčitelné. Léky na posílení žilní stěny s lymfotonickým a protizánětlivým efektem vám může předepsat nejen praktický lékař, ale i angiolog, chirurg, dermatolog nebo jiný lékař s odborností na cévní onemocnění. Je nutné je užívat trvale, stejně jako třeba léky na vysoký tlak.

Co pomáhá na křečové žíly?

Foto: Shutterstock

Extrémní teplo a střídání teplot škodí

Projevy žilního onemocnění jsou vždy výraznější v teplém prostředí. Teplo totiž roztahuje žíly, proto třeba v létě mají všichni alespoň trochu nateklé nohy. Nohy se zdravými žilami ale stačí hodit na chvíli nahoru, zchladit studenou vodou a je po problému. Pro žílu s oslabenou stěnou je však takové řešení nedostačující. Bez ohledu na okolní teplotu se kvůli nedostatečné funkci žilních chlopní hromadí krev dole v nohou a žíly se tím roztahují. Horko tedy nemoc nevyvolá, ale jen zhorší. Pokud jste milovníci sauny, zvolte saunový svět s nižší teplotou a vyvarujte se ochlazovacího bazénku s ledovou vodou. Plynulé přechody jsou k vašim žilám daleko milosrdnější.

Domácí recepty moc nefungují

Také máte zaručený rodinný recept proti křečovým žilám? Často se užívají čaje, různé tinktury z rajčat a octa, zábaly z jílu a další metody předávané z generace na generaci. Je možné, že kdysi před mnoha lety to stačilo. Lidé se podstatně více hýbali, netrpěli tolik nadváhou a také neproseděli celou pracovní dobu na jednom místě. To všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na vzniku a rozvoji žilního onemocnění. Bohužel v dnešní době je takový způsob řešení nedostačující. Svým nohám různými obklady a čaji jistě neuškodíte, ale jejich efekt na zpevnění žilní stěny je minimální.

Text: Gabriela Zelinková, foto: Shutterstock

Zdroje: idnes.cz, healthline.com

Co pomáhá na křečové žíly?